Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" we wrześniu

Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" we wrześniu
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Solistka Olga Pasiecznik, klarnecistka Shirley Brill, pianista Jonathan Aner oraz Royal String Quartet wystąpią podczas VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" , który odbędzie się we wrześniu w Zakopanem.

Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach" to wydarzenie muzyczne organizowane nieprzerwanie od 2009 r. przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Zawarte w nazwie projektu słowa "na szczytach" są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji "Muzyki na Szczytach" jest pojęcie "czasu". W Zakopanem zostaną zaprezentowane kompozycje z różnych epok. "Po raz pierwszy - jak zaznaczył we wtorek podczas konferencji Jakub Sztencel, przewodniczący rady programowej festiwalu - obok muzyki współczesnej zagości muzyka dawna. Artyści zagrają arcydzieła Roberta Schumana, Oliviera Messiaena, Cesara Francka, Domenica Scarlattiego, które wybrzmią zarówno w oryginale, jak i we współczesnych aranżacjach".

DEON.PL POLECA

W tym roku w gronie festiwalowych gwiazd "Muzyki na Szczytach" organizatorzy wymieniają Shirley Brill, światowej klasy klarnecistkę, która jest zwyciężczynią dwóch najważniejszych interdyscyplinarnych konkursów muzycznych: Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego w Markneukirchen w Niemczech oraz Międzynarodowego Konkursu w Genewie w Szwajcarii. Zdobyła również Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium.

Artystka współpracuje z takimi artystami jak Daniel Barenboim, Sabine Meyer, Emmanuel Pahud, Jerusalem Quartet. Koncertuje w tak prestiżowych salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Salle Pleyel w Paryżu, Musikverein w Wiedniu, La Scala w Mediolanie.

Kolejną sławą jest Jonathan Aner. Izraelski pianista, profesor Akademii Muzycznej "Hanns Eisler" w Berlinie również pojawi się w tym roku w Zakopanem. Aner jako solista występował z Izraelską Filharmonią pod dyrekcją Zubina Mehty, a także z Filharmonią Berlińską. Muzyk ten zdobywał nagrody w najważniejszych międzynarodowych konkursach pianistycznych oraz muzyki kameralnej na świecie: Melbourne, Florencja, Senigallia, Dortmund, Berlin, Weimar, a także na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej we Francji.

Ze swoją żoną klarnecistką Shirley Brill współtworzy Brillaner Duo, a także z Henją Semmler (skrzypce) i Antonetą Emanuilovą (wiolonczela) Oberon Trio, z którymi występuje w takich salach, jak Berliner Konzerthaus, Carnegie Hall, Auditorium du Louvre w Paryżu, Kennedy Center w Waszyngtonie, Conde Duque w Madrycie, Dom Muzyki w Moskwie, Tivoli Hall w Kopenhadze. Prowadził kursy mistrzowskie w USA, Europie, Azji , Europe i Australii.

W Zakopanem Shirley Brill i Jonathan Aner wystąpią w kwartecie wraz z Izabelą Szałaj-Zimalk oraz Michałem Pepolem; wykonaja 9 września Oliviera Messiaena "Kwartet na koniec czasów".

Jako wielkie wydarzenie organizatorzy zapowiadają też występ solistki Olgi Pasiecznik w trzecim dniu festiwalu - 5 września. Śpiewaczka wykona m.in. arię Kleopatry z III aktu opery "Juliusz Cezar" Haendla, dwie arie Ginervy z I i II aktu opery "Ariodante" Haendla.

Olga Pasiecznik ma na swoim koncie ponad 40 partii m. in. w operach Monteverdiego, Glucka, Haendla, Mozarta, Webera, Bizeta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Biset’a, Debussy’ego, Czajkowskiego oraz kompozytorów współczesnych. Role te przyniosły jej wielkie uznanie krytyki i publiczności. Występuje także w repertuarze kameralnym oraz w recitalach z siostrą pianistką Natalią Pasiecznik, licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Australii.

Royal String Quartet, który zainauguruje swoim występem festiwal 3 września, jest dziś jednym z najbardziej dynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dawne dzieła i nową muzykę, przekraczając granice gatunków.

Powstał w 1998 roku w warszawskiej Akademii Muzycznej, pracując pod kierunkiem prof. Ryszarda Duzia z Kwartetu Wilanów. O artystycznej tożsamości zespołu zdecydowały podyplomowe studia w klasie mistrzów z Alban Berg Quartett w Kolonii (2001-2004).

Przełomem w karierze kwartetu było zaproszenie do prestiżowego programu BBC New Generation Artists (2004-2006), promującego najbardziej utalentowanych młodych muzyków z całego świata. Od 2012 r. RSQ jest kwartetem rezydującym Queen’s University w Belfaście. Zespół został uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "w uznaniu zasług dla kultury polskiej".

"Tatry od zawsze stanowiły inspirację dla wielkich kompozytorów: Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciech Kilara - mówi Danuta Sztencel, prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, które powołało do życia festiwal. - Zakopane zawsze kojarzy się ze sportem i turystyką, niegdyś mocno związane było z kulturą. Nam chodzi o przywrócenie Zakopanemu dawnej świetności, zapraszając tutaj wybitnych twórców kultury" - podkreśliła Sztencel.

Szczegółowy program opublikowany jest na stronie internetowej VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach".

Festiwal "Muzyka na Szczytach" odbywać się będzie od 3 do 10 września w Zakopanem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" we wrześniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.