Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe i czy dotyczy tylko ludzi?

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe i czy dotyczy tylko ludzi?
Fot. Martina Misar-Tummeltshammer / unsplash.com
zdrowie.wprost.pl / ekologia.pl / tk

Każdemu z nas zdarza się czasem ziewnąć. Czy to jak jedziemy tramwajem, siedzimy w pracy lub przebywamy w domu. Jest to nasza naturalna reakcja na zmęczenie lub brak snu. Kiedy ziewamy w obecności ludzi możemy dostrzec, że chwilę później ktoś obok „zaraża” się naszym ziewaniem. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego ziewamy?

Ziewanie jest naszą naturalną reakcją na zmęczenie, brak pobudzenia lub potrzebą snu. Naukowcy do dziś nie są pewni dlaczego właśnie tak zachowuje się nasz organizm. Jedną z najpopularniejszych teorii wyjaśniających ziewanie była ta, że ziewając dostarczamy sobie więcej tlenu.

Koncepcja ta została jednak obalona już w roku 1987, ponieważ nie dopatrzono się związku między ziewaniem a niedotlenieniem organizmu.

Zaraźliwe ziewanie

Badacze jak dotąd nie wyjaśnili samego fenomenu ziewania i nie wiedzą także, dlaczego ta reakcja jest zaraźliwa. Według nich ziewając zaraz po tym, gdy zrobił to ktoś będący obok nas, po prostu kopiujemy reakcję otoczenia.

DEON.PL POLECA

Występuje wtedy zjawisko echofenomenu, czyli automatycznego naśladowania czynności innych ludzi. Interesujące jest, że nawyk ziewania zaraz po kimś innym przyswajamy wraz z wiekiem. Takiej reakcji nie zauważono u dzieci.

Zwierzęta również zarażają się ziewaniem

Zjawisko zarażania ziewaniem występuje nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio zbadali reakcję 25 psów na ziewanie: swoich opiekunów, obcych ludzi oraz symulację ziewania.

Badacze zauważyli, że psy częściej ziewały po ziewnięciu swoich opiekunów niż obcych ludzi. Ich zdaniem może to wynikać z czystej empatii niż ze znudzenia tych zwierząt.

– Wyniki badań pokazały, że silna więź między ludźmi i psami działa w dwie strony. Właśnie ta więź kształtuje odpowiedź psa, w ten sposób staje się on bardziej wrażliwy na ziewanie właściciela niż obcego – powiedziała Teresa Romero z Uniwersytetu w Tokio.

Źródło: zdrowie.wprost.pl / ekologia.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün OSB

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem

Apatia, ciągłe zmęczenie fizyczne i psychiczne, brak energii… i poczucie dezorientacji, bo dotychczas satysfakcjonująca i lubiana praca nagle stała się koszmarem i pułapką, z której nie sposób się wyrwać. Wypalenie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe i czy dotyczy tylko ludzi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.