Dzieła rumuńskich artystów w Nowym Sączu

Dzieła rumuńskich artystów w Nowym Sączu
(fot. David Berkowitz / (CC BY 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

Dzieła malarskie przedstawicieli rumuńskiej tzw. Szkoły z Klużu udostępniła od soboty Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu. "To prawdopodobnie pierwsza wystawa tych artystów w Polsce" - poinformowali PAP organizatorzy.

Zwiedzający galerię zobaczą m.in. barwne obrazy, które przedstawiają ludzi w różnych pozach. Niektóre postacie są wyraziste, inne zamazane, niektóre znajdują się we wnętrzach różnych budynków, inne w plenerze.

"Figuratywność jest cechą główną malarstwa reprezentantów Szkoły z Klużu" - powiedziała PAP kurator ekspozycji Ewa Rams.

Na wystawie zostaną pokazane dzieła ok. 30 najbardziej rozpoznawalnych artystów tej szkoły, m.in., Şerbana Savua, Mariusa Berceaya, Cipriana Muresana, a także Adriana Gheniego, którego jedna z prac została niedawno sprzedana za prawie 2 mln euro na aukcji zorganizowanej przez londyński dom aukcyjny Sotheby’s.

Szkołę z Klużu - jak podają organizatorzy wystawy w informacji prasowej - reprezentują malarze, którzy w ostatniej dekadzie studiowali sztuki piękne na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Klużu-Napoce (Cluj-Napoca) - głównym mieście Transylwanii. Termin Szkoła z Klużu odnosi się też do wkładu tamtej uczelni w edukację artystyczną w Rumunii i na świecie.

DEON.PL POLECA

Określenie wprowadził rozpoznawalny włoski krytyk sztuki i publicysta Giancarlo Politi, kiedy w 2007 roku, podczas Praskiego Biennale, zauważył charakterystyczne cechy malarstwa artystów pochodzących z Klużu-Napoki. Termin rozpowszechniła prasa rumuńska i międzynarodowa.

Określenie Szkoła z Klużu nie jest powszechnie znane w Polsce podobnie jak współczesna rumuńska sztuka. "Termin +Szkoła z Klużu+ znają osoby, które zawodowo zajmują się sztuką i krytyką. Dla szerszego ogółu nie jest on jednak znany i tak jak nowa sztuka rumuńska, pozostaje tajemnicą. Trzeba jednak podkreślić, że od lat 90. ubiegłego wieku sztuka Rumunii coraz częściej pojawia się na arenie międzynarodowej, w tym także w Polsce" - wyjaśnili organizatorzy sądeckiej wystawy.

Twórczość artystów z Klużu zdobyła uznanie dzięki ekspozycjom w tak prestiżowych galeriach jak m.in. Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco. Ich dorobek doceniają także znawcy sztuki na międzynarodowych przeglądach.

Opublikowana w ubiegłym roku przez brytyjskie wydawnictwo Phaidon Press książka "Miasta sztuki w przyszłości: 21-wieczna awangarda" umieszcza Kluż wśród 12 miast, w których tworzy się sztukę przyszłości.

Prace w nowosądeckiej galerii pochodzą z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawa "Szkoła z Klużu" potrwa do 21 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzieła rumuńskich artystów w Nowym Sączu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.