Chrzciny prawnuka Elżbiety II księcia George'a

Chrzciny prawnuka Elżbiety II księcia George'a
(fot. EPA/John Stillwell)
PAP / drr

Trzeci w sukcesji do brytyjskiego tronu książę George Alexander Louis - prawnuk Elżbiety II i pierworodny syn księcia Williama i księżnej Kate - został w środę ochrzczony przez arcybiskupa Canterburry Justina Welby'ego w kaplicy pałacu św. Jakuba.

Uroczystość miała charakter prywatny. Chrzest odbył się nad srebrną chrzcielnicą wykonaną na zlecenie królowej Wiktorii w 1841 roku z okazji chrzcin jej najstarszej córki, także o imieniu Wiktoria. Zgodnie ze zwyczajem główkę dziecka polano umiarkowanie ciepłą wodą z rzeki Jordan. W pałacu św. Jakuba zebrały się z tej okazji cztery pokolenia rodziny królewskiej.

Oprawę muzyczną zapewnił chór złożony z sześciu dorosłych i 10 chłopięcych głosów. Na organach grał Huw Williams - w przeszłości główny organista w londyńskiej katedrze św. Pawła.

W 45-minutowej uroczystości oprócz rodziców księcia George'a uczestniczyła jego prababka Elżbieta II wraz z księciem Edynburga Filipem, następca tronu książę Walii Karol z małżonką księżną Kornwalii Camillą, najbliższa rodzina królewska z księciem Harrym, rodzice i siostra księżnej Kate oraz wąskie grono przyjaciół. Oficjalnej listy gości nie ogłoszono. Ograniczona pojemność kaplicy wymusiła skrócenie listy gości do 22 osób.

DEON.PL POLECA

Dla gości niezaproszonych do kaplicy, m. in. personelu kliniki położniczej St Mary’s, gdzie George urodził się 22 lipca i kolegów księcia Williama z RAF-u, zorganizowano przyjęcie w Pałacu Kensington, gdzie od niedawna mieszka książęca para.

Mały George ubrany był w replikę koronkowej wyprawki z 1841 roku podszytej satyną. W oryginał ubierano do chrztu dzieci Wiktorii począwszy od jej najstarszej córki i wszystkich monarchów począwszy od Edwarda VII. Oryginał, użyty 60-krotnie, wycofano z użytku w 2004 roku. Od 2008 roku stosowana jest replika.

Wśród siedmiorga rodziców chrzestnych wymienia się m. in. córkę księżniczki Anny - Zarę Phillips-Tindall, która sama spodziewa się dziecka, hrabiego Grosvenora - syna księcia Westminsteru, potentata na rynku nieruchomości w Londynie, jednego z najmajętniejszych ludzi w kraju, Emilię D’Erlanger - przyjaciółkę Kate z czasów szkolnych. Nikt z chrzestnych nie ma tytułu królewskiego.

Przedstawiciele dworu królewskiego ujawnili, że podczas uroczystości siostra księżnej Kate - Pippa Middleton odczytała fragment ewangelii wg św. Łukasza, a książę Hary - fragment ewangelii wg św. Jana.

Kaplica w pałacu św. Jakuba słynie z bardzo dobrej akustyki. Ściany są wykładane dębem, ozdobny sufit zaprojektował artysta malarz Hans Holbein, witraże wyobrażają aniołki i gołębice. Przy ławkach z aksamitnymi poduszkami są wysokie lampy z zielonymi abażurami.

W 1588 roku w kaplicy modliła się Elżbieta I na krótko przed pokonaniem hiszpańskiej armady. W 1649 roku ostatnią komunię św. przyjął tam Karol I, ścięty chwilę później. W 1997 roku William wraz z bratem Harrym czuwali w kaplicy przy trumnie matki - księżnej Diany, zaś w 2011 roku na krótko przed ślubem z Williamem jego przyszła żona była tam bierzmowana.

Poprzednim dzieckiem z rodziny królewskiej chrzczonym w kaplicy pałacu św. Jakuba była księżniczka Beatrice w 1988 roku. Jest obecnie szósta w sukcesji do tronu. Na ogół chrzciny królewskich dzieci odbywają się w Pałacu Buckingham.

William i Kate zwrócili się do fotografa Jasona Bella, znanego z portretów gwiazd rocka i Hollywood, o wykonanie oficjalnych zdjęć z chrztu księcia George'a. Oczekuje się, że na jednej z fotografii uwieczniona zostanie królowa z trzema przyszłymi monarchami. Poprzednio zdarzyło się to przed 120 laty, przy okazji chrztu przyszłego króla Edwarda VIII. Zdjęcia zostaną zapewne opublikowane w czwartek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrzciny prawnuka Elżbiety II księcia George'a
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.