Kraków: 600 atrakcji w czasie Festiwalu Nauki

Kraków: 600 atrakcji w czasie Festiwalu Nauki
Głównym organizatorem festiwalu jest w tym roku Politechnika Krakowska (fot. festiwalnauki.krakow.pl)
PAP / Nauka w Polsce

Od 12 do 15 maja trwać będzie Festiwal Nauki w Krakowie. W programie przewidzianych jest około 600 atrakcji: warsztatów, koncertów, wystaw, zabaw.

To już 10 edycja wydarzenia, którego głównym organizatorem jest w tym roku Politechnika Krakowska.

Pod hasłem "Technologia-Sztuka-Życie" swoje osiągnięcia zaprezentują publiczne szkoły wyższe, instytucje naukowe oraz jednostki konsularne i instytuty narodowe.

W ramach Festynu Nauki 13 maja na krakowskim Rynku powstanie miasteczko namiotowe, w którym pracownicy naukowi oraz studenci przeprowadzą eksperymenty oraz doświadczenia. Konsultacje z zachowań niewerbalnych, lewitacja nadprzewodnika, sztuka fraktalna, obserwacja plemników różnych gatunków zwierząt pod mikroskopem, zabawy z helem czy ciekłym azotem - to tylko niektóre atrakcje, które czekają uczestników festynu naukowego.

Na stojącej obok ratusza estradzie zaplanowano koncerty zespołów studenckich, orkiestr reprezentacyjnych uczelni, a także występy kabaretów i akademickich sekcji sportowych. W Collegium Nowodworskiego, odbędą się wykłady poświęcone zdrowemu trybowi życia. W czasie ich trwania będzie można za darmo wykonać podstawowe badania lekarskie.

Uczestnicy imprez festiwalowych będą mieli okazję odwiedzenia laboratoriów. Zobaczyć można będzie m.in. pracownię mikroskopii skaningowej w Instytucie Nauk Geologicznych UJ, Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK z unikatowym tunelem aerodynamicznym i Laboratorium Techniki Wysokich Napięć PK. Collegium Medicum zaproponuje swym gościom samodzielne wykonywanie eksperymentów biochemicznych. Zakład Genetyki i Ewolucjonizmu UJ ma w planach pokaz "Zabaw się w naukowca - własnoręczna izolacja DNA myszy".

Z okazji festiwalu, Akademia Sztuk Pięknych 14 i 15 maja otworzy dla zwiedzających pracownię w Collegium Maius UJ, a od środy (12 maja) będzie można podziwiać ekspozycje prac artystycznych. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna zakończy Festiwal przedstawieniem "Giganci z Gór" w reżyserii Jerzego Stuhra.

Nowością tegorocznej edycji Festiwalu Nauki w Krakowie jest przeniesienie trzech głównych paneli promujących główne hasło imprezy na estradę przy Rynku Głównym. W dyskusjach na temat "Technologii, Sztuki i Życia" udział wezmą przedstawiciele uczestniczących w Festiwalu instytucji naukowych.

W przyszłym roku głównym organizatorem Festiwalu Nauki będzie Uniwersytet Rolniczy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: 600 atrakcji w czasie Festiwalu Nauki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.