Obchody Grudnia'70 we wtorek i środę

Obchody Grudnia'70 we wtorek i środę
(fot. zkvrev / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / ptsj

44. rocznica Grudnia’70 obchodzona będzie we wtorek i środę w Gdańsku i Gdyni. W obu miastach odprawione zostaną msze w intencji zabitych i ich rodzin, złożone zostaną także kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi krwawe wydarzenia z grudnia 1970 r.

Jak poinformował PAP koordynator obchodów ze strony Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Wojciech Książek, w Gdańsku uroczystości związane z 44. rocznicą Grudnia’70 rozpoczną się we wtorek o godz. 10 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców przez pracowników Stoczni Gdańsk oraz delegacje szkół.

Dwie godziny później w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się spotkanie, podczas którego prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wręczy odznaczenia państwowe 36 osobom; większość z nich otrzyma Krzyż Wolności i Solidarności. Order ten dostaną m.in. 69-letni Adam Gotner, który jako pracownik Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni został w grudniu 1970 r. postrzelony sześcioma kulami oraz 49-letni Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który w maju 1988 r. był szefem strajku na Uniwersytecie Gdańskim.

Obchody 44. rocznicy Grudnia’70 zaplanowano też we wtorek w godzinach popołudniowych. Rozpoczną się one od zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą Ofiary Grudnia'70, znajdującą się na budynku, gdzie niegdyś miał swoją siedzibę Komitet Wojewódzki PZPR, podpalony przez demonstrujących w grudniu 1970 r.

Następnie zaplanowano modlitwę i wbicie krzyża na skwerze przy Targu Siennym - w miejscu zamordowania Antoniego Browarczyka - pierwszej śmiertelnej ofiary stanu wojennego w Gdańsku, który 17 grudnia 1981 r. został zastrzelony przez milicję podczas demonstracji związanej z rocznicą Grudnia'70.

Kolejny punkt programu obchodów rocznicy Grudnia’70 to uroczysta msza w kościele św. Brygidy w Gdańsku; po niej nastąpi przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Tam odbędzie się złożenie wieńców i wiązanek, odczytany też zostanie apel poległych.

W Gdyni obchody 44. rocznicy Grudnia’70. będą miały miejsce w środę. Tradycyjnie, o godz. 6 rano pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, nieopodal stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, gdzie padły pierwsze strzały, odbędzie się apel poległych i zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

Druga część gdyńskich uroczystości będzie miała miejsce po południu i rozpocznie się mszą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której uczestnicy przejdą później pod Pomnik Ofiar Grudnia '70 przed urzędem miasta, gdzie złożone zostaną kwiaty i odczytany apel poległych.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR.

Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni, a 16 w Szczecinie), a ponad 1160 zostało rannych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody Grudnia'70 we wtorek i środę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.