"Dotknij Teatru!" w 27. Międzynarodowy Dzień Teatru

"Dotknij Teatru!" w 27. Międzynarodowy Dzień Teatru
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Ponad 400 wydarzeń - w tym m.in. spektakli, warsztatów i spotkań z artystami - przygotowano na tegoroczną edycję akcji "Dotknij Teatru!" organizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wydarzenia będą się odbywać od 27 marca do 3 kwietnia w 60 polskich miastach.

- "Dotknij Teatru!" to projekt, nad którego powstaniem - i nad tym, jak jest realizowany - zawisło słowo "spotkanie". Z założenia miał być przedsięwzięciem egalitarnym, który zmienia pogląd na temat teatru, ale też zmienia rzeczywistość wokół. Miał trafić do społeczności, które są pozbawione dostępu do teatru i uruchomić myślenie o teatrze jako o czymś dostępnym i szczególnym w wymiarze doświadczenia - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi Konrad Dworakowski.

- Nazwa projektu wiąże się z tym, że chcieliśmy dotykać teatru w różnych miejscach i różny sposób. Chcieliśmy wyjść poza oficjalne i sztywne pojmowanie Dnia Teatru i przypomnieć, że jego istotą są spotkania twórców - dodał.

Jak podkreślił, celem przedsięwzięcia jest również edukacja "nie na poziomie dydaktyki". W związku z tym uczestnicy akcji będą poznawać działania teatrów "od kuchni". Zarówno w dużych miastach (m.in. Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie), jak i w mniejszych ośrodkach - np. Chrzanowie, Józefowie i Łomży - będą mieli okazję obejrzeć premierowe spektakle, wziąć udział w czytaniach performatywnych, warsztatach, wykładach, spotkaniach z artystami, lekcjach teatralnych, koncertach, projekcjach, wystawach i wernisażach.

DEON.PL POLECA

Dla przykładu dla łódzkiej publiczności przygotowano 17 premier teatralnych (m.in. "Follow the White Rabbit" w reż. Arkadiusza Wójcika w Teatrze Powszechnym i "Łysą śpiewaczkę" wg Ewy Mirowskiej w Teatrze Szwalnia) oraz performatywną grę "Metoda ustawień narodowych" organizowaną przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka.

Widzowie w Warszawie będą mogli wziąć udział w wydarzeniach organizowanych łącznie przez 21 scen, w tym w czytaniu "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta w wykonaniu Teatru Opera Buffa, zwiedzaniu Teatru Narodowego i pokazie spektaklu Teatru 21 "Klauni, czyli o rodzinie. Odc. 3." w reż. Justyny Sobczyk.

Na Dolnym Śląsku zaplanowano otwartą próbę spektaklu "Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)" w reż. Anety Groszyńskiej-Liweń (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), warsztaty i spotkania z reżyserką "Po Burzy Szekspira" Agatą Dudą-Gracz (Teatr Capitol we Wrocławiu) oraz pokaz przedstawienia "Noc bez księżyca" w reż. Maćko Prusaka (Wrocławski Teatr Lalek).

Na zakończenie akcji Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przygotował spacery teatralne dla uczestników akcji z ośmiu polskich miast - Krakowa, Łodzi, Lublina, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Elbląga i Warszawy. Mieszkańcy stolicy wyruszą m.in. w trasę śladami teatralnej stolicy XX-lecia międzywojennego, krakusi - na spacer szlakiem Heleny Modrzejewskiej, a łodzianie powędrują ścieżkami Leona Schillera.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej www.dotknij-teatru.pl.

Akcja "Dotknij Teatru!" powstała w 2010 r. w Łodzi z inicjatywy grupy łódzkich artystów i animatorów kultury. Jej koordynacji podjął się łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Rok później warszawski Instytut Teatralny rozpoczął inicjatywę "Chodź do teatru!". Wtedy też dwa ośrodki postanowiły pracować razem i zaprosiły do projektu inne placówki teatralne z całego kraju.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 r. Celem obchodów jest promowanie teatru i zwiększenia współpracy ludzi teatru.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dotknij Teatru!" w 27. Międzynarodowy Dzień Teatru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.