Implantologia to przyszłość medycyny. Już teraz można przywrócić czucie sparaliżowanym
Osoby, które doznały paraliżu czy neuropatii mogą w przyszłości liczyć na powrót do sprawności dzięki implantowi mózgowemu, który jest w stanie przywrócić czucie w opuszkach palców.
Produkcji implantu podjęli się naukowcy z Feinstein Institutes for Medical Research. Według informacji jest to "minimalnie inwazyjny implant elektrody mózgowej", który jest w stanie przywrócić czucie w dłoniach. Portal chip.pl za badaniami opublikowanymi w czasopiśmie medycznym Brian Stimulation streścił najważniejsze wnioski płynące z pracy badaczy.
Warto dodać, że zespół naukowców już wcześniej przywrócił czucie w dłoni dzięki opracowaniu specjalnego interfejsu mózg-komputer. Tym razem jednak badania poszły o krok dalej. Za pomocą elektrod zastymulowano trudno dostępne obszary zwane bruzdami mózgu, które odpowiadają właśnie za czucie w opuszkach palców.
To przełom, który w przyszłości może doprowadzić do powstania nowych opcji terapeutycznych dla sparaliżowanych pacjentów - powiedział prof. Chad Bouton z Feinstein Institutes for Medical Research, główny autor badań.
Skuteczność implantu potwierdziło wszczepienie elektrod stereoelektroencefalograficznych do mózgów dwóch pacjentów. Ci, podczas stymulacji zapewnionej przez implanty momentalnie zgłosili "uczucie mrowienia i wrażliwości elektrycznej w opuszkach palców"..
To niezwykłe badanie wskazuje, że medycyna bioelektroniczna i neurochirurgia mogą przywrócić funkcje wcześniej utracone w wyniku urazów rdzenia kręgowego lub udarów - przekazał Kevin J. Tracey, dyrektor Feinstein Institutes for Medical Research
Implant na razie nie jest stosowany w regularnych operacjach, gdyż wymaga dopracowania. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują także prywatne firmy, takie jak Neuralink czy Sycnhron. "Wyścig" dziejący się pomiędzy naukowcami może przynieść kolejną medyczną rewolucję, choć przy okazji, może przyczynić się także do tworzenia "czujących robotów".
Źródło: chip.pl/tkb
Skomentuj artykuł