IVONA 2 pomoże niewidomym uczniom

IVONA 2 pomoże niewidomym uczniom
Program ten pozwoli uczniom na odczytywanie tekstów np. fragmentów ebooków lub mejli, które otrzymują od swoich kolegów
PAP - Nauka w Polsce / slo

Polski syntezator mowy IVONA 2 zostanie zainstalowany na wszystkich komputerach w szkołach dla niewidomych i słabowidzących uczniów w całej Polsce. Program ten pomoże uczniom obsługiwać komputer: przeglądać strony internetowe, odczytywać mejle i fragmenty ebooków.

- Dla osób z dysfunkcją wzroku, syntezator mowy w komputerze to jedyny sposób na korzystanie z zasobów internetu, szybką komunikację i normalną pracę - powiedział Łukasz Osowski, prezes firmy IVO Software, która stworzyła syntezator. - Poza tym IVONA 2 można uczyć się języków obcych i komunikować z całym światem - dodał.

Jak przypomniał, oferta firmy dla szkół z niewidomymi uczniami wiąże się z przypadającym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski, przypominającym o potrzebach osób niewidomych, które jednocześnie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym.

W zestawie oprogramowania IVONA 2 znajduje się osiem głosów (cztery polsko- i cztery anglojęzyczne) oraz program IVONA Reader ułatwiający aktywne korzystanie z internetu, słuchanie książek, a także tworzenie audiobooków. - Program ten pozwoli uczniom na odczytywanie tekstów np. fragmentów ebooków lub mejli, które otrzymują od swoich kolegów - tłumaczył w rozmowie Marcin Przybylski z IVO Software.

Do zestawu dołączony jest też program odczytujący zawartość ekranu (tzw. screenreader NVDA). Jego działanie polega na tym, że gdy niewidoma osoba najedzie kursorem na dany fragment ekranu, to z głośników komputera usłyszy informację o tym, w którym miejscu znajduje się kursor. - Czyli jeżeli niewidomy uczeń najedzie myszką na zakładkę "mój komputer", to usłyszy "mój komputer", jeżeli na "pulpit", to "pulpit" itd. - mówił  Przybylski.

Pakiet z oprogramowaniem IWONA 2 zostanie przesłany bezpłatnie każdej szkole z niewidomymi lub słabowidzącymi uczniami. - Wystarczy się do nas zgłosić, a nasza firma pomoże w instalacji syntezatora - zapewnił Przybylski.

Syntezator mowy IVONA 2 zawiera ponad 20 tys. reguł wymowy języka polskiego, dzięki czemu czytane słowa, zdania, a nawet całe artykuły i książki brzmią prawie tak naturalnie i płynnie, jakby były czytane przez lektora. Program ten jest w stanie odczytywać wiele skomplikowanych zjawisk językowych: daty, adresy, liczebniki, skróty, akcenty w słowach, a także intonację zdań.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IVONA 2 pomoże niewidomym uczniom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.