Sensacyjne odkrycie w Rzymie. Archeolodzy znaleźli pozostałości teatru Nerona

Sensacyjne odkrycie w Rzymie. Archeolodzy znaleźli pozostałości teatru Nerona
W Rzymie odkryto pozostałości po teatrze Nerona (fot. Viacheslav Lopatin / depositphotos.com)
PAP / tk

Wszystko wskazuje na to, że w Rzymie znaleziono pozostałości teatru Nerona. Urząd nadzoru nad zabytkami poinformował, że odkryto je podczas prac archeologicznych na dziedzińcu Kamienicy Penitencjarzy, gdzie znajduje się siedziba Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Teatr Nerona znaleziony w Rzymie

Niezwykłego znaleziska dokonano w miejscu nadzwyczajnym, przy via della Conciliazione, prowadzącej do Watykanu. Archeolodzy natrafili tam na strukturę i dekoracje, które według nich zapewne były częścią słynnego teatru cesarza, panującego w I wieku naszej ery.

To między innymi pozostałości majestatycznych kolumn z marmuru, wyrafinowane ozdoby pokryte warstwą złota oraz pomieszczenia, wykorzystywane jako magazyny kostiumów i elementów scenografii. Wszystko to należy zdaniem badaczy uznać za resztki Theatrum Neronis.

"To odkrycie o nadzwyczajnym znaczeniu"

- To odkrycie o nadzwyczajnym znaczeniu, miejsce, w którym odbywały się poetyckie i śpiewacze występy Nerona, znane ze źródeł starożytnych, ale nigdy nie znalezione - powiedziała Daniela Porro z urzędu nadzoru nad rzymskimi zabytkami.

DEON.PL POLECA

Wykopaliska zaczęły się tam w 2020 roku. Także niedaleko Watykanu znaleziono wcześniej resztki Ogrodów Agrypiny.

Prace prowadzone są dalej, a dotąd w ich rezultacie znaleziono różne przedmioty z okresu od Republiki Rzymskiej w VI wieku przed naszą erą do XV stulecia; szklane kielichy, ceramikę, oznaki pielgrzymów, fragmenty instrumentów, różańce.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Kozioł

Magia dawnego Krakowa to opowieść o życiu miasta i jego mieszkańców, tak barwna niczym krakowska szopka.

Czym pachniało miasto i co serwowano na ucztach pod dachem Sukiennic? Kto jeździł zaczarowaną dorożką i kiedy rozpoczęła się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sensacyjne odkrycie w Rzymie. Archeolodzy znaleźli pozostałości teatru Nerona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.