Koncert, wystawa i gra miejska w rocznicę agresji ZSRR na Polskę

Koncert, wystawa i gra miejska w rocznicę agresji ZSRR na Polskę
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / pk

Koncert, wystawę i grę miejską w 77. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. przygotowała Reduta Dobrego Imienia Polska Liga Przeciw Zniesławieniom.

Obchody 77. rocznicy ataku ZSRR na Polskę rozpoczną się 17 września br. w stołecznej Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu, gdzie zostanie otwarta wystawa "Jeśli zapomnę o nich...".

Jak tłumaczy Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, "to multimedialna wystawa, która ukazuje skalę sowieckiego ludobójstwa dokonanego na Polakach w latach 1937-56". - Chcemy, aby pamięć o zamordowanych na terenach rosyjskich była wciąż żywa. Katyń, Charków, Miednoje... Wielu z nas straciło tam bliskich - dodaje.

Organizatorzy imprezy przygotowali także grę miejską. Uczestnicy, podzieleni na drużyny, rozpoczną zabawę na ulicy Chłodnej, a ich zadaniem będzie rozwiązanie zagadek dotyczących historii przedwojennej Warszawy i jej kultury. Zgłoszenia do udziału w grze przesyłać należy na adres grymiejskie@rdi.org.pl.

Finałem obchodów rocznicy agresji sowieckiej na Polskę będzie koncert zespołu Contra Mundum, który odbędzie się przed Galerią Kordegarda. - Teksty utworów są zaczerpnięte z polskiej poezji, poezji żołnierskiej czasu wojny oraz pieśni podziemia antykomunistycznego - podkreślają organizatorzy. - Wnikliwi słuchacze wyłapią utwory m.in. Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Cypriana Kamila Norwida. Muzycy wydali dotychczas dwie płyty: "Cześć i Chwała Bohaterom" oraz "W wierszu i boju. 1914-1949" - dodają.

Organizatorem imprezy jest Reduta Dobrego Imienia Polska Liga Przeciw Zniesławieniom, organizacja zajmująca się inicjowaniem i wspieraniem działań na rzecz prostowania nieprawdziwych informacji nt. historii Polski, pojawiających się w zagranicznych mediach i publikacjach, zwłaszcza informacji o wydarzeniach II wojny światowej.

Jak przypomina RDI, w dobie "wielkiego terroru", czystek dokonanych w ZSRR w latach 30., "Polacy byli jedynym narodem przeznaczonym przez Sowietów w całości do wyniszczenia, bez względu na przynależność klasową. Podczas operacji polskiej NKWD w latach 1937-38 wymordowało ponad 111 tys. Polaków, którzy mieszkali na terenie Związku Sowieckiego (na dawnych ziemiach I Rzeczpospolitej, pozostałych za kordonem ryskim), a ponad 28 tys. zesłano do łagrów".

- Należy pamiętać także o mordach i zsyłkach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej i świadczyły o szczególnej nienawiści Sowietów do Polaków. Aresztowania i potajemne zbiorowe egzekucje oficerów, nauczycieli, lekarzy, policjantów, profesorów i reprezentantów wszystkich innych grup społecznych przedwojennej Polski, wraz z wywózkami do syberyjskich łagrów całych rodzin, od starców po niemowlęta, zapisały się krwawymi zgłoskami na kartach historii - zaznacza Reduta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koncert, wystawa i gra miejska w rocznicę agresji ZSRR na Polskę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.