5 filmów, które zainspirują cię do zrobienia czegoś wyjątkowego

5 filmów, które zainspirują cię do zrobienia czegoś wyjątkowego
fot. averie woodard / Unsplash

Szukasz motywacji, która pozwoliłaby na wyrwanie się ze schematów codzienności? Koniecznie zobacz te filmy! Każdy z nich opowiada historię człowieka, który postanowił zrobić odważnego i - według wielu - szalonego, a jednak odnalazł w swojej decyzji pokój. Niech to kino zainspiruje również ciebie!

Trudno jest "rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady". Często jest to po prostu niemożliwe. Niemniej codzienność daje wiele okazji do tego, by robić ciekawe i spontaniczne rzeczy. Bohaterowie zaprezentowanych przez nas filmów odważyli się podjąć ryzyko związane z decyzją. Nawet jeśli ich wybory są trudne lub niemożliwe do naśladowania, związana z nimi pozytywna dawka inspiracji może okazać się czymś, co zmotywuje również ciebie.

1. "Wszystko za życie"

Tytuł: Wszystko za życie / Into the Wild
Scenariusz i reżyseria: Sean Penn
Muzyka (naprawdę genialna): Michael Brook, Kaki King, Eddie Vedder
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Przygodowy
Produkcja: USA
Rok produkcji: 2007
Główne role: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone, Catherine Keener, Vince Vaughn, Kristen Stewart

Początek lat dziewięćdziesiątych. Wkrótce po skończeniu studiów świetnie zapowiadający się 22-letni Christopher McCandless decyduje się zerwać z wygodami i dostatnim życiem. Marzy mu się podróż w nieznane, w poszukiwaniu przygód i swojego prawdziwego "ja". To, z czym się zetknie w czasie wędrówki, całkowicie odmieni jego życie.

Historia Chrisa McCandlessa wydarzyła się naprawdę, stając się dla wielu ludzi symbolem wytrwałości i niezłomności charakteru. Przygody 22-letniego podróżnika postanowił jako pierwszy opisać John Krakauer w wydanej w 1996 roku książce zatytułowanej "Into the Wild". Jedenaście lat później na ekrany kin trafił film Seana Penna, który do dzisiaj jest jednym z najbardziej cenionych obrazów o tematyce przygodowo-podróżniczej.

DEON.PL POLECA

Kim był Christopher McCandless? Heroicznym podróżnikiem, naiwnym idealistą, buntownikiem, który przeciwstawił się swojej zamożnej rodzinie, synem marnotrawnym, nie znającym strachu ryzykantem, a może poranionym chłopakiem, zmagającym się z odwiecznym pytaniem "kim jestem"? Przekonajcie się sami!

Oglądając "Wszystko za życie" warto zwrócić uwagę na całą historię głównego bohatera oraz wnioski, do których doszedł pod koniec swojego życia. Film kończy się tragicznie, ponieważ McCandless nie mógł już wprowadzić w życie podjętych przez siebie decyzji.

2. "Prosta historia"

Tytuł: Prosta historia / The Straight Story
Reżyseria: David Lynch
Scenariusz: John Roach, Mary Sweeney
Muzyka: Angelo Badalamenti
Gatunek: Dramat, Biograficzny, Przygodowy
Produkcja: USA, Francja, Wielka Brytania
Premiera: 1999
Obsada: Richard Farnsworth, Harry Dean Stanton, Sissy Spacek, Everett McGill

"Prosta historia" to film, który na długo zapada w pamięć. Choć jest to klasyczny film drogi, opowiada przede wszystkim o spotkaniu z drugim człowiekiem. Utwierdza też w przekonaniu, że nie warto rozstawać się z bliskimi bez pojednania. To opowieść nie tylko o zwaśnionych braciach. To podróż przez życie każdego z nas.

Alvin Straight, stary schorowany człowiek wyruszył w 1994 roku niezwykłą podróż, by spotkać się bratem, którego nie widział od wielu lat i z którym rozstał się w niezgodzie. Brat przeszedł atak serca, co na tyle zaniepokoiło Alvina, że postanowił pokonać wszelkie przeciwności i jak najszybciej znaleźć się w oddalonym o kilkaset mil Mt. Zion. A przeciwności pojawiło się sporo - stary człowiek nie mógł sam prowadzić samochodu z powodu kłopotów ze wzrokiem, nie mógł także prosić o pomoc swojej opóźnionej umysłowo córki. Wpadł więc na pomysł, by skorzystać z pojazdu, który można prowadzić bez prawa jazdy. Ruszył w drogę w miniaturowym traktorkiem z małą przyczepą. Przebycie trasy zajęło mu ponad pięć tygodni. Po drodze spał w rozpadających się szopach i w ciasnej przyczepie, zmagał się z uszkodzeniami swego pojazdu, a przede wszystkim spotykał ludzi. Przemieszczając się z prędkością 5 mil na godzinę, miał wiele czasu, by wszystkiemu i wszystkim dobrze się przyjrzeć. (Opis dystrybutora)

3. "Droga życia"

Tytuł: Droga życia / The Way
Reżyseria: Emilio Estevez
Scenariusz: Emilio Estevez
Muzyka: Tyler Bates
Gatunek: Dramat, Przygodowy
Produkcja: USA, Hiszpania
Rok produkcji: 2010
Główne role: Martin Sheen, Deborah Kara Unger, Yorick van Wageningen

Tom nie może pogodzić się z tragiczną śmiercią syna, który zginął w Pirenejach, pokonując Camino de Santiago - drogę zwaną Szlakiem Świętego Jakuba.

Chociaż mieszka i pracuje w USA, wyrusza do Europy po szczątki syna. Na miejscu postanawia jednak przejść cały szlak aby uczcić jego pamięć. To dla niego ogromne wyzwanie, bo droga jest bardzo długa, a Tom nie ma żadnego doświadczenia trekkingowego. Wkrótce okazuje się jednak, że nie będzie mierzył się z tym wyzwaniem sam. Dołącza do niego Holender Joost, później Kanadyjka Sarah i irlandzki pisarz Jack. Każde z tej pozornie niedopasowanej, przypadkowej gromadki jest na życiowym zakręcie, każde poszukuje motywacji do mierzenia się z niespodziankami, jakie niesie przewrotny los.

Jeśli też jesteś na życiowym zakręcie lub zmierzasz się z przeciwnościami, koniecznie obejrzyj ten film.

4. "Nomadland"

Tytuł: Nomadland
Scenariusz i reżyseria: Chloé Zhao
Muzyka: Zach Seivers, Sergio Diaz, M. Wolf Snyder
Gatunek: Dramat
Produkcja: USA, Niemcy
Premiera: 2021
Obsada: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May

Fern (Frances McDormand) pakuje swojego vana i wyrusza w drogę jako współczesna nomadka, po tym jak w wyniku recesji straciła właściwie cały swój dotychczasowy dobytek. "Nomadland", trzeci film fabularny reżyserki Chloé Zhao, przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie. (Opis dystrybutora)

5. "Dawn Wall: wspinaczka po rekord"

Tytuł: Dawn Wall: wspinaczka po rekord / The Dawn Wall
Reżyseria: Josh Lowell, Peter Mortimer
Montaż: Josh Lowell
Muzyka: Adam Crystal
Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: USA, Austria
Rok produkcji: 2017
Główne role: Tommy Caldwell, Kevin Jorgeson

W styczniu 2015 roku Amerykanie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson skupili na sobie uwagę świata, podejmując próbę wspięcia Dawn Wall – pozornie niemożliwej do pokonania ponad 900-metrowej ściany w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Wspinacze zamieszkali w pionowej ścianie na wiele tygodni, wzbudzając przy okazji szalone zainteresowanie światowych mediów. Dla Tommy'ego Caldwella zmierzenie się z Dawn Wall było czymś więcej niż tylko kolejną wspinaczkową drogą - był to jego życiowy cel, którego realizacja wiązała się z pokonaniem wielu przeszkód. W wieku 22 lat Caldwell został wzięty do niewoli przez rebeliantów w Kirgistanie, krótko po tym stracił w wyniku wypadku wskazujący palec. Te doświadczenia uczyniły go silniejszym. Szukając ukojenia po rozpadzie małżeństwa, skupił się na postawionym sobie celu - Dawn Wall. Balansując na granicy poświęcenia i obsesji, Caldwell i jego partner Jorgeson przez sześć lat pracują nad poprowadzeniem najtrudniejszej wielowyciągowej drogi na świecie. Podczas ostatecznej próby Caldwell staje w obliczu trudnej decyzji - porzucić swego partnera i spełnić swoje największe marzenie, czy zrezygnować z postawionego sobie celu ze względu na przyjaźń? (Opis dystrybutora)

 

 

Politolog, kulturoznawca i nauczyciel akademicki. Kiedyś pilot wycieczek, obecnie redaktor DEON.pl, dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również psychologią i duchowością. Lubi latać dronem, wędrować po górach i nurkować. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

5 filmów, które zainspirują cię do zrobienia czegoś wyjątkowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.