Reżyser Jerzy Skolimowski w Nowym Jorku

Reżyser Jerzy Skolimowski w Nowym Jorku
Kadr z filmu Skolimowskiego "Essential Killing"
wab

20 grudnia 2010 roku o godz. 18.15 w Walter Reade Theater, Lincoln Center w Nowym Yorku odbędzie się spotkanie z Jerzym Skolimowskim połączone z projekcją jego filmów: "Essential Killing" i "Deep End".

Jerzy Skolimowski jest jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców filmowych. Reżyser, scenarzysta i aktor, jest również uznanym malarzem, a w młodości był bokserem.

Skolimowski rozpoczął swoją karierę w latach 60-tych w Polsce, jako współscenarzysta "Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy i "Noża w wodzie" Romana Polańskiego. Jego debiutancki "Rysopis" (1964), będący kompilacją krótkich filmów, które kręcił na studiach w łódzkiej Filmówce, a następnie "Walkover" (1965) wniosły świeży powiew europejskiej Nowej Fali do polskiego kina.

W 1966 r. za "Barierę" z Janem Nowickim, Skolimowski został wyróżniony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Bergamo, a w 1967, jego "Odjazd" zdobył Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie. W tym samym roku, po realizacji anty-stalinowskiego "Ręce do góry!", Skolimowski opuścił Polskę i w latach ’70 i ’80 tworzył głównie w Europie i USA. Jego "Krzyk" z Alanem Batesem oraz "Fucha" z Jeremym Ironsem, otrzymały główne nagrody na festiwalach w Cannes (1978 i 1982).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reżyser Jerzy Skolimowski w Nowym Jorku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.