"Fatima" to opowieść dla każdego. Zobacz listę kin, w których od jutra można obejrzeć film

"Fatima" to opowieść dla każdego. Zobacz listę kin, w których od jutra można obejrzeć film
2 tygodnie temu
PAP/ Rafael Film / mł

Od jutra w kinach "Fatima". To portugalsko-amerykańska produkcja, która pokazuje wydarzenia z 1917 roku w kontekście historycznym. Specjalnie skomponowany do filmu utwór śpiewa Andrea Bocelli. 

- Ludzie wychowani w wierze katolickiej doskonale znają historię Łucji i jej kuzynów, jednak ja dorastałem w kościele ewangelickim, w którym o objawieniu się nie mówiło. I na świecie żyją co najmniej dziesiątki milionów ludzi, którzy też jej nie znają - mówi producent filmu, James T. Volk. - Ta opowieść może się stać uniwersalnym mostem łączącym osoby różnych narodowości i wyznań. Skoro trójka niewinnych dzieciaków mogła głosić całemu pokoleniu przesłanie pokoju i nadziei, jestem pewien, że dzięki magii kina możemy powtórzyć to również współcześnie - podkreślił Volk.

To opowieść dla każdego, nie tylko dla katolików

- Opowieść o dzieciach zaznających obecności Matki Bożej Fatimskiej jest jedną z najbardziej poruszających historii o ludzkim poszukiwaniu boskości - ocenił Harvey Keitel, kreujący w filmie rolę religioznawcy profesora Nicholsa. - Wierzę, że każdy miał w pewnym momencie życia wątpliwości wobec kwestii religijnych, jednak właśnie dlatego "Fatima" wydaje mi się filmem odpowiednim dla publiczności na wszystkich szerokościach geograficznych. To opowieść dla każdego, nie tylko dla katolików - podkreślił amerykański aktor.

Maryja nie jako zjawa, ale jak normalna kobieta

Reżyserem filmu jest Marco Pontecorvo, który pracował jako operator w serialach "Gra o tron" i "Rzym". Prywatnie reżyser jest synem Gillo Pontecorvo (1919-2006), twórcy słynnej "Bitwy o Algier" (1966), nagrodzonej Złotym Lwem na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Wychowany we Włoszech Pontecorvo nie znał dokładnie historii objawień maryjnych z 1917 roku.

- Wydarzenia te są bardzo dobrze znane we wszystkich katolickich krajach, jednak ja osobiście nie miałem pojęcia, co działo się później z Łucją dos Santos i ogólnie z Portugalią - mówi o filmie Pontecorvo. - Dałem nura w książki i materiały audiowizualne dotyczące tamtych czasów, żeby zrozumieć nie tylko kwestie fatimskie, ale przede wszystkim zagadnienia społeczno-polityczne okresu Wielkiej Wojny. Czytałem także dużo o relacjach Łucji z matką oraz o jej więzi z Maryją Dziewicą. To niezwykle ciekawy trójkąt emocjonalny - zaznaczył reżyser. 

Pontecorvo zdecydował, że nie ukaże objawiającej się dzieciom Maryi jako niewyraźnej zjawy - postanowił przedstawić ją na ekranie jako normalną kobietę. W postać tę wcieliła się portugalska aktorka Joana Ribeiro. - Dzieci widzą Ją w takiej formie, którą potrafią pojąć swymi umysłami, żeby się nie bać - wyjaśnił reżyser.

"Religia katolicka kładzie duży nacisk na kobiecą perspektywę"

- Religia katolicka kładzie duży nacisk na kobiecą perspektywę - zauważa tenor Andrea Bocelli, który śpiewa w filmie finałową pieśń "Gratia Plena".  - Matka Boża Fatimska jest źródłem duchowości i prostoty, która stanowi podstawę wiary - wyjaśnia śpiewak.

- Film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca - mówi o realizacji Andrea Bocelli. 

Fatimę odwiedza rocznie 6 mln pielgrzymów

Portugalska Fátima, gdzie trójce młodych pasterzy w 1917 r. - w trakcie trwającej od 3 lat I wojny światowej - objawiła się Matka Boża, stała się w krótkim czasie jednym z najbardziej popularnych ośrodków religijnych na świecie. Obecnie liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców miasto odwiedza każdego roku ponad 6 mln pielgrzymów.

Mimo niewątpliwej popularności wydarzenia, twórcy "Fatimy" spróbowali raz jeszcze przypomnieć tę niezwykłą historię i dać wyraz "niezmierzonej mocy wiary za pomocą filmu łączącego wszystko, co najlepsze w dzisiejszym kinie, z tradycyjnym przekazem na temat życia w braterstwie i pokoju" - czytamy w materiałach prasowych.

W Polsce za dystrybucję filmu odpowiada Rafael Film. 

Inspirowanie do budowania lepszego świata

Volk nie znał wcześniej szczegółów historii Łucji dos Santos i jej kuzynów Franciszka oraz Hiacynty Marto. Gdy je poznał, uznał,  że to historia, którą trzeba koniecznie opowiedzieć. 

- Dzisiejszy świat, coraz wyraźniej rządzony strachem i nienawiścią do bliźniego, potrzebuje tego typu historii - mówi producent "Fatimy". Według niego głównym celem filmu jest inspirowanie widzów relacją z wydarzeń fatimskich do budowania lepszego świata.

- Nie chciałbym, żeby nasza praca była traktowana jako "film dla wierzących", uważam bowiem, że nie ma znaczenia, czy widz jest wierzący, wierzący, ale niepraktykujący, czy niewierzący. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówi Volk. - Film niesie uniwersalne przesłanie, byśmy wszyscy spróbowali zmienić się na lepsze, bo tylko tak będziemy mogli uczynić świat lepszym miejscem. Oto historia małej dziewczynki, która uczy się, że mimo problemów z matką oraz innymi ludźmi świat jest pięknym miejscem, o które warto walczyć. Tak po prostu. Mam nadzieję, że nasz film pozostawi widzów właśnie z taką świadomością. "Fatima" jest filmem o tym, jak trudno uwierzyć. Ale trzeba - bo warto.

PAP/ Rafael Film / mł

TUTAJ sprawdzisz listę kin, w których od jutra można obejrzeć "Fatimę" 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Manuel Nunes Formigão
29,90 zł

Wyróżniająca się pośród innych książek o Fatimie publikacja, której autorem jest kapłan katolicki, ks. dr Manuel Nunes Formigão (1883-1958), będący naocznym świadkiem objawień, jakie miały miejsce w 1917 roku. Osobiście znał dzieci, które widziały Maryję...

Skomentuj artykuł

"Fatima" to opowieść dla każdego. Zobacz listę kin, w których od jutra można obejrzeć film
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.