Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku

 Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku
Kapela Chóralna im. L. Rewuckiego z Kijowa (www.festiwal-hajnowka.pl)
PAP / apd

Kijowska Męska Kapela Chóralna im.Lwa Rewuckiego z Kijowa na Ukrainie zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii chórów zawodowych kończącego się w niedzielę w Białymstoku 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2010".

Po południu jury pod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego (w czasie festiwalu uczczono jubileusz jego 80. urodzin) ogłosiło laureatów w poszczególnych kategoriach. Imprezę zakończy koncert galowy w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Białostocki festiwal uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprezę tej rangi, prezentującą muzykę cerkiewną. W przesłuchaniach konkursowych, które trwały od czwartku do soboty, wzięły udział 23 chóry z Polski, Litwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Gruzji.

Najlepszy w kategorii profesjonalnej chór z Kijowa, uczestnik wielu międzynarodowych festiwalu muzycznych, wykonuje zapomnianą ukraińską muzykę chóralną i utwory współczesnych ukraińskich kompozytorów. Jego repertuar obejmuje również muzykę cerkiewną i klasyczną, zarówno a capella, jak i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

W każdej kategorii przyznano pierwsze, drugie i trzecie miejsca. Wśród chórów dziecięcych najlepszy był chór Radia i TV Litwy z Wilna. W kategorii chórów parafialnych pierwsze miejsce przyznano młodzieżowemu chórowi "O czudiesie" Cerkwi Św. Mikołaja z Kijowa. Wśród chórów amatorskich świeckich dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały: chór Uniwersytetu Warszawskiego oraz chór kameralny "Salutaris" z Mińska na Białorusi.

W kategorii chórów uczelni muzycznych dwa pierwsze miejsca przyznano: chórowi "Collegium Musicum" Państwowego Uniwersytetu Sztuki z Belgradu w Serbii oraz żeńskiemu chórowi Państwowego Koledżu Muzycznego im. Rimskiego-Korsakowa z St. Petersburga w Rosji.

Międzynarodowe jury festiwalu, podkreślając wysoki poziom artystyczny uczestników zwróciło uwagę na obecność chórów dziecięcych i wielu chórów uczelni muzycznych, co - w ocenie jurorów - "pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłość wykonawstwa muzyki cerkiewnej".

"Podobnie jak w poprzednich latach Festiwal stał się płaszczyzną porozumienia pokoleń, kultur i narodów" - napisali w końcowym protokole z wynikami imprezy.

Festiwal organizuje Fundacja "Muzyka Cerkiewna". Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej ma długoletnią tradycję związaną z Hajnówką (wciąż pozostaje ona w jego nazwie), jednak od 2003 roku nie odbywa się w tym mieście, a w Białymstoku. Stało się tak, gdy patronatu imprezie odmówiła Cerkiew prawosławna w Polsce. Jej hierarchowie uzasadnili to tym, że festiwal oddala się od religijnego charakteru muzyki cerkiewnej, a zwraca większą uwagę na samo jej wykonanie. Dlatego na imprezie pojawiało się coraz mniej chórów parafialnych, a coraz więcej świeckich, mających w swym repertuarze utwory cerkiewne.

Ponieważ cofnięcie patronatu oznaczało również to, że festiwalowe koncerty nie mogły odbywać się w hajnowskim soborze Św. Trójcy, impreza została przeniesiona do Białegostoku.

Jak wyliczają organizatorzy festiwalu, od powstania wzięło w nim udział 621 chórów z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.