BBC News / youtube.com / pk
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz to chyba najsmutniejszy przykład tego, co człowiek może zrobić innym.
PAP / pk
Archeolodzy prowadzący prace pod posadzką bazyliki na Świętym Krzyżu odkryli ślady trzech wcześniejszych kościołów, które stały w tym miejscu oraz zawaloną kryptę - prawdopodobnie romańską.
KAI / pk
Dokładnie przed 70 laty płonęła gnieźnieńska katedra, ostrzelana przez radzieckie czołgi. Przez lata PRL nie wolno było o tym mówić. Jeden ze świadków tego wydarzenia, Julian Śmielecki uwiecznił je na zdjęciach. Fotografie - czarno białe, nieostre, ciemne - wywołano ponownie po ponad sześćdziesięciu latach. Dziś można je zobaczyć ponownie w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.
Polska Agencja Prasowa / youtube.com / pk
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się w nocy z 21 na 22 stycznia 1863 roku. Był to największy i zarazem najdłuższy polski zryw niepodległościowy. Dziś obchodzimy 152. rocznicę jego wybuchu.
jk / pk
Dziś mija kolejna, 152. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, jednego z najbardziej znanych zrywów niepodległościowych, zmierzających do odzyskania wolności naszej ojczyzny.
Beata Kołodziej / PAP / pk
70 lat temu, 18 stycznia, oddziały Armii Czerwonej wyparły z Krakowa okupantów niemieckich, którzy rzekomo zamierzali wysadzić miasto w powietrze. W ocenie historyków była to akcja szybka, dość intensywna, ale bez większych strat ludnościowych i zniszczeń w mieście.
Marta Jacukiewicz / pk
Św. Maksymilian Kolbe położył mi rękę na ramieniu i powiedział: "Wiem, że jest ci ciężko, ale tu wszystkim nie jest łatwo. Pamiętaj - nadzieja, dopóki nadzieja..." I odszedł.
Piotr Kosiarski / DEON.pl
Wahadło (z wł. pendolo) to wynalazek, który zrewolucjonizował życie człowieka. Jeśli jednak nie dostarczymy mu każdorazowo pewnej ilości energii, niechybnie się zatrzyma.
Wschodnia Ukraina i Bliski Wschód to nie jedyne miejsca na świecie, w których toczą się konflikty. Punktów zapalnych jest zdecydowanie więcej.
PAP / pk
1 mln 534 tys. osób zwiedziło w minionym roku tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz. To absolutny rekord nie tylko Muzeum Auschwitz, ale także europejskich miejsc pamięci - poinformował w piątek Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.http://www.deon.pl/
Piotr Kosiarski / DEON.pl
Podobnie jak nie można sobie wyobrazić Szwajcarii bez Alp, tak nie można wyobrazić sobie Polski bez Giewontu. Jest tylko jeden, niewygodny szczegół. Stojący na nim krzyż.
Seweryn Leszczyński
Polski cmentarz w Bolonii - San Lazzaro di Savena to największa nekropolia spośród wszystkich czterech polskich cmentarzy we Włoszech, na którym spoczywają polscy żołnierze. Znajdują się tu groby 1432 żołnierzy (niektóre źródła mówią o 1416) 2. Korpusu Polskiego, którzy polegli w walkach na Linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim i w bitwie o Bolonię.
PAP / pk
To nie PRL pierwszy raz pozbawiła orła białego korony; tracił ją i odzyskiwał wcześniej już kilkakrotnie - mówi PAP historyk protokołu dyplomatycznego dr Janusz Sibora.
PAP / pk
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na poznański dworzec kolejowy rozpoczęła w piątek w Poznaniu obchody 96. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 r., dzień po przyjeździe Paderewskiego, rozpoczęły się walki zwycięskiego powstania.
Józef Kosiarski / pk
…Co po waszej pasterze kolędzie, gdy takiego wojska już nie będzie…
PAP / pk
Po okresie transformacji obserwujemy w Polsce postępującą komercjalizację świąt Bożego Narodzenia. W efekcie względy ekonomiczne gaszą duchowość, powodują też, że święto to przestaje być czasem umacniania więzi społecznych - uważa etnolog prof. Marian Grzegorz Gerlich.
Z badań socjologicznych wynika, że mimo globalizacji i ewolucji obyczajów menu wigilijne Polaków opiera się zmianom. Jednak w dużych miastach widać modę na ekologiczną żywność i robienie zakupów poza dużymi sieciami handlowymi, np. za pośrednictwem kooperatyw spożywczych - podkreśla dr Ewa Kopczyńska z Instytutu Socjologii UJ.
Antoni Dudek / IPN
Jaruzelski zdecydował się wprowadzić stan wojenny mimo odmowy pomocy wojskowej ze strony Kremla - twierdzi dr Antoni Dudek na łamach grudniowego "Biuletynu IPN".
Agnieszka Masłowska / DEON.pl
33 lata temu rozpoczął się stan wojenny - jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w najnowszych dziejach Polski.
Józef Kosiarski / pk
Znajdująca się pod zaborem austriackim Małopolska stała się teatrem działań wojennych, podczas których wojska austro-węgierskie starły się z nacierającą ze wschodu armią rosyjską.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}