"Godziny otwarcia" w krakowskim szkieletorze

"Godziny otwarcia" w krakowskim szkieletorze
"Szkieletor" był jednym z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć budowlanych komunistycznej Polski (fot. artboomfestival.pl)
wab

Budynek Naczelnej Organizacji Technicznej, znany mieszkańcom Krakowa jako szkieletor, był jednym z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć budowlanych komunistycznej Polski. Wizja nowoczesnego budynku, wyposażonego w sale konferencyjne, naszpikowane sprzętem audiowizualnym, pomieszczenia biurowo-administracyjne, restauracje i tarasy widokowe nigdy się jednak nie ziściła, a działania konstruktorów skończyły się na wzniesieniu wielkiego stelażu z betonu i stali, który od przeszło trzydziestu lat góruje nad Rondem Mogilskim jako widmo dawnego przedsięwzięcia.

Na tej martwej konstrukcji, która zlała się z pejzażem miejskim i straciła kontakt z dawną inicjatywą technologiczno-budowlaną, Paulina Pankiewicz oparła swój projekt "Godziny otwarcia". Artystka postanowiła ożywić budynek poprzez ponowne umieszczenie go w kontekście, z którego przez lata rdzewienia i zapomnienia został wyrwany. Na ósme piętro tego wielkiego stelażu konstrukcyjnego wprowadzili się… pracownicy biurowi. Codziennie od godziny 22.00 można obserwować ich pracę w oświetlonym biurze, którego okna wychodzą na ul. Beliny-Prażmowskiego.

Wszystkich, którzy przyzwyczaili się do biernej obecności budynku, zachęcamy do konfrontacji z projektem. Działania Pauliny Pankiewicz nie tylko ożywiają martwą stalową konstrukcję, ale też umieszczają ją w pierwotnym kontekście, dzięki czemu budynek ponownie reprezentuje inicjatywę technologiczną i wizję innowacyjnego centrum administracyjno-biurowego.

DEON.PL POLECA

ArtBoom Tauron Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 2009 roku, to największy festiwal prezentujący w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną. Co ważne – prezentujący tę sztukę w przestrzeni miejskiej. Podczas pierwszej edycji Festiwalu w Krakowie swoje prace zaprezentowali najciekawsi współcześni twórcy m.in. Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia i Grupa Tworzywo.

W tym roku podczas festiwalu swoje prace prezentują: Gustav Metzger, Guy Ben-Ner, Kerim Seiler, Siergiej Szabochin, grupa Raumlaborberlin, Cezary Bodzianowski, Robert Kuśmirowski, Maciej Kurak, Janek Simon, Kobas Laksa i Grzegorz Drozd. Przygotowano także pokazów filmów m.in. Joan Jonas, Matthew Barneya i Nam June Paika, a gościem specjalnym Festiwalu jest Barbara London – kuratorka nowych mediów i twórca kolekcji video w nowojorskim Museum of Modern Art (MOMA).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Godziny otwarcia" w krakowskim szkieletorze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.