Interpol nadal poszukuje Romana Polańskiego

Interpol nadal poszukuje Romana Polańskiego
(fot. flickr.com/ Slawek)
PAP / zylka

Reżyser Roman Polański, wolny od poniedziałku, gdy Szwajcaria odmówiła wydania go władzom USA, wciąż jest objęty tzw. czerwoną notą - międzynarodowym nakazem poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji - poinformował we wtorek Interpol.

Rzecznik Interpolu wyjaśnił, że to w gestii Stanów Zjednoczonych leży wycofanie tzw. czerwonej noty. Zaznaczył, że na razie Interpol nie otrzymał takiego polecenia.

Interpol rozsyła tzw. czerwone noty lub czerwone listy gończe do 188 państw członkowskich z żądaniem aresztowania i ekstradycji podejrzanych.

W poniedziałek szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości zdecydowało, że nie wyda Polańskiego Stanom Zjednoczonym, które oskarżają reżysera o seks z nieletnią w 1977 roku.

Jako powód decyzji podało, że "nie można wykluczyć z całkowitą pewnością błędu we wniosku ekstradycyjnym USA". Uchylono również ograniczenie wolności stosowane wobec Polańskiego.

DEON.PL POLECA

Roman Polański, który ma polskie i francuskie obywatelstwo, został zatrzymany na lotnisku w Zurychu 26 września 2009 roku na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania. Reżyser został w 1977 roku uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey. Jednak przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Interpol nadal poszukuje Romana Polańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.