Koncert o Powstaniu Warszawskim
Aktorzy Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Alina Janowska i Grażyna Wolszczak oraz dzieci i młodzież wzięli udział w koncercie-oratorium o Powstaniu Warszawskim autorstwa Romana Kołakowskiego, który odbył się we wtorek w stołecznym Teatrze Wielkim.
- 65 lat temu powstańcy warszawscy, zmęczeni morderczą walką, skrajnie już wyniszczeni i bezbronni, wiedzieli, że już jest koniec. Bohaterskie miasto zerwało się do walki, by znów poczuć nadzieję na wolność. Niestety poległo. To była walka o byt, o poczucie tożsamości narodowej i przyszłość kiedyś naprawdę wolnego i suwerennego kraju. Ci, którzy przeżyli Powstanie, nieśli dalej marzenie o niepodległej Polsce, które w pełni zostało zrealizowane dopiero w roku 1989. Ten koncert to zapisana historia niepodległego miasta i jego najmłodszych obrońców - mówiła przed koncertem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Bohaterami oratorium byli najmłodsi żołnierze Powstania - harcerze i zuchy, listonosze, łącznicy, przewodnicy kanałowi, dzieci w warszawskich ulic i podwórek czynnie uczestniczący w walce i organizowaniu pomocy dla ludności cywilnej Warszawy. W role bohaterów Powstania Warszawskiego wcielili się ich współcześni rówieśnicy - dzieci i młodzież, laureaci festiwali i konkursów recytatorskich i wokalnych. Towarzyszyli im aktorzy, chór, orkiestra oraz reprezentanci grup rekonstrukcji historycznych.
Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni. Powstanie zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.
Skomentuj artykuł