Kielce: spektakl z udziałem niewidomych i zdrowych dzieci

Kielce: spektakl z udziałem niewidomych i zdrowych dzieci
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Wakacyjne warsztaty teatralne dla dzieci z dysfunkcją wzroku, słuchu oraz zdrowych, przygotowuje Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Efektem dwutygodniowych spotkań będzie spektakl, pobudzający u widzów zmysły m. in. dotyku, smaku i zapachu.

To czwarta edycja bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez kielecką scenę w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie "Lato w teatrze".

Pomysłodawcy przedsięwzięcia z Teatru "Kubuś", w tym roku zaprosili do współpracy świętokrzyski okręg Polskiego Związku Niewidomych (PZN). Jak powiedziała koordynatorka inicjatywy Hanna Świętnicka, stworzono projekt cyklu kreatywnych warsztatów artystycznych, w których weźmie udział grupa dzieci niewidomych, niedowidzących i niedosłyszących oraz dzieci w pełni zdrowych - w sumie 25 młodych osób w wieku 8-15 lat.

Pod kierunkiem animatorów i artystów kieleckiego teatru przygotują spektakl "Labirynt zmysłów" - który ma być dla widzów podróżą po świecie zmysłów. "Idea projektu wzięła się z myślenia, że w teatrze lalek za pomocą faktur, temperatury, zapachu, przestrzeni można zrobić spektakl dla ludzi, którzy słabo widzą lub nie widzą, opowiadać historie, bajki - jeżeli byłby to teatr dla dzieci - w sposób inny niż typowy" - wyjaśniał jeden z uczestników akcji, aktor Andrzej Kuba Sielski.

DEON.PL POLECA

Jak dodał całe przedsięwzięcie będzie budowane w kontakcie z dziećmi. "Nie wiemy, w którą stronę to pójdzie - czy będzie to bardziej plastyczne czy dźwiękowe, czy zbudujemy sensoryczne scenografie, czy dziwne instrumenty" - mówił Sielski. Dzieci biorące udział w projekcie, m.in. same przygotują scenografię przedstawienia.

Dyrektor kieleckiego PZN Wojciech Czajkowski przypomniał, że ze względu na swoją dysfunkcję dzieci niewidome tracą 80 proc. bodźców, a udział w projekcie może pomóc im otworzyć się na różne doznania. "Aktorzy pokażą im różne formy, z których mogą korzystać - tych bodźców będą miały dużo więcej. Wydobędą z siebie twórczość, co im uświadomi, że mogą bardzo dużo" - ocenił.

Pełnosprawni uczestnicy warsztatów oraz ich opiekunowie wezmą także udział w zajęciach w ośrodku terapeutycznym dla niewidomych. "Będą uczeni jak pomagać osobie niewidomej i słabowidzącej - że nie w każdym przypadku trzeba ciągnąć za rękę, ale można tylko podpowiedzieć. Nie trzeba się tych osób bać, zawsze można zapytać jak pomóc" - podkreślił Czajkowski.

Jak naturalnie zachowywać się wśród osób z niepełnosprawnościami, będą pokazywali uczestnikom projektu także uczniowie jednej z kieleckich szkół integracyjnych.

Jednym z celów warsztatów jest uwrażliwienie ich pełnosprawnych uczestników na potrzeby innych osób - tak by uznawały niepełnosprawność za normalną rzecz w swoim otoczeniu. "Chcemy by połączyły się dwa światy - dzieci niepełnoprawnych i pełnosprawnych, by każdy z nich kończąc ten projekt miało wrażenie że jest bogatsze, że nauczy się czegoś - nie tylko o teatrze, ale też o drugim człowieku" - podkreśliła aktorka Ewa Lubacz.

W ramach projektu planowany jest wyjazd do Warszawy na zwiedzanie "Niewidzialnej wystawy" - interaktywnej ekspozycji pozwalającej doświadczyć świata osób niewidomych.

Zajęcia kieleckiego "Lata w teatrze" będą się odbywały między 27 czerwca, a 12 lipca. Do 8 czerwca potrwa rekrutacja uczestników. Dzieci pełnosprawne muszą przekonać organizatorów projektu, dlaczego chcą wziąć udział w warsztatach - mogą przygotować pracę plastyczną, ręcznie napisany list, wiersz, nagrany filmik, piosenkę czy zdjęcie na ten temat.

Projekt otrzymał wsparcie 40 tys. zł w ramach konkursu Instytutu Teatralnego - kielecka aplikacja uzyskała największą liczbę punktów. Środki na realizację programu "Lato w teatrze" pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" założył w 1955 r. w Kielcach reżyser, aktor i pedagog, Stefan Karski. Początkowo teatr działał jako stowarzyszenie i funkcjonował objazdowo. W 1965 r. stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. Na własną scenę musiał czekać do 1992 r. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarta pierwszą w Polsce Galerię Lalki Teatralnej.

"Kubuś" - samorządowa instytucja kultury Miasta Kielce - wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Repertuar jest oparty głównie na adaptacjach największych, polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej.

Do realizacji swych przedsięwzięć "Kubuś" zaprasza wybitnych twórców z kraju i zagranicy. Realizuje też liczne projekty artystyczne i edukacyjne, często wspólnie z innymi placówkami kultury, szkołami, stowarzyszeniami czy fundacjami. Przykładem są z nich warsztaty artystyczne dla aresztantów i dzieci osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: spektakl z udziałem niewidomych i zdrowych dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.