Gdynia obchodzi 89. urodziny

Gdynia obchodzi 89. urodziny
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Darmowy wstęp do muzeów, widowisko dla prawie 4 tys. seniorów, toast wzniesiony gorącą czekoladą, konferencja socjologiczna oraz uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego - tak m.in. Gdynia obchodzić będzie swoje 89. urodziny.

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z tej okazji we wtorek w mieście odbędzie się cała seria urodzinowych imprez.

W południe na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki złożone zostaną kwiaty. W tym samym czasie w położonym niedaleko Skweru InfoBox-ie rozdawana będzie gorąca czekolada, którą od kilku lat gdynianie wznoszą toast za swoje miasto. Po toaście jego uczestnicy będą mogli pozować do urodzinowego zdjęcia.

Wieczorem w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, w trakcie której wręczone zostaną Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni" oraz nagrody "Czas Gdyni" za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2014. Medale im. E. Kwiatkowskiego otrzymają: zaangażowana w integrację społeczną osób niesłyszących działaczka społeczna Elżbieta Gurska, autor i wydawca albumów fotograficznych o Gdyni Sławomir Kitowski i b. pracownik gdyńskiej stoczni, dziś przedsiębiorca, działacz społeczny i mecenas kultury Zbigniew Zenowicz.

DEON.PL POLECA


Z okazji urodzin miasta we wtorek będzie można bezpłatnie odwiedzić gdyńskie muzea, w tym Muzeum Marynarki Wojennej, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji oraz Muzeum Miasta Gdyni, które przygotowało na ten dzień m.in. specjalne, prowadzone przez kuratorów, zwiedzanie wystaw "Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" i "Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym".

Bardzo wczesnym popołudniem w hali Gdynia Arena zaplanowano widowisko adresowane do seniorów. Widzowie będą mogli posłuchać piosenek Anny Jantar w wykonaniu Beaty Buczek-Żarneckiej oraz Mariusza Żarneckiego, uzupełnionych wspomnieniami, anegdotami i poezją. W programie także fragmenty spektaklu "Jeszcze bardziej zielona gęś" w wykonaniu zespołu gdyńskiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Na miejscu czynna będzie też wystawa prac przygotowanych przez seniorów oraz stoiska, na których można będzie uzyskać porady lekarskie i związane z urodą oraz dietą.

Jak powiedziała PAP Bernadeta Rąbalska z Wydziału Kultury gdyńskiego magistratu, widowisko jest tradycyjnym już prezentem samorządu dla mieszkających w Gdyni seniorów. - Bezpłatne wejściówki na nie rozprowadzane są przez Centrum Aktywności Seniora i jak co roku cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem - powiedziała PAP Rąbalska - dodając że, aby sprawiedliwie rozdzielić wejściówki, w pierwszych dniach ich dystrybucji trzeba było wprowadzić pewne ograniczenia.

- Hala Gdynia Arena może pomieścić 3,8 tysiąca widzów i co roku w urodziny miasta mamy na niej komplet widzów - wyjaśniła.

W obchody rocznicy włączyła się także Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej, która organizuje we wtorek otwartą dla wszystkich zainteresowanych konferencję poświęconą tożsamości kulturowo-cywilizacyjnej Gdyni. Mowa będzie m.in. o szczególnych cechach gdyńskiej kultury, symbolach w przestrzeni politycznej Gdyni, działających w latach 30. komisjach zabudowy osiedli oraz historii migracyjnej gdynian.

Z kolei w gdyńskim Centrum Nauki Experyment na specjalnych urodzinowych zajęciach dzieci będą we wtorek budować niecodzienną - stworzoną z surowców wtórnych - makietę Gdyni. W programie są też gry związane z miastem oraz warsztaty plastyczne, których uczestnicy tworzyć będą łódki techniką origami.

23 września 1922 r. Sejm uchwalił ustawę "o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej". Już w momencie przyjęcia ustawy w pobliżu wioski Gdynia trwały pierwsze prace budowlane finansowane przez państwo. Wielkim orędownikiem tej inwestycji był inż. Eugeniusz Kwiatkowski, pełniący w okresie międzywojennym m.in. funkcje ministra przemysłu i handlu oraz wicepremiera. Po nadaniu Gdyni praw miejskich, w kilkanaście lat ze wsi rybackiej przekształciła się ona w miasto zamieszkane przez 127 tys. ludzi (w 1939 r.). Obecnie Gdynia liczy prawie 250 tys. mieszkańców i jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gdynia obchodzi 89. urodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.