PAP / drr
Pizza margherita ma 125 lat. Z okazji jubileuszu przedstawiono wyniki sondażu, w którym 39 procent Włochów uznało, że jest ona symbolem Italii.
PAP / mm
Osobowość Heinricha Himmlera, który ze zwykłego chłopca z "dobrego domu" oraz wiejskiego agitatora stał się jednym z przywódców III Rzeszy, zbrodniarzem odpowiedzialnym za życie milionów ludzi - analizuje Peter Longerich w książce "Himmler. Buchalter śmierci".
PAP / drr
Słynna para amerykańskich przestępców, Bonnie Parker i Clyde Barrow, zginęła 23 maja 1934 r. w policyjnej zasadzce. Para stała się bohaterami amerykańskiej popkultury dzięki filmom, przedstawiającym ich przygody w romantycznym świetle.
Krzysztof Nakonieczny / TVP.info
O tym, jakim szokiem były dla gen. Władysława Andersa postanowienia konferencji jałtańskiej oraz jak to jest, kiedy nosi się nazwisko Anders - opowiada portalowi tvp.info Anna Maria Anders, córka generała. W "Pierwszym czytaniu" także o tym, jak "nieprzytomnie przystojnym mężczyzną" był gen. Anders oraz jak świetnie potrafią się bawić Polacy i jak w tym są podobni do Włochów.
PAP / Gazeta.pl / mm
Wnuk komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hössa namawia do udziału w eurowyborach 25 maja, bo - jak ocenia Rainer Höss - tylko tak można zatrzymać antyeuropejskich ekstremistów.
PAP / mm
Spośród wszystkich przywódców Polski Ludowej najczarniejszym charakterem okazał się Bolesław Bierut, "o którym naprawdę trudno powiedzieć cokolwiek dobrego" - ocenia prof. Jerzy Eisler, autor książki "Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy PZPR".
PAP / drr
Jest w nim prawda o wojnie, której nie ma w obrazach fabularnych; takiego filmu nie zrobił jeszcze nikt na świecie - mówią o "Powstaniu Warszawskim" Magdalena Zimecka i Bartosz Putkiewicz z zespołu odpowiedzialnego za koloryzację i udźwiękowienie archiwalnego materiału.
PAP / mm
69 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji (a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego).
PAP / mm
5 maja 1939 r. min. Józef Beck odpowiedział w Sejmie na wypowiedzenie przez Hitlera paktu o nieagresji. Przemówienie zakończył słowami: "My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor".
PAP / mm
Niemieccy naziści sprzedawali w Lizbonie dzieła sztuki zrabowane podczas drugiej wojny światowej. Autorami większości z nich byli artyści pochodzenia żydowskiego - wynika z badań portugalskich historyków.
PAP / mm
W Hongkongu otwarto w sobotę pierwsze na świecie muzeum upamiętniające protesty studenckie na pekińskim placu Tiananmen w 1989 roku. Jak poinformowała brytyjska stacja BBC, organizatorzy muzeum mają nadzieję na przyciągnięcie zwiedzających z całych Chin.
PAP / drr
23 kwietnia 1989 r. zmarł w Waszyngtonie Stefan Korboński, działacz ruchu ludowego, współzałożyciel Polskiego Państwa Podziemnego, kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK i szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej, od marca 1945 r.- Delegat Rządu na Kraj.
PAP / mm
Do Rzecznika Praw Obywatelskich ma dziś trafić wniosek polskich naukowców o zaskarżenie przez RPO do Trybunału Konstytucyjnego niektórych postanowień ustawy o szkolnictwie wyższym, zapowiada "Rzeczpospolita".
PAP / drr
Obowiązkowe na wielkanocnym stole jajka nie od zawsze były obecne w naszym menu. Z badań prowadzonych na terenie Wielkopolski wynika, że dopiero we wczesnym średniowieczu ludzie nauczyli się karmić i hodować nioski tak, by korzystać nie tylko z mięsa, ale i z jajek.
PAP / drr
Rzadką altówkę z warsztatu Antonio Stradivariusa z 1719 roku, uważaną za jedne z najdoskonalszych skrzypiec, jakie słynny włoski lutnik wykonał, sprzedaje dom Sotheby's. Wyceniono ją na 45 mln dolarów - rekordową cenę za instrument muzyczny.
PAP / drr
Mimo że pierwszy model legendarnego, a dla wielu wręcz kultowego Forda Mustanga pojawił się oficjalnie 50 lat temu, 17 kwietnia 1964 roku, samochody te nadal są produkowane, a ich piąta już generacja cieszy się dużą popularnością wśród miłośników motoryzacji.
MSZ
MSZ informuje: Z ogromną radością witam powrót do Polski unikatowego egzemplarza broni będącej owocem polskiej myśli inżynieryjnej 20-lecia międzywojennego - powiedział podsekretarz stanu Bogusław Winid podczas uroczystego przekazania zabytkowego karabinu samopowtarzalnego wz. 38M. Ceremonia miała miejsce 8 kwietnia w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego.
PAP / drr
Wieża Eiffla - jeden z najbardziej znanych symboli Paryża - została otwarta 125 lat temu, 31 marca 1889 r., z okazji paryskiej Wystawy Światowej. W momencie wybudowania była najwyższą wieżą na świecie. Wzbudzała jednak kontrowersje wśród mieszkańców Paryża.
PAP / mm
W największych japońskich miastach rozkwitły drzewa wiśni. Gdy gałęzie pokrywają się różowymi kwiatami, Japończycy spędzają wolny czas podziwiając je w parkach i na terenie świątyń. Tradycja ta sięga czasów wczesnego średniowiecza.
PAP / mh
220 lat temu, 24 marca 1794 roku, na Rynku Głównym w Krakowie Naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako insurekcja kościuszkowska.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}