Dlaczego Ziemia i Wenus różnią się od siebie? Zbadali to naukowcy

Dlaczego Ziemia i Wenus różnią się od siebie? Zbadali to naukowcy
Fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
sciencenews.org / tk

Naukowcy wielokrotnie zastanawiali się dlaczego Ziemia i Wenus tak bardzo różnią się od siebie, mimo że są do siebie podobne m.in. pod względem wielkości i masy. Badacze prawdopodobnie wyjaśnili tą różnicę.

Naukowcy przeprowadzili około 4 tys. symulacji komputerowych, które zakładały, że w nowopowstałą Ziemię i Wenus uderzały protoplanety, czyli obiekty będące we wczesnym stadium rozwoju planety.

Badacze odkryli jednak, że część protoplanet nie zderzyło się bezpośrednio z Ziemią, lecz tylko ją otarły i spadały na Wenus. W przeciwieństwie do naszej planety, Wenus przyciągała większość obiektów, które w nią uderzyły. Otarcie się protoplanet o Ziemię sprawiało, że obiekty zwalniały i mogły bez przeszkód spaść na Wenus i przylgnąć do niej.

- Brak konsekwencji w uderzeniach protoplanet może wyjaśnić niektóre tajemnice Wenus. Można wywnioskować dlaczego planeta nie ma księżyca, dlaczego obraca się tak wolno i dlaczego nie ma pola magnetycznego. Na razie jednak są to tylko przypuszczenia – mówi Erik Asphaug z Uniwersytetu Arizony.

Teoria uderzania protoplanet w większe od siebie obiekty może okazać się cenna nie tylko w przypadku badania różnic między Ziemią a Wenus. Może odpowiedzieć na pytanie czy niektóre planety Układu Słonecznego powstały gwałtownie, poprzez wielkie kolizje, czy powoli, poprzez przyciąganie do siebie odłamków protoplanet.

Źródło: sciencenews.org / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Ziołkowski
3,96 zł
9,90 zł
Wszyscy przebywamy drogę od zdziwienia ku zdziwieniu. Nie zawsze jednak potrafimy zdać sobie z tego sprawę. Osaczeni zgiełkiem świata żyjemy w zawrotnym tempie. Warto jednak czasem się wyciszyć, warto pobudzić wrażliwość, uruchomić wyobraźnię i ożywić...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dlaczego Ziemia i Wenus różnią się od siebie? Zbadali to naukowcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.