Gdańsk: festiwal folkowy "Dźwięki północy"

Gdańsk: festiwal folkowy "Dźwięki północy"
(fot pixabay.com)
5 lat temu
PAP / kw

Dziewięciu folkowych wykonawców z Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Ukrainy, USA i Polski wystąpi na rozpoczynającym się w środę w Gdańsku Festiwalu "Dźwięki Północy". To 33. edycja tej imprezy, której początki sięgają lat 70.

Aleksandra Kminikowska z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku podkreśliła, że "Dźwięki Północy" to jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce.

"Prezentujemy muzykę współczesną, inspirowaną folklorem i tradycją krajów położonych na półkuli północnej. Od kilku lat w programie festiwalu stawiamy nacisk na artystów z państw położonych nad Bałtykiem, szczególnie skandynawskich" - dodała kurator festiwalu.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie akordeonista Kimmo Pohjonen z Finlandii.

"To muzyk eksperymentujący. Z akordeonem wyczynia różne niestworzone rzeczy. Artysta bada i sprawdza granice tego instrumentu. Jeśli ktoś postrzegał do tej pory akordeon w sposób tradycyjny, to sposób w jaki gra na nim fiński muzyk po prostu go zadziwi. W swojej twórczości ociera się o szereg gatunków, m.in. jazz, elektronikę i oczywiście folk" - poinformowała Kminikowska.

W Gdańsku Pohjonen zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego, wydanego w 2015 r., albumu "Sensitive Skin" nagranego z udziałem dwóch córek: Inki i Saany.

W trakcie festiwalu wystąpi także kwartet folkowo-rockowy Valkyrien Allstars z Norwegii. Muzycy akompaniują na tradycyjnych norweskich skrzypcach Hardanger do śpiewu głównej wokalistki. Założony w 2002 r. zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Grupa wydała do tej pory cztery albumy.

Podczas "Dźwięków Północy" przed polską publicznością zadebiutuje również Aallotar. To duet stworzony przez amerykańską skrzypaczkę pochodzenia fińskiego Sarę Pajunen i fińską akordeonistkę Teija Niku. Ich rodziny mieszkały kiedyś niedaleko siebie na zachodzie Finlandii. Debiutancki krążek duetu "In Transit" ukazał się w 2014 r.

Kolejnym festiwalowym wykonawcą będzie Basco (Dania/Szwecja), który jest pierwszym ludowym zespołem smyczkowym nominowanym do prestiżowej nagrody Nordic Music Prize w 2014 r. Kwartet został tak wyróżniony za swój ostatni album studyjny "The Remarkable Return of Old Man Basco". Indywidualnie muzycy grupy zdobywali laury tego konkursu: Ale Carr grający na cytrze otrzymał tytuł Muzyka Roku 2013 i Kompozytora Roku 2015, a Hal Parfitt-Murray został Wokalistą Roku 2012.

Do Gdańska zaproszono ponadto norweskie trio Vassvik. Założył je Torgeir Vassvik, artysta pochodzący z regionu Gamvik, położonego na samej północy Laponii. Muzyk wykorzystuje w swojej twórczości joik - tradycyjny, szamański styl wokalny miejscowego ludu Saamów. Gra on też na gitarze oraz bębnie obręczowym. Grupę Vassvik tworzą również wiolonczelista i skrzypek.

Podczas festiwalu "Dźwięki Północy" wystąpi też Helene Blum&Harald Haugaard Band z Danii. Harald Haugaard uchodzi za wirtuoza skrzypiec, jego oryginalne kompozycje o współczesnym charakterze są głęboko zakorzenione w muzycznej tradycji tego kraju. Artysta jest 12-krotnym laureatem Duńskich Nagród Muzycznych. Helene Blum zachwyca zaś słuchaczy ekspresyjnym, krystalicznym głosem. Pozostali członkowie zespołu to kontrabasista, gitarzysta i perkusista.

W festiwalu wystąpią również rodzime formacje: Kapela Maliszów, Vołosi oraz polsko-ukraińska grupa Dagadana.

Koncerty odbywać się będą w Centrum św. Jana, zlokalizowanym w XIV-wiecznym kościele św. Jana. Ta gotycka świątynia jest użytkowana od 1995 r. przez NCK.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi "Dźwięki Północy", który potrwa do niedzieli, będą m.in. warsztaty śpiewu i tańca.

Festiwal został zapoczątkowany jeszcze w latach 70. jako przegląd kaszubskich zespołów folklorystycznych, by z czasem rozszerzyć swój zasięg o udział grup ludowych z Polski, wreszcie - przedstawicieli krajów nadbałtyckich. W latach 90. funkcjonował pod nazwą Festiwal Ludów Północy, a od 1999 r. organizowany jest jako "Dźwięki Północy". Od 2010 r. odbywa się co dwa lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gdańsk: festiwal folkowy "Dźwięki północy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.