Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. Będzie się działo

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. Będzie się działo
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Spektakle teatralne, wystawy i koncerty znajdą się tradycyjnie w programie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się 8 listopada w Łodzi. W trakcie dwutygodniowej imprezy widzom zaprezentują się wykonawcy z 12 krajów.

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka, mottem tegorocznej imprezy, która odbędzie się już po raz 19., są słowa św. Katarzyny Sieneńskiej: "Miłość nie stoi bezczynnie, lecz zawsze przedsiębierze wielkie rzeczy". - To dotyczy wszystkich, ale twórców i artystów powinno obowiązywać przede wszystkim - mówił ks. Sondka.

Zwrócił uwagę, że tegoroczny festiwal - podobnie jak i poprzednie - jest interdyscyplinarny. Podczas jego trwania będzie można zobaczyć artystów z 12 krajów (Austrii, Czech, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA, Węgier, Wlk. Brytanii i Polski) w zróżnicowanym repertuarze teatralnym, muzycznym i wystawowym.

- Czeka nas kolejne święto i radość z obcowania ze sztuką w różnorakiej formie. Będziemy gościć ok. 200 artystów i będzie mnóstwo wspaniałych wydarzeń. Każdego dnia coś się będzie działo - podkreślił Sondka.

Zaplanowano 24 wydarzenia, w tym trzy liturgiczne, które odbywać się będą w 11 miejscach w Łodzi, m.in. w Kościele Środowisk Twórczych, Teatrze Powszechnym czy w klubie Wytwórnia. Dyrektor festiwalu poinformował, że tegoroczny budżet festiwalu oscyluje w granicach pół miliona zł, z czego 240 tys. zł to dotacja od władz miasta.

DEON.PL POLECA

- Sercem i duchem jestem z tym festiwalem, który prezentuje zupełnie inne, ale naprawdę fantastyczne spojrzenie na sztukę. 200 artystów z 12 krajów to jest potencjał, o który naprawdę warto dbać - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Festiwal zainauguruje w niedzielę 8 listopada msza św. zaduszkowa. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa "In continuo" krakowskiego artysty Tadeusza Boruty, który później poprowadzi wykład "Wpływ chrześcijaństwa na sztukę współczesną". Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert, którego główną postacią będzie niemiecki kontratenor Andreas Scholl.

- To jest postać, która coś znaczy w świecie muzyki. Nie było łatwo po raz drugi sprowadzić go do Łodzi, bo jego menedżerowie chcieli, żeby jego przyjazd odbył się w innym czasie. Ja natomiast chciałem, by wystąpił na początku lub na końcu festiwalu. I wystąpi na początku, a na zakończenie zobaczymy "Misterium Stabat Mater" w wykonaniu Włodka Pawlika i chóru gregoriańskiego - powiedział Sondka.

W trakcie festiwalu będzie też można obejrzeć m.in. kilka spektakli. Teatr Ateneum z Warszawy pokaże "Marię Stuart" Wolfganga Hildesheimera w reż. Agaty Dudy-Gracz, Teatr Współczesny z Wrocławia zaprezentuje "Bramy Raju" wg Jerzego Andrzejewskiego w reż. Pawła Passiniego, Wrocławski Teatr Lalek wystawi spektakl "Po sznurku", oparty na tekstach Piotra Gęglawego i Romana Zańki, a Teatr Logos z Łodzi pokaże "Szelmostwa lisa Witalisa" Jana Brzechwy z dodanymi frazami autorstwa Ignacego Krasickiego.

Tradycyjnie odbędą się również trzy Msze św. Pierwsza z nich odprawiona zostanie w niedzielę 8 listopada. Druga - 15 listopada - w intencji twórców kultury, a trzecia - dziękczynna - 22 listopada, w ostatni dzień festiwalu.

Jak poinformował ks. Sondka w tym roku organizatorzy przygotowali 15 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 31 października do biura festiwalu, działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi. Nie będzie jednak możliwości otrzymania zaproszeń na wszystkie wydarzenia.

- W ub. roku podjąłem decyzję, że nawet te osoby, które stoją całą noc w kolejce nie mogą pobrać zaproszeń na wszystko. Były bowiem takie sytuacje, że np. ktoś, kto jest już w wieku sędziwym bierze zaproszenie na koncert rockowy, a później jest oburzony tym koncertem. Dlatego każda osoba, która przyjdzie do biura może wybrać sobie podwójne zaproszenia na trzy imprezy. Jeśli ktoś chce przychodzić sam, to może pobrać jednoosobowe zaproszenia na sześć wydarzeń - wyjaśnił Sondka.

Dodał, że nie będzie rezerwacji mailowych i telefonicznych.

Europejskie Centrum Kultury Logos w Łodzi tworzą Kościół Środowisk Twórczych i teatr Logos. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różne inne imprezy kulturalne. Centrum posiada też własną galerię.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. Będzie się działo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.