Jak zmienić Polskę?

Jak zmienić Polskę?
(fot. Joanna Wysocka)
Logo źródła: szlachetna paczka Szlachetna Paczka /br

Jak zmienić Polskę? To pytanie pada rzadko. Częściej pytamy Czy on zmieni Polskę?, Czy oni ją zmienią? Wbrew pozorom zmiany nie muszą jednak zależeć od polityków. Ich źródłem mogą być wszyscy, którzy chcą zmian. Wystarczy się mądrze zaangażować.

Tu nie chodzi o robienie paczek!

- To nieprawda, że należy pomagać. Wiem, że jeśli pomagać, to należy pomagać mądrze. I natychmiast sprawdzać owoce, czy pomoc naprawdę pomogła - pisze ks. Jacek Stryczek. Stowarzyszenia WIOSNA, którego jest prezesem, zatrudnia obecnie ponad stu pracowników. Celem ich pracy jest efektywność realizowanych projektów, m.in. SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. To oni dbają o to, aby najlepszej jakości pomoc trafiła do potrzebujących, którzy są gotowi zawalczyć o zmianę swojego życia.

Jak zmienić Polskę? - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

Stowarzyszenie jest jedyną organizacją, która skupia się na idei mądrej pomocy. Zgodnie z mądrą pomocą nie wystarczy podarowanie ryby ani wędki. W osobach potrzebujących trzeba bowiem obudzić mentalność wędkarza, który poradzi sobie sam. Organizacja aktywizuje w tym celu tysiące osób z różnych środowisk.

- Stowarzyszenie WIOSNA zajmuje się specyficznym pomaganiem. Konkretni ludzie pomagają konkretnym ludziom. W SZLACHETNEJ PACZCE darczyńca pomaga biednemu, w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI tutor dziecku. My to tylko organizujemy - tłumaczy ks. Stryczek. - Łączymy Polaków, biednych i bogatych. SZLACHETNA PACZKA tylko pozornie polega na robieniu paczek - dodaje.

1 zł = 62 zł konkretnej pomocy

Rzeczywiście zaangażowanie w Paczkę nie musi polegać na wolontariacie, ani na robieniu paczki. Niezwykle istotną formą pomocy jest wsparcie finansowe projektu - zostanie dobroczyńcą SZLACHETNEJ PACZKI. Podobnie działa klub WiP, czyli WIOSNA i Przyjaciele, którego członkowie regularnie wspierają finansowo działalność Stowarzyszenia. To dzięki nim możliwa jest integracja milionów Polaków w przygotowaniu pomocy. Członkowie Klubu WiP dają punkt podparcia, dzięki któremu Paczka może działać.

Ks. Stryczek podkreśla, że zaangażowanie się w życie społeczne przez uruchomienie mechanizmów pracy między ludźmi to dużo więcej, niż zrobienie czegoś dobrego dla jednego człowieka. Trudno nie przyznać mu racji. WIOSNA nie gromadzi środków, ale pomaga w przekazaniu pomocy. Darczyńcy Paczki i członkowie Klubu WiP finansują projekt łączenia ludzi. Jak mówi w jednym ze swoich filmów pomysłodawca SZLACHETNEJ PACZKI, są "światłem, siłą, mocą, dzięki której ludzie mogą się kochać i zmieniać". Słowem - zmieniają świat.

Biznes z sercem

Podobne możliwości mają także przedsiębiorcy. Paczka oferuje im wiele form zaangażowania się w mądrą pomoc. Partnerstwo biznesowe, wpłata klasycznej darowizny, organizacja eventu charytatywnego, a także zrobienie paczki przez zespół pracowników.

Stowarzyszenie WIOSNA wyznaje zasadę "współpracy szytej na miarę". W zależności od wysokości wsparcia oferowane są odpowiednie świadczenia wizerunkowo-marketingowe. W taką współpracę zaangażowała się w zeszłym roku Milka, która razem z Paczką inspirowała do pomagania. W ramach akcji "Szlachetni i Delikatni" przez 5 miesięcy część dochodu z produktów Milki była przeznaczana na wsparcie SZLACHETNEJ PACZKI.

Fabryka mądrej pomocy

Celem Paczki nie jest umilenie Świąt, ale zmiana nastawienia osób żyjących w niezawinionej biedzie. - W mądrym pomaganiu chodzi o to, żeby ludzie, do których kierujemy pomoc, nauczyli się samodzielności i odpowiedzialności. Żeby wstali z kolan i sami radzili sobie w życiu - powtarza Prezes Stowarzyszenia WIOSNA.

Skala działania SZLACHETNEJ PACZKI zwiększa się z każdą kolejną edycją. Tylko w 2014 roku projekt dotarł do 19 580 rodzin w potrzebie, jednocząc wokół idei mądrej pomocy niemal milion Polaków. Prezes Stowarzyszenia WIOSNA podkreśla, że nie wystarczy "chcieć dobrze". Liczy się skuteczność - szczególnie, gdy chodzi o dobro drugiego człowieka i… naszego kraju.

***

Aktualnie SZLACHETNA PACZKA poszukuje liderów, czyli osób, które poprowadzą rejony Paczki w swoich miejscowościach. Tylko tam, gdzie teraz znajdzie się lider, w grudniu Paczka dotrze z pomocą do potrzebujących.

Aby zostać liderem, wejdź na www.superw.pl i uzupełnij formularz zgłoszeniowy. Rekrutacja trwa do 30. czerwca.

Dołącz do grona liderów i zmieniaj świat! Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak zmienić Polskę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.