Roman Polański na festiwalu w Wenecji?

Roman Polański na festiwalu w Wenecji?
kadr z filmu "Carnage"
PAP / drr

Na festiwalu filmowym w Wenecji na przełomie sierpnia i września ma być zaprezentowany najnowszy film Romana Polańskiego "Carnage" ("Rzeź") - podał w poniedziałek włoski dziennik "La Repubblica", zapowiadając przybycie reżysera na tę imprezę.

Film "Carnage" z udziałem między innymi Kate Winslet i Jodie Foster powstaje na podstawie sztuki "Bóg mordu" Yasminy Rezy. To opowieść o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę. Konfrontacja przeradza się w otwarty konflikt dorosłych.

Lista filmów zakwalifikowanych do głównego konkursu w Wenecji zostanie ogłoszona w lipcu. Już wiadomo natomiast, że przewodniczącym jury będzie amerykański reżyser Darren Aronofsky, zwycięzca Złotego Lwa na tym festiwalu za film "The Wrestler".

68. festiwal w Wenecji odbędzie się w dniach od 31 sierpnia do 10 września.

DEON.PL POLECA

Polański jest nadal poszukiwany przez Interpol na wniosek Stanów Zjednoczonych, które chcą go sądzić za seks z nieletnią. Reżyser został w 1977 roku uznany przez sąd w Los Angeles za winnego tego czynu, ale przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił USA.

We wrześniu 2009 roku został zatrzymany na lotnisku w Zurychu w drodze na festiwal filmowy. Przebywał najpierw w szwajcarskim więzieniu, a potem w areszcie domowym. Szwajcaria postanowiła nie wydawać go USA.

Jednak przedstawiciele amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości zapowiedzieli, że będą dalej ścigać Polańskiego, co oznacza, że może on zostać zatrzymany w krajach, które mają umowę ekstradycyjną ze Stanami Zjednoczonymi, na przykład we Włoszech.

Wcześniej w analizach sytuacji prawnej Polańskiego zwracano uwagę na to, że z tego właśnie powodu jego przyjazd na festiwal w Wenecji wydaje się raczej niemożliwy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Roman Polański na festiwalu w Wenecji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.