Będą nowe programy na multipleksie

Będą nowe programy na multipleksie
(źródło: kinopolska.pl)
PAP / drr

Koncesję na nadawanie kanału filmowego na multipleksie pierwszym w systemie naziemnej telewizji cyfrowej otrzymała w poniedziałek Stopklatka TV spółki Kino Polska. Spółka TV Spectrum, należąca do grupy ZPR emitującej programy Eska TV i Polo TV, będzie nadawać na MUX 1 kanał edukacyjny.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poniedziałkową decyzją zakończyła ostatni konkurs na nadawanie ogólnodostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Spółka Kino Polska TV we współpracy z Agorą wystartuje na MUX 1 z kanałem Stopklatka TV. Spółka jest właścicielem portalu filmowego stopklatka.pl i nadawcą programu Kino Polska. Jak zapowiadano, Agora, wydawca m.in. "Gazety Wyborczej", kupi akcje spółki Stopklatka TV po otrzymaniu koncesji na nadawanie naziemne. Spółkę w staraniach o miejsce na MUX 1 poparło ok. 120 polskich twórców, m.in. Roman Polański, Joanna i Krzysztof Krauze, Jerzy Hoffman, Wojciech Smarzowski i Wojciech Kilar. W radzie programowej mają zasiąść m.in. Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Juliusz Machulski.

"Jednym z argumentów decydujących było doświadczenie Stopklatki. Razem z Kino Polska wykazały w trakcie kilkunastoletniej działalności, że potrafią łączyć komercyjny sposób funkcjonowania z dbałością o twórczość polską i wyższą kulturę" - powiedział PAP przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. Przypomniał, że stopklatka.pl jest pierwszym portalem komercyjnym "fachowo zajmującym się filmem, w tym filmem polskim". Zdaniem przewodniczącego nadawane przez spółkę dwa kanały filmowe - Kino Polska i Ale Kino - upowszechniają z dużym sukcesem kino z wysokiej półki.

Na pierwszym multipleksie Stopklatka TV ma prezentować polską klasykę filmową, produkcje europejskie i kino światowe. Filmy fabularne mają stanowić ponad połowę audycji. Powtórki będą wyświetlane przez 20 proc. czasu antenowego.

DEON.PL POLECA

Jak zadeklarowała spółka we wniosku, rano mają być nadawane pasma filmowe dla dzieci i młodzieży, w południe - retrospektywy klasyki dokumentu, po południu - filmy i seriale, wieczorem - cykle autorskie, zestawy tematyczne, produkcje własne, wydarzenia specjalne, premiery, nocą - retrospektywy aktorów i reżyserów. Wnioskodawca zaproponował także cykle połączone np. gatunkiem filmowym (komedia, musicale, kryminały itp.), tematem (np. kino kobiece), miejscem, w którym toczy się akcja filmu (np. Nowy Jork w filmach Woody Allena, Warszawa w polskim kinie).

Spółka TV Spectrum w całości należąca do Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych uruchomi kanał Fokus TV. Grupa ZPR jest już nadawcą dwóch kanałów nadawanych z multipleksu pierwszego: Eska TV z teledyskami przebojów zagranicznych i Polo TV z disco polo.

Program Fokus TV ma prezentować audycje z dziedzin takich jak nowe technologie i wynalazki, gospodarka, kultura i historia cywilizacji świata oraz o tematyce podróżniczej, etnograficznej, geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej. Audycje powtórkowe zajmą od 45 do 50 proc. w tygodniowym czasie nadawania programu.

Według Dworaka atutem TV Spectrum był największy udział programów o charakterze edukacyjnym w ramówce, wnioskodawca zadeklarował nadawanie prawie 75 proc. treści edukacyjnych miesięcznie. "Inni wnioskodawcy wykazali mniej" - tłumaczył decyzję o przyznaniu ZPR trzeciej koncesji na nadawanie naziemne.

O miejsce na MUX 1 w kategorii programu edukacyjnego rywalizowało także m.in. Discovery, jak powiedział Dworak: "wielkie, globalne przedsięwzięcie telewizyjne, które ma wielką bibliotekę programową". "To prawda, ale liczymy na to, że Spectrum ze swoim programem Fokus TV będzie korzystało z rozmaitych bibliotek programowych, nie tylko ze swojej własnej, której za bardzo nie ma, ale również, mam nadzieję, z Discovery czy też innych kanałów, które zgromadziły bogate zasoby" - mówił przewodniczący KRRiT.

Łącznie 12 nadawców wystartowało w konkursie na nadawanie obu kanałów: filmowego - czterech, a edukacyjnego - ośmiu (z przyczyn formalnych wniosku dwóch z wnioskodawców - spółki 4Fun Media i Edusat - w ogóle nie rozpatrywano).

Wnioskodawcy starający się o koncesję na nadawanie kanału filmowego pozyskiwali wsparcie polskiego środowiska związanego z kinem. Wajda, Holland i Machulski znaleźli się też wśród reżyserów wspierających starania o koncesję dla kanału Telekino, konkurenta Stopklatki TV. Telekino to pomysł spółki TV Film, której udziałowcami są Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i dystrybutor filmowy Kino Świat. Z kanałem filmowym na multipleksie pierwszym chciały też wystartować telewizja Polsat (nadająca program Polsat Film) i Mediasat (nadawca programu Tele5).

W konkursie na miejsce dla kanału edukacyjnego rozpatrywano także oferty: katowickiej spółki TVS (dawna TV Silesia), spółki Apella (głównego udziałowca spółki Fratria - wydawcy pisma "W Sieci"), spółki Media Works (zależnej od Platformy Mediowej Point Group, wydawcy m.in. tygodników "Wprost" i "Do Rzeczy") i TVR (nadawcy kanału satelitarnego TVR) i Discovery Communications Europe (nadawcy kanałów wyspecjalizowanych na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych).

Kanały wyłonione w konkursie rozpoczną nadawanie na pierwszym multipleksie nie później niż 28 kwietnia 2014 r. Wtedy miejsce zwolnią znajdujące się tam tymczasowo programy Telewizji Polskiej.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Na MUX 1 można oglądać kanały: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV, na MUX 2 - Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, Puls, Puls 2, TV4 i TV6, na MUX 3 - TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Krajowa Rada zapowiadała rozstrzygnięcie konkursu w lipcu. Wówczas rozstrzygnęła go połowicznie, przyznając miejsca na pierwszym multipleksie TV Trwam i TVP ABC. Stacja o. Tadeusza Rydzyka będzie emitować kanał o charakterze społeczno-religijnym, Telewizja Polska z ofertą TVP ABC wygrała w kategorii kanału dla dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będą nowe programy na multipleksie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.