Europejskie Centrum Bajki otwarte

Europejskie Centrum Bajki otwarte
Europejskie Centrum Bajki nie jest parkiem rozrywki. Jego misją jest pokazanie świata bajki.
PAP / drr

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Celem instytucji jest zachęcanie dzieci do czytania książek i do czerpania mądrości z bajek.

Jak mówią przedstawiciele Centrum, ośrodek nie jest parkiem rozrywki ani disneylandem. Jego misją jest pokazanie świata bajki w ten sposób, by dzieci po powrocie do domu sięgały po książki.

- Nie mamy karuzeli, ani zjeżdżalni. Chcemy, aby dzieci bawiły się u nas mądrze i rozwijały, a nie tylko wyszumiały. Stąd wynika wyjątkowość tego miejsca - mówi Magdalena Janiak - Jaskółkowska, dyrektor instytucji.

Według niej, drugiego takiego miejsca nie ma ani w Polsce, ani w Europie. - Może najbardziej podobny jest Park Astrid Lindgren w Vimmerby w Szwecji, który jest miejscem bardzo edukacyjnym.

Zwiedzanie Centrum potrwa dwie godziny i odbywać się będzie w towarzystwie przewodnika - postaci bajkowej. Według dyrektor, podróż po świecie bajek i baśni europejskich będzie warsztatem kreatywności i ma uruchamiać wyobraźnię. Dzieci będą rozwiązywać zagadki, uczestniczyć w zabawach ruchowych, oglądać klasykę polskiej animacji. Ekspozycja jest multimedialna i interaktywna.

W Europejskim Centrum Bajki jest sala kinowa, teatralna, biblioteka, księgarnia i czytelnia. Są miejsca na wystawy i warsztaty. W placówce organizowane będą warsztaty np. komiksu czy animacji. W sezonie dzieci będą mogły korzystać ze specjalnie zaaranżowanego ogrodu otaczającego budynek. Nad stawem powstał amfiteatr.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka jest samorządową instytucją kultury, powołaną w 2005 roku przez gminę Pacanów i samorząd województwa świętokrzyskiego w celu realizacji idei przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek.

Autorem tego pomysłu jest minister kultury w latach 2002 - 2005 Waldemar Dąbrowski. Pierwszym działaniem Centrum był Festiwal Kultury Dziecięcej, który po raz pierwszy odbył się w 2003 roku.

Budowę dziecięcego domu kultury - nowoczesnej siedziby Centrum - rozpoczęto w marcu 2008 roku. Cała inwestycja kosztowało 29,5 mln zł. Była współfinansowana ze środków Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa świętokrzyskiego oraz gminy Pacanów.

W tym roku odbędzie się szereg imprez związanych z otwarciem Centrum. Uroczystość zakończenia inwestycji budowy odbędzie się 4 marca, a patronat nad nią objął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Europejskie Centrum Bajki otwarte
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.