Festiwal "Verba et Vocem" Capelli Cracoviensis

Festiwal "Verba et Vocem" Capelli Cracoviensis
Andrew Parrott, jeden z największych autorytetów bachowskich dyrygował będzie wykonaniem "Pasji wg św. Jana" (fot. capellacracoviensis.pl)
PAP / zylka

Nowy cykl koncertowy przygotowała krakowska Capella Cracoviensis. Festiwal prezentujący muzykę od średniowiecza do współczesności, odbywać się będzie przez cały rok w najciekawszych zabytkach Krakowa i Małopolski.

Rytm wydarzeń artystycznych festiwalu osadzony jest w tradycji i opiera się na naturalnym rytmie roku wyznaczanym przez: letnie i zimowe przesilenie oraz wiosenną i jesienną równonoc.

Każda z sekwencji festiwalu będzie miała swoje gwiazdy: wiosenną uświetni Andrew Parrot, wielki reformator wykonawstwa muzyki Bacha z "Pasją"; letnią - awangardowy pomysł na Monteverdiego (będzie to pierwsza na świecie inscenizacja z madrygałami w barze mlecznym); zimą i prawdopodobnie jesienią zaprezentuje się śpiewaczka Olga Pasiecznik.

DEON.PL POLECA

Inauguracja festiwalu nastąpi 20 i 21 marca; odbędą się wtedy koncerty Capelli Cracoviensis, która w kościele romańskim w Wysocicach i w opactwie cystersów w Szczyrzycu wykona kompozycje Giovanniego Palestriny "Stabat Mater" i "Missa Papae Marceli". Zwieńczeniem wiosennej edycji będzie koncert 28 marca w krakowskiej Filharmonii, podczas którego Andrew Parrott, jeden z największych autorytetów bachowskich i rewolucjonistów w podejściu do tej muzyki, dyrygował będzie wykonaniem "Pasji wg św. Jana" J.S. Bacha.

Festiwal będzie miał charakter interdyscyplinarny - koncerty połączone będą ze zwiedzaniem obiektów, w których się odbywają, oraz swoistymi prelekcjami, przybliżającymi słuchaczom konteksty socjologiczne, w których funkcjonowała prezentowana muzyka. Podczas niektórych koncertów zastosowane zostanie specjalne oświetlenie wybranych zabytków znajdujących się w danym wnętrzu.

Podczas niektórych koncertów zapewniona także będzie opieka dla dzieci - by po wysłuchaniu z rodzicami początku koncertu mogły potem bawić się pod opieką dorosłych w sąsiednim pomieszczeniu.

Jak podkreślają organizatorzy, "jest to innowacyjny projekt traktujący muzykę jako element sytuacji socjologicznej". "Zazwyczaj edukacja dla dzieci i młodzieży w zakresie muzyki klasycznej polega na tłumaczeniu muzyki klasycznej podczas krótkich koncertów objazdowych, organizowanych w przypadkowych miejscach. Capella Cracoviensis pokazuje muzykę jako część życia - koncert to część atmosfery wieczoru: magia miejsca, tajemnica sceny, rozmowy w przerwie koncertu, spotkani ludzie..." - zapowiadają organizatorzy.

Capella Cracoviensis została założona w 1970 r. przez Stanisława Gałońskiego. Zespół gra muzykę od średniowiecznej po współczesną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal "Verba et Vocem" Capelli Cracoviensis
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.