Pięciokrotny zwycięzca Wimbledonu o swojej wierze: chrześcijaninem zostałem znacznie wcześniej niż tenisistą

Pięciokrotny zwycięzca Wimbledonu o swojej wierze: chrześcijaninem zostałem znacznie wcześniej niż tenisistą
(fot. depositphotos.com)
aleteia.org / KAI / ms

"Wyznawcą prawosławia jestem dłużej niż tenisistą" - podkreślił sportowiec w jednym z wywiadów.

Obecna gwiazda numer jeden tenisowego świata 32-letni Serb Novak Djoković jest szesnastokrotnym zwycięzcą turniejów należących do Wielkiego Szlema i pięciokrotnym zwycięzcą Wimbledonu. Jednak to nie tenis zajmuje w jego życiu czołowe miejsce a wiara, bowiem Djoković jest prawosławnym chrześcijaninem, co często publicznie podkreśla.

Działalność charytatywna

"To najważniejszy tytuł w moim życiu, ponieważ zanim zostałem tenisistą, byłem już prawosławnym chrześcijaninem" - mówił, gdy odbierał order św. Sawy z rąk patriarchy Ireneusza, zwierzchnika Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Order ten jest najważniejszym serbskim wyróżnieniem przyznawanym za zasługi cywilne na polu nauki, sztuki oraz kościelnej działalności. Djoković otrzymał go przede wszystkim za to, że aktywnie wspiera wiele inicjatyw religijnych i socjalnych swego Kościoła.

ZOBACZ: "Kiedyś się spotkamy!". Trener Liverpoolu nagrał wideo dla śmiertelnie chorego kibica >>

Djoković dzięki passie sportowych sukcesów i udziale w różnych reklamach stał się multimilionerem. To pozwala mu bez przeszkód angażować się charytatywnie, wspierając bliskie jego sercu działania oraz pomagając potrzebującym. "Pieniądze nie są dla mnie problemem. Zarabiam wystarczająco dużo, by wykarmić wszystkich w Serbii. Uważam, że zasługują na to, po tym, jakie wsparcie od nich otrzymałem" - przekazał w oświadczeniu prasowym sportowiec, gdy w październiku 2017 roku ogłosił, że zamierza otworzyć restaurację serwującą darmowe jedzenie dla biednych i bezdomnych.

Inspiracja dla najmłodszych

Od 2015 roku tenisista jest międzynarodowym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. Do tej pory (od 2011 r.) był ambasadorem UNICEF tylko w Serbii. "Novak Djoković jest prawdziwym mistrzem dla dzieci na całym świecie. Pokazuje, że potężne głosy i działania mogą mieć znaczenie dla dzieci, zwłaszcza dla najmłodszych" - powiedziała o nim dyrektor wykonawcza UNICEF Yoka Brandt. W swojej działalności dobroczynnej sportowiec skupia się głównie na najmłodszych. Od 2015 roku jego fundacja współpracuje z Bankiem Żywności, aby zapewnić ubogim dzieciom w Serbii dostęp do edukacji i opieki. Jest też jednym z fundatorów remontu szkoły w Požedze w Serbii.

CZYTAJ TAKŻE: Gdy trenuje, układa w głowie kazania. Poznaj "księdza na rowerze" >>

Zwycięzca Wimbledonu został także laureatem 24. edycji Nagrody im. Księcia Ostrogskiego w 2013 roku. Sportowiec został uhonorowany za publiczne dawanie świadectwa wierze oraz za wspieranie działalności charytatywnej i finansowanie budowy cerkwi.

Djoković przed każdą rozgrywką wchodząc na kort, czyni znak krzyża.

Kolejne świadectwo wiary

Do swojej wiary otwarcie przyznaje się także triumfatorka w grze pojedynczej kobiet, Simona Halep, która należy do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Przed kilkoma dniami została uhonorowana rumuńskim Krzyżem Patriarchatu, najwyższym odznaczeniem dla świeckich. Wcześniej, już wiosną tego roku, otrzymała Krzyż św. Andrzeja Patriarchatu swego Kościoła.


"Wierzę w Boga, nawet jeśli nie zawsze mogę uczestniczyć w niedzielnych liturgiach" - przyznała w tych dniach w jednym z wywiadów. Po tegorocznym zwycięstwie w Wimbledonie także prezydent Rumunii Klaus Iohannis ma ją udekorować najwyższym odznaczeniem tego kraju, Gwiazdą Rumunii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Polakiewicz
31,42 zł
34,90 zł

Historia Grzesia jest dla każdego podręcznikiem z bycia człowiekiem. W jego prostocie, szczerości, pogodzie ducha, która nie jest chwilowym optymizmem, odnajdujemy sposób na przezwyciężanie swoich lęków i słabości. Jest to opowieść uniwersalna, choć jednocześnie jedyna,...

Skomentuj artykuł

Pięciokrotny zwycięzca Wimbledonu o swojej wierze: chrześcijaninem zostałem znacznie wcześniej niż tenisistą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.