Już ponad 460 tys. osób odwiedziło w tym roku Muzeum Auschwitz
Ponad 460 tys. osób zwiedziło już w tym roku teren byłego niemieckiego obozu Auschwitz. To niemal 16 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, rekordowego pod względem frekwencji w historii Miejsca Pamięci - podało Muzeum Auschwitz.
- Wzrost rozkłada się równomiernie w kolejnych miesiące - poinformował rzecznik placówki Bartosz Bartyzel.
W całym ubiegłym roku Muzeum zwiedziło ponad 1,72 mln osób. To najwyższa frekwencja w historii europejskich miejsc pamięci. Obecnie wiele wskazuje, że liczba ta przekroczy 2 mln. W lipcu były obóz zwiedzą bowiem dodatkowo bardzo liczne grupy pielgrzymów, które przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Dla nich wyznaczono specjalne terminy zwiedzania: od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia. Z danych upublicznionych przez organizatorów Dni wynika, chęć przyjazdu zgłosiło w tych dniach już ok. 350 tys. pielgrzymów.
Tak ogromna liczba osób, którzy odwiedzą Muzeum w ciągu zaledwie kilku dni, uniemożliwia ze względów na bezpieczeństwo zabytków wejście do wnętrz historycznych budynków w byłych Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Historię obozu przybliżą im wystawy plenerowe ustawione obok obiektów.
Przy tak ogromnych rzeszach gości konieczne jest wybudowanie w Muzeum nowego Centrum Obsługi Odwiedzających. Dotychczasowe, zlokalizowane w jednym z poobozowych budynków, było obliczane na przyjęcie 300-400 tys. osób rocznie. Nowy obiekt powstać ma w najbliższych latach na terenie dawnej bazy autobusowej w bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu macierzystego Auschwitz I. W ramach projektu zaadaptowana zostanie stojąca tam dawna rzeźnia obozowa i zbudowany parking. Powstanie też hostel. Koszt szacowany jest na ok. 45 mln zł.
Muzeum przypomniało, że dla zainteresowanych wizytą w miejscu pamięci stworzony został serwis internetowy visit.auschwitz.org, poprzez który można rezerwować termin zwiedzania. Tylko rezerwacja online daje gwarancję wejścia w wybranym przez siebie terminie.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od blisko 10 lat Muzeum odwiedza ponad milion osób rocznie.
Skomentuj artykuł