Pierwszy turystyczny lot w kosmos zakończony sukcesem

Pierwszy turystyczny lot w kosmos zakończony sukcesem
Richard Branson - szef Virgin po wylądowaniu UNITY. Zdj.: Zdjęcia z pokładu UNITY. Zdj.: VIRGIN GALACTIC / HANDOUT / PAP
PAP/tkb

Firma Virgin Galactic należąca do Richarda Bransona otworzyła drogę do kosmicznej turystyki. Wszystko za sprawą suborbitalnego samolotu "VSS Unity VF-01" na pokładzie którego znalazł się szef Virgin oraz trzy inne osoby - informuje PAP.

Samolot osiągnął pułap 85 km i tym samym, po raz pierwszy w historii, jako prywatny pojazd z załogą na pokładzie przekroczył granicę przestrzeni kosmicznej. Suborbitalny twór Virgin Galactic nie wyruszył jednak bezpośrednio z ziemi, wpierw został wzniesiony na wysokość 14 km dzięki samolotowi "Eve" [nazwanym na cześć matki Richarda Bransona - przyp. red.]. 

Wrażenia z pierwszego turystycznego lotu w kosmos dla załogi były niezwykłe.Wrażenia z pierwszego turystycznego lotu w kosmos dla załogi były niezwykłe.

Po około 50 sekundach od odczepienia od "Eve", "VSS Unity VF-01" osiągnął trzykrotną prędkość dźwięku, zaś pasażerowie i piloci, niemal pionowo, gnali ku kosmosowi. Pojazd w miarę osiągania coraz wyższego pułapu zmieniał swój kształt, przybierając formę "pióra". Po około 4 minutach lotu pasażerowie zaczęli ponownie wchodzić w atmosferę, to właśnie na tym etapie kształt samolotu był najbardziej korzystny, gdyż całość zachowywała się podobnie do kapsuł, w jakich astronauci wracają z międzynarodowej stacji kosmicznej ISS.

Po wyhamowaniu części prędkości i po wejściu w gęstsze warstwy atmosfery samolot wrócił do pierwotnego kształtu, aby lotem szybowym dotrzeć na miejsce, z którego wystartował - na pasie w Spaceport America w Nowym Meksyku.

Pierwsi kosmiczni turyści w stanie mikrograwitacji.Pierwsi kosmiczni turyści w stanie mikrograwitacji.

Oprócz podziwiania niezwykłych widoków, każdy z pasażerów miał do wykonania zadanie - sprawdzenie różnych aspektów lotu. Analizowali ogólne wrażenie, jakie mogą odnieść przyszli klienci, procedury zachowania w kabinie, czy możliwości wykorzystania jej do prowadzenia eksperymentów naukowych.

"Dzisiaj miało miejsce przełomowe osiągnięcie firmy i historyczny moment dla nowej gałęzi przemysłu - kosmicznej turystyki. Z każdą zakończoną sukcesem misją torujemy drogę dla kolejnych pokoleń astronautów. Chcę podziękować naszemu utalentowanemu zespołowi, w tym naszym pilotom i załodze, których poświęcenie i zaangażowanie uczyniły to wydarzenie możliwym. Pomagają oni otworzyć drzwi łatwiejszego dostępu do przestrzeni kosmicznej, dzięki czemu będą mogli jej doświadczyć liczni przybysze, zamiast tylko garstki" - powiedział Michael Colglazier, CO Virgin Galactic.

Poniżej mogą Państwo znaleźć zapis transmisji z pierwszego turystycznego lotu w kosmos.

Źródło: PAP/tkb

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Giulio Brotti

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu...

Skomentuj artykuł

Pierwszy turystyczny lot w kosmos zakończony sukcesem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.