Katowice: film, teatr i spotkania z wybitnymi twórcami

Katowice: film, teatr i spotkania z wybitnymi twórcami
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Filmy, spektakle, spotkania z wybitnymi twórcami m.in. z Lechem Majewskim oraz wycieczki śladami realizacji filmowych znalazły się m.in. w programie Festiwalu Nowej Scenografii, który odbędzie się w Katowicach.

Trzecia edycja Festiwalu Nowej Scenografii - jak poinformowało Muzeum Śląskie - łączy "cechy festiwalu sztuki, filmu, teatru i public art". Przedsięwzięcie powstaje we współpracy Muzeum Śląskiego, Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Instytucji Filmowej Silesia Film.

"Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest szeroko pojęta przestrzeń industrialna" - poinformowało Muzeum Śląskie, którego nową siedzibę otwarto w czerwcu na terenach dawnej kopalni Katowice.

Festiwal odbędzie się w dniach od 23 do 27 września w Katowicach. Odbywać się będzie pod hasłem "Mitologie Industrialnej Przestrzeni". Program przewiduje prezentację spektakli, instalacji, happeningów i wydarzeń muzycznych przygotowanych specjalnie przez artystów reprezentujących, jak poinformowano, "różne media i sposoby myślenia o scenografii".

Kulminacją wydarzenia będzie wręczenie Nagród Scenograficznych im. Jerzego Moskala. W konkursie mogą uczestniczyć licencjaci i dyplomanci wyższych uczelni artystycznych z zakresu scenografii teatralnej, filmowej i kostiumu z ostatnich dwóch lat. W tym roku jury nagrodzi młodych projektantów w ośmiu kategoriach - w tym po raz pierwszy "za prace zrealizowane".

DEON.PL POLECA

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć również wystawę "Wymiary scenografii" prezentującą prace dyplomantów oraz absolwentów uczelni artystycznych kształcących scenografów - odpowiedzialnych za plastyczną oprawę widowiska oraz filmu. Oglądać będzie można również m.in. makiety teatralne wykonane przez studentów z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Przez cały czas trwania festiwalu wyświetlane będą m.in. krótkie produkcje, które studenci tworzyli w ramach zajęć w pracowni scenografii filmowej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Forum Fotografii Teatralnej. Zaplanowano m.in. pokaz filmu dokumentalnego o Mariuszu Stachowiaku oraz spotkanie z autorami, a także warsztaty fotografii teatralnej z Bartłomiejem Janem Sową, projektowania oświetlenia teatralnego z Pawłem Murlikiem.

Dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach scenograficznych.

Ponadto przez pięć wieczorów uczestnicy Festiwalu Nowej Scenografii będą mogli obejrzeć filmy uchodzące za "scenograficzne perły światowego kina", które są doceniane "nie tylko ze względu na fabułę, ale przede wszystkim z powodu scenografii". O filmach będzie opowiadał reżyser, pisarz, poeta i malarz Lech Majewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katowice: film, teatr i spotkania z wybitnymi twórcami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.