Czy to koniec poszukiwań Arki Noego? Turecki badacz jest przekonany, że ją odnalazł

Czy to koniec poszukiwań Arki Noego? Turecki badacz jest przekonany, że ją odnalazł
Pomnik przyrody Arka Noego w Turcji (fot. Zorka Sojka / CC BY-SA 4.0 DEED / commons.wikimedia.org)
national-geographic.pl / tk

Turecki naukowiec prof. Faruk Kaya twierdzi, że odkrył pozostałości po Arce Noego. Datowanie sugeruje, że ta biblijna konstrukcja mogła być zbudowana około 5000–8500 lat temu.

Arka Noego, która według Biblii miała uratować ludzi i zwierzęta przed potopem, jest również symbolem Bożego przymierza z ludźmi oraz troski o środowisko i życie na Ziemi. Czy jednak ta legendarna łódź istniała naprawdę? Niektórzy badacze starają się ją odnaleźć.

Poszukiwania Arki Noego

Jeszcze kilka lat temu chińscy i tureccy naukowcy twierdzili, że Arka mogła znajdować się w Turcji na górze Ararat, co zgodne jest z opisem w Starym Testamencie: "Miesiąca siódmego, siedemnastego dnia miesiąca arka osiadła na górach Ararat". Datowanie domniemanych kawałków konstrukcji wskazało jednak, że miały one około 4,8 tys. lat, co jest sprzeczne z biblijnym opisem potopu, który miał się wydarzyć około 7,5 tys. lat temu.

Na nowy trop wpadł prof. Faruk Kaya, który przeprowadził badania w okolicach miasta Doğubayazıt w Turcji (znajduje się ono kilkanaście kilometrów od góry Ararat) i twierdzi, że znalazł miejsce, gdzie mogą znajdować się pozostałości Arki. Z jego ustaleń wynika, że ludzie byli obecni w tym regionie nawet 8 tys. lat temu.

- Na podstawie datowania nie można stwierdzić, że znajdziemy tu pozostałości statku. Aby to potwierdzić, potrzebne są szeroko zakrojone badania. Osiągnęliśmy już wstępne porozumienie o współpracy przy wspólnych badaniach prowadzonych przez Uniwersytet Techniczny w Stambule, Uniwersytet Andrew i Uniwersytet Ağrı İbrahim Çeçen. Wkrótce te trzy uniwersytety będą kontynuować prace mające na celu odkrycie Arki Noego – powiedział prof. Kaya.

Formacja wyglądająca jak statek

Miejsce to znajduje się między wioskami Telçeker i Üzengili. Jest to formacja wyglądem przypominająca statek. Przypuszcza się, że miejsce to zostało odkryte po trzęsieniu ziemi. Podróżnik Ron Wyatt, który fotografował ten teren na zlecenie NATO twierdził, że faktycznie mogą to być pozostałości Arki.

Obecnie naukowcy chcą zbadać tę formację geologiczną, która jest zagrożona erozją, aby dowiedzieć się, czy jest to rzeczywiście pozostałości po biblijnym statku Noego.

- Na podstawie wstępnych ustaleń z prac przeprowadzonych na tym obszarze uważa się, że działalność człowieka była obecna w tym regionie od okresu chalkolitu, między 5500 a 3000 rokiem p.n.e. - zaznaczył prof. Kaya.

Jak czytamy na national-geographic.pl, "w próbkach znaleziono cząstkowe ślady m.in. drzew iglastych, a także owoców morza".

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Czy to koniec poszukiwań Arki Noego? Turecki badacz jest przekonany, że ją odnalazł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.