Gdynia zdecydowała się zainwestować w film

Gdynia zdecydowała się zainwestować w film
(fot. Foter / CC BY-SA)
PAP / kn

Gdynia zdecydowała się zainwestować w film - podkreśliła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska podczas sobotniej uroczystości zawieszenia wiechy na Gdyńskim Centrum Filmowym.

Minister oceniła, że "dobra, wieloletnia tradycja organizowania festiwalu polskich filmów w tym mieście, była inspiracją, aby potraktować sprawę filmowców poważnie".
Powiedziała, że Gdyńskie Centrum Filmowe będzie wielofunkcyjną instytucją, w której swoją siedzibę będzie miała Gdyńska Szkoła Filmowa, ale powstanie też miejsce do oglądania filmów studyjnych oraz realizacji przedsięwzięć edukacyjnych. Oceniła, że inwestycja też "przeobrazi tę część Gdyni". W ramach projektu powstaną również: kolejka szynowa, która będzie kursować między centrum a pobliską Kamienną Górą oraz podziemny parking na 220 miejsc. W związku z budową Centrum Filmowego na nowo zostanie zagospodarowany Plac Grunwaldzki. 
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podkreślił, że Gdyńskie Centrum Filmowe jest przykładem na to, czym obecnie może być kultura. Przyznał, że początek myślenia o "Gdyni filmowej" to Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju, wokół którego zaczęło się tworzyć środowisko Gdyńskiej Szkoły Filmowej, warsztatów filmowych i działań trwających cały rok. 
"Działania, które dotyczą filmu, to dziś już nie tylko Gdyńska Szkoła Filmowa, warsztaty filmowe, produkcja filmowa odbywająca się w mieście, ale też biznes, który rozwija się w związku z filmem, powstają firmy producenckie" - tłumaczył Szczurek. "Sztuka przenika do rozwoju, czyli dzieje się coś, co jest symbolem nowoczesności" - dodał. Wyraził przekonanie, że "kultura dzisiaj staje się nie tylko spełnianiem naszych aspiracji cywilizacyjnych, ale staje się bardzo istotnym czynnikiem rozwojowym". 
Powiedział, że "śródmieście Gdyni jest naznaczane kulturą, bo powstaje symbolicznie miejsce, w którym dobre, polskie kino będzie miało swój dom, będzie miejscem promocji dobrego kina". 
Podczas zawieszenia wiechy odsłonięta została tablica upamiętniająca realizatorów powstańczych kronik filmowych, współtwórców powojennej polskiej kinematografii, w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski powiedział, że to dzięki pracy tych operatorów powstał film "Powstanie Warszawskie". Tablicę odsłoniło dwoje dzieci operatorów z czasów Powstania: Anna Bohdziewicz, córka Antoniego Bohdziewicza i Andrzej Kaźmierczak, syn Wacława Kaźmierczaka, montażysty i operatora. Na tablicy są nazwiska 14 filmowców z czasów powstania.  
Gdyńskie Centrum Filmowe powstaje w centrum miasta, w pobliżu Teatru Muzycznego. Budowa rozpoczęła się na wiosnę br. a jej zakończenie planowane jest na trzeci kwartał przyszłego roku. Centrum powstaje według projektu przygotowanego przez gdyńską pracownię Arch-deco. Wykonawcą jest spółka Budimex. Budynek będzie miał prostą modernistyczną formę ze szklaną fasadą; na dachu ma być ogród. Koszt inwestycji to około 40 mln zł, z czego 22 mln pochodzą z pożyczki z programu Unii Europejskiej Jessica. 
Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 r. Działa w formie dwuletniej szkoły policealnej. Dziś oferuje naukę na wydziale reżyserskim, w planach jest rozszerzenie oferty. Placówka ma charakter niekomercyjny, finansowana jest z budżetu miasta Gdyni, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz dotacji sponsorskich. Od studentów nie pobiera się czesnego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gdynia zdecydowała się zainwestować w film
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.