PAP / mm
Dyplomaci z krajów zachodnich byli szczególnie zainteresowani rozmieszczeniem i liczebnością jednostek Armii Radzieckiej w Polsce - pisze Patryk Pleskot w książce "Dyplomata, czyli szpieg?", opisującej działalność kontrwywiadu PRL-u wobec zachodnich placówek dyplomatycznych.
PAP / mm
13 marca 1954 r. funkcję szefa KGB objął gen. Iwan Sierow - sowiecki zbrodniarz, organizator m.in. deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS w latach 1939-41. W czasie wojny Sierow odpowiadał także za aresztowania żołnierzy AK i rozbicie struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Youtube.pl / DEON.pl / nt
Zobacz, jak noworodek przytula się do twarzy swojej mamy i jak nie chce jej puścić, gdy pielęgniarka stara się go zabrać. To wideo stało się prawdziwym hitem internetu.
PAP / mm
Ministerstwo Nauki chce wprowadzić zmiany w opłatach za drugi kierunek studiów, aby studenci zaczynający studia na drugim kierunku od razu wiedzieli, czy za naukę będą musieli zapłacić, czy będą z opłaty zwolnieni - powiedziała PAP minister Lena Kolarska-Bobińska.
YouTube.pl / mm
Jak byś się zachował, widząc marznące dziecko? Jaki jest pierwszy odruch w takiej chwili? Przekonaj się, co zrobili mieszkańcy Oslo.
PAP / mm
Instytut zachęca do oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym - żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego - poprzez stworzenie upamiętniającego ich wirtualnego pomnika na profilu IPN na Facebooku. Projekty można przesyłać do 24 lutego.
PAP / mm
O kształtowaniu się nowoczesności, XIX wieku i rewolucjach przemysłowych i obyczajowych opowiada "Wiek rewolucji, 1789-1848" brytyjskiego historyka Erica Hobsbawma. Pierwsza część jego trylogii poświęconej historii XIX wieku trafiła do księgarń.
PAP / mm
14 lutego 1919 roku doszło do pierwszych walk między oddziałami Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Był to początek wojny polsko-bolszewickiej.
PAP / mm
Pion śledczy szczecińskiego IPN podjął na nowo umorzone śledztwo ws. zbrodni funkcjonariuszy III Rzeszy w ośrodku eutanazji w austriackim Alkoven. Odnaleziono listę 458 osób o polsko brzmiących nazwiskach, które mogły tam zginąć - powiedział prokurator IPN.
PAP / mm
50 lat temu wielka czwórka z Liverpoolu zagrała pierwszy koncert w USA. Tłumy rozentuzjazmowanej młodzieży nie odstępowały Beatlesów na krok, a miliony śledziły ich amerykański debiut w telewizji. Tak zaczęła się brytyjska inwazja muzyczna na Amerykę i świat.
PAP / mm
Postać płk. Ryszarda Kuklińskiego jest coraz lepiej znana Polakom. Aż 70 proc. ankietowanych deklaruje, że wie, kim on był - wynika z sondażu Homo Homini dla "Rzeczpospolitej".
PAP / drr
Josef Mengele jest jednym z głównych symboli niemieckich zbrodni w Auschwitz. Był obozowym lekarzem, którego sumienie obciążyły dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy ofiar. SS-mani mówili o nim: Mefisto. Mengele zmarł 35 lat temu w Brazylii.
PAP / mm
W 25. rocznicę Okrągłego Stołu "Metro" zamieszcza wywiad z Andrzejem Ślesikiem, jednym ze stolarzy robiących stół, przy którym toczyły się obrady.
PAP / mm
Ryszard Kukliński, pułkownik Wojska Polskiego i armii amerykańskiej. urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Jego ojciec, robotnik, zginął w niemieckim obozie Sachsenhausen. Podczas niemieckiej okupacji Ryszard Kukliński kolportował ulotki konspiracyjnej organizacji "Miecz i Pług".
PAP / drr
3 lutego 1959 r. do Polski powróciła część skarbów dziedzictwa narodowego, wywiezionych w 1939 r. i zdeponowanych w Kanadzie. Wśród nich był miecz koronacyjny królów polskich Szczerbiec.
PAP / mm
Kolejni polscy komandosi przejdą mordercze szkolenie pod okiem instruktorów Legii Cudzoziemskiej w Gujanie Francuskiej.
PAP / mm
Szczyt Omine, należący do górskiego pasma Kii, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, jest jednym z ostatnich miejsc na świecie, gdzie funkcjonuje segregacja płciowa. Kobiety nie mają wstępu na górę w przeszłości uznawaną za świętą.
PAP / mm
Dwa lata temu - 1 lutego 2012 roku - zmarła Wisława Szymborska. O śmierci pisała bardzo wiele, nie ma właściwie jej tomiku, w którym nie byłoby wierszy o śmierci - piszą Anna Bikont i Joanna Szczęsna w biografii poetki zatytułowanej "Pamiątkowe rupiecie".
PAP / mm
Dwa wiersze Safony - jeden niemal kompletny, drugi zachowany we fragmentach - zidentyfikował brytyjski filolog klasyczny i papirolog, Dirk Obbink. Papirus z tekstem znajduje się w posiadaniu anonimowego kolekcjonera.
PAP / mm
Oczekuje się, że do połowy wieku liczba osób powyżej 65 lat potroi się do 1,5 mld na świecie. Starzenie społeczeństwa w znacznie mniejszym stopniu martwi Amerykanów niż Europejczyków. Największe obawy mają mieszkańcy Azji wschodniej.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}