Kościół, synagoga i meczet w jednym miejscu. Arabowie stworzyli miejsce dialogu trzech religii

Kościół, synagoga i meczet w jednym miejscu. Arabowie stworzyli miejsce dialogu trzech religii
Fot. Abrahamic Family House / YouTube.com
rp.pl / tk

W Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach inicjatywy „Dom Rodziny Abrahamowej” powstał międzywyznaniowy kompleks religijny. Obok siebie wybudowano kościół, synagogę i meczet.

Za projekt budynków sakralnych trzech wielkich religii świata odpowiedzialny jest ghanijsko-brytyjski architekt David Adjaye. Dom Rodziny Abrahamowej znajduje się na leżącej w Abu Zabi wyspie Saadiyat.

Jak czytamy na rp.pl, „Założeniem autorów konceptu było stworzenie miejsca łączącego trzy największe religie świata. W ramach inicjatywy wybudowano trzy oddzielne domy modlitwy dla trzech religii abrahamowych: chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. W bliskim sąsiedztwie stoją więc kościół, meczet oraz synagoga, które łączy plac mający być przestrzenią do międzykulturowych spotkań oraz wymiany wartości”.

Świątynie wybudowane w ramach Domu Rodziny Abrahamowej z zewnątrz mają formę dużych sześcianów z płaskimi dachami. Natomiast wewnątrz każdy budynek ma inne detale charakterystyczne dla danej religii.

Fasada kościoła chrześcijańskiego składa się z rozmieszczonych ze wschodu na zachód wysokich kolumn. Naturalne oświetlenie padające na świątynię ma odwoływać się do połączenia człowieka z Bogiem, a także do koncepcji boskiej wiedzy.

- To, co zobaczycie we wszystkich tych projektach, to fakt, że zawsze chodzi o filtrowanie światła, rozdzielanie światła. W meczecie światło otacza cię, dopóki nie odwrócisz się w stronę Mekki. Kościół poświęcony jest XIII-wiecznemu mnichowi św. Franciszkowi z Asyżu. Jest on zorientowany na wschodzące słońce, a wykonany z drewna sufit ma być odwołaniem do Biblii i historii Arki Noego. Słychać w nim płynącą wodę. Dla mnie woda jest chrześcijaństwem, a kościół jest arką w świecie – powiedział w rozmowie z CNN architekt David Adjaye.

Projektant wyznał, że „szczerze wierzy, że architektura może ugruntować świat, w którym chcemy żyć: świat tolerancji, otwartości i ciągłego rozwoju”. - To miejsce pokoju i międzyreligijnego dialogu – zaznaczył.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Maciej Zachara MIC

Słyszymy je w czasie każdej Eucharystii. Zbiera się w nich prośby kapłana i ludu w jedną wielką intencję skierowaną do Boga. Potwierdzamy je chóralnym „Amen”… Kolekty.

Te – niepozorne w swojej oszczędnej formie i zwięzłej...

Skomentuj artykuł

Kościół, synagoga i meczet w jednym miejscu. Arabowie stworzyli miejsce dialogu trzech religii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.