Kraków zaprasza miłośników pierogów
VIII Festiwal Pierogów w Krakowie rozpocznie się 13 sierpnia na Małym Rynku. Główną nagrodą w konkursie na Krakowskiego Mistrza Pierogów jest statuetka św. Jacka z Pierogami. W trakcie festiwalu ks. infułat Bronisław Fidelus, proboszcz Bazyliki Mariackiej odprawi Msze św. w intencji gastronomików i kupców krakowskich oraz poświęci przyniesione przez nich zioła.
VIII Festiwal Pierogów w Krakowie rusza w piątek, 13 sierpnia na Małym Rynku i potrwa do niedzieli 15 sierpnia. Ideą Festiwalu jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych. Spotkanie ma promować walory kuchni staropolskiej wśród odwiedzających Kraków turystów z Polski i zagranicy.
W tegorocznej edycji Festiwalu weźmie udział 13 restauracji. Będą one walczyć o dwie przechodnie nagrody, otrzymywane na rok: statuetkę św. Jacka z Pierogami (nagrodę jury) i statuetkę Kazimierza Wielkiego (nagrodę publiczności). Smak pierogów będzie mógł ocenić każdy, kto w tym dniu odwiedzi Mały Rynek i po degustacji wypełni kupon konkursowy.
Ostatni dzień Festiwalu - niedziela 15 sierpnia, rozpocznie się Mszą św. w intencji gastronomików i kupców krakowskich, którą odprawi ks. infułat Bronisław Fidelus w Bazylice Mariackiej o godz. 11.00. Po niej proboszcz Bazyliki poświęci na Małym Rynku zioła. O godz. 12.15 zostaną ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody za najbardziej smakowite pierogi. Degustacji towarzyszyć będą liczne atrakcje oraz koncerty.
Patronem Festiwalu Pierogów w Krakowie jest św. Jacek. Jedna ze znanych legend o pierwszym polskim dominikaninie mówi o cudzie podniesienia zbóż zniszczonych gradobiciem, do którego nawiązuje istniejący do dziś zwyczaj święcenia kłosów 17 sierpnia, w dzień św. Jacka. Legenda mówi, że udał się on do podkrakowskiej wsi, by wygłosić kazanie, wówczas na miejscu zastał wieś pogrążoną w rozpaczy, ponieważ gradobicie zniszczyło wszystkie plony. Widząc smutek mieszkańców wsi i grożący im głód, św. Jacek całą noc modlił się, a rano okazało się, że zboża są podniesione, a kłosy pełne.
Inna legenda głosi, że Jacek po najazdach Mongołów karmił ubogich pierogami własnego wyrobu. Dlatego przylgnął do niego przydomek ”święty Jacek z pierogami”.
Natomiast w sobotę (14 sierpnia) najsmaczniejsze pierogi wytypują powołani przez organizatorów jurorzy. W ubiegłym roku uznanie jury zyskały pierogi huculskie, przygotowane przez „Królestwo Pierożka” - z nadzieniem z mięsa wołowego i wieprzowego, kapusty kiszonej, ziemniaków i cebuli. Natomiast publiczność nagrodziła pierogi restauracji „Any Time” - z bananami, twarożkiem, wanilią i rumem.
PROGRAM ARTYSTYCZNY VII EDYCJI "FESTIWALU PIEROGÓW"
GODZ. 12:15 – 13:30
KONCERT ZESPOŁU „TĘCZA” / w repertuarze piosenki biesiadnej /
GODZ. 14:00 – 15:00
KONCERT ZESPOŁU „ENERGY DRINK BAND”/ w repertuarze: acid jazz, drum’n’bass, funk, soul /
GODZ. 15:15 – 16:30
KONCERT ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO „BRZESZCZANKI” / w repertuarze pieśni ludowych z okolic Brzeszcz /
GODZ. 16:45 – 18:00
KONCERT ZESPOŁU „MONKEY BUSINESS” / w repertuarze standardy bluesowe, utwory autorskie lidera grupy Tadeusza Pocieszyńskiego /
GODZ. 18:30 – 20:00
KONCERT ZESPOŁU „DZIEŃ DOBRY” / w recitalu „Dzień Dobry Panie Marku” utwory Marka Grechuty oraz utwory autorskie zespołu/
GODZ. 12:15 – 13:30
KONCERT ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „LASKOWIAKI” / w repertuarze folklorystycznym z regionu Małopolski /
GODZ. 13:40 - 14:10
DJ DEAS / w repertuarze współczesna muzyka elektroniczna /
GODZ. 14:30 – 15:30
KONCERT MARII POHORECKIEJ Z ZESPOŁEM / w recitalu „Jak Kamień” program autorski wokalistki /
GODZ. 15:40 – 17:30
KONCERT ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „PORĘBIANIE” / w repertuarze tańce i przyśpiewki z regionu krakowskiego /
GODZ. 17:50 – 19:00
KONCERT ZESPOŁU „ SIWY DYM”/ w repertuarze folkowym /
GODZ. 19:20 – 20:00
DJ DEAS / w repertuarze współczesna muzyka elektroniczna /
GODZ. 11:00 - 12:00
KONCERT KAPELI „TĘCZA” /w repertuarze folklor ziemi krakowskiej/
GODZ. 12:00 – 12:15
POŚWIĘCENIE ZIÓŁ NA MAŁYM RYNKU PRZEZ KS. INFUŁATA BRONISŁAWA FIDELUSA
GODZ. 12:15 - 13:15
OGŁOSZENIE WYNIKÓW „KONKURSU PUBLICZNOŚCI” I „KONKURSU JURY”; WRĘCZENIE NAGRÓD PRZEZ PRZEDSTAWICIELA ORGANIZATORA I PRZEWODNICZĄCEGO JURY
GODZ. 13:20 -14:00
KONCERT ZESPOŁU MODLNICANIE /w repertuarze pieśni ludowe z Modlnicy/
GODZ. 14:10 – 15:10
KONCERT GOSI KOTWICY / w repertuarze rockowym/
GODZ. 15:30 – 16:00
KONCERT ZESPOŁU „BĘDKOWICE” /w repertuarze folklorystycznym/
GODZ. 16:20 – 17:30
KONCERT ZESPOŁU „QUARTET KLEZMER TRIO” /w repertuarze muzyka żydowska i bałkańska/
GODZ. 18:00 – 19:30
Skomentuj artykuł