Konin: zdjęcia Kapuścińskiego na wystawie

Konin: zdjęcia Kapuścińskiego na wystawie
(fot. flickr.com/ by Marco Bellucci)
PAP / ad

Prace fotograficzne mistrza reportażu literackiego, podróżnika, pisarza i reportera Ryszarda Kapuścińskiego będzie można oglądać na dwóch wystawach "Konin jak Colorado" oraz "Zmierzch Imperium", które zostaną otwarte 21 i 22 października w Koninie.

"W latach 50. Kapuściński zasłynął jako autor znakomitych reportaży krajowych, które ukazały się w 1962 r. w tomie Busz po polsku. Docierał wtedy do najtrudniejszych i najodleglejszych zakątków Polski, trafił m.in. do Konina" - mówi koordynator obu projektów wystaw, Izabela Bobrowska.

W noweli "Partery" Kapuściński napisał: "Myślicie, że Konin nie może smakować przez dzień jak Colorado?". Według Bobrowskiej, szczęśliwie rok temu odnalazła się koperta z negatywami, które potwierdziły obecność reportera w mieście. Zdjęcia na wystawie są "unikatowymi obrazami naszego miasta końca lat 50. ubiegłego stulecia" - podkreśliła.

DEON.PL POLECA

Bohaterami ponad 40 zdjęć konińskich fotografii są najczęściej przypadkowi ludzie, dzieci, ulice budowanego wtedy miasta, fragmenty kamienic na miejscowej Starówce, most żelazny, rzeka. Są też trzy odkrywki Kopalni Węgla Brunatnego "Konin". Kapuściński sportretował również osoby, które ułatwiły mu podróż do miejsc związanych z miastem i powstającym przemysłem.

"Ogromna część obiektów z fotografii została zidentyfikowana. Pokazują one świat żywy już tylko w pamięci najstarszych mieszkańców" - powiedziała Bobrowska.

"Zmierzch Imperium" to 50 fotografii powstałych podczas podróży Kapuścińskiego w latach 1989-1991 po republikach dawnego ZSRR. Po raz pierwszy pokazała je w 2010 r. Narodowa Galeria Sztuki "Zachęta" w Warszawie. Na wystawie są m.in. zdjęcia z wcześniejszej podróży (1979 r.) do rodzinnego Pińska na Polesiu (dzisiejsza Białoruś).

Kapuściński urodził się w 1932 r., zmarł 23 stycznia 2007 r. Został pochowany na warszawskich Powązkach. W latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Jak sam wyliczył, w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, przebywał na frontach dwunastu wojen.

Oprócz podróży i dziennikarstwa pasją Kapuścińskiego była także poezja, którą nazywał "rzadkim luksusem", wymagającym czasu, którego nigdy nie miał. Wydał tomik wierszy pt. "Notes" (1986), a w 1990 r. powstał pierwszy z pięciu tomów "Lapidarium". Trzy lata później do księgarń trafia "Imperium" - reportaże o upadającym ZSRR. Kolejną publikacją jest "Heban" (1998 r.) - książka, która powraca do tematu afrykańskiego.

Gośćmi otwarcia ekspozycji będzie m.in. żona Kapuścińskiego Alicja. Patronem wystaw jest m.in. Polska Agencja Prasowa. Wystawy będzie można oglądać w konińskim Centrum Kultury i Sztuki do 13 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konin: zdjęcia Kapuścińskiego na wystawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.