Internet nie wykończył książek

Internet nie wykończył książek
(fot. Roberto_Ventre / flickr.com / CC)
"Rzeczpospolita" / PAP / drr

Wbrew potocznym opiniom media cyfrowe nie wywołały wśród Polaków gwałtownego spadku czytelnictwa. Wartość sprzedaży książek zmniejszyła się w 2012 r. tylko minimalnie - stwierdza "Rzeczpospolita".

Jak szacuje Biblioteka Analiz, rynek książki wcale nie skurczył się mocno w 2012 r., bo tylko o 1-2 proc. W 2011 r. firma określała jego wartość na 2,7 mld zł.

Z kolei firma PwC przewiduje, że w najbliższych latach sprzedaż książek będzie powoli rosła. Według analityków PwC w 2013 r. rynek ma być wart 619 mln dol., a w 2016 r. - 642 mln dol. Prognozy te nie uwzględniają wydawnictw edukacyjnych.

Eksperci PwC wskazują, że motorem napędowym w najbliższym czasie będą e-booki - teraz wartość tego rynku to mniej niż 10 mln zł, ale do 2016 r. rynek e-książek wraz z podręcznikami ma wzrosnąć aż do 106 mln dol.

DEON.PL POLECA

Mimo to branżę niepokoją możliwe konsekwencje spowolnienia gospodarczego. - Może się zdarzyć, że niektórzy zachodni wydawcy zaczną się wycofywać z Polski - mówi Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki i wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. Jak stwierdza "Rz", forpocztą exodusu jest wydawnictwo Weltbild Polska (właściciel Świata Książki), które zdecydowało się na sprzedaż polskiego biznesu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Internet nie wykończył książek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.