Kulturalne lato w Polsce

Kulturalne lato w Polsce
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / psd

Zastanawiasz się co robić w czasie urlopu czy wakacji. Szukasz jakiejś ciekawej propozycji na weekend. Zapraszamy do zapoznania się z specjalnie przygotowanym zestawem propozycji. Kliknij na wybrane województwo i sprawdź, na co warto się wybrać.

 

Światowe gwiazdy wystąpią w sierpniu podczas Coke Live Music Festival w Krakowie. Odwiedzający Małopolskę będą mogli uczestniczyć też w międzynarodowych wydarzeniach folklorystycznych: Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu.

DEON.PL POLECA

Gwiazdami tegorocznej edycji Coke Live Music Festival będą trzy zespoły: The Killers, The Roots, Placebo oraz raper Snoop Dogg. Koncerty gwiazd odbędą się 11 i 12 sierpnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jednak, jak poinformował Mikołaj Ziółkowski z firmy Alter Art organizującej festiwal, sama impreza rozpocznie się już w piątek 10 sierpnia wydarzeniami muzycznymi w krakowskich klubach.

The Killers formacja z Las Vegas będzie prezentowała w Krakowie swój najnowszy album. Specjalnie z USA do Krakowa przyleci hip - hopowa grupa The Roots. "Zespół gra w tym roku mało koncertów w Europie, ponieważ jest zaangażowany w realizację dużego programu telewizyjnego w Stanach Zjednoczonych" - powiedział Ziółkowski.

Placebo, zespół obecny na scenie muzycznej od 15 lat i mający w swym dorobku sześć albumów zaprezentuje podczas koncertu materiał przygotowywany na kolejną płytę. Amerykański raper Snoop Dogg, który współpracował m.in. z Eminemem i Marilynem Mansonem wystąpi w ostatnim dniu imprezy.

Dla fanów muzyki będzie działało w Krakowie pole namiotowe z 4 tys. miejsc.

Górale z Armenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Macedonii, Słowacji, Turcji, Węgier, Włoch oraz Polski będą rywalizować o "Złotą Ciupagę" podczas rozpoczynającego się 23 sierpnia w Zakopanem 44. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Co roku ta największa impreza folklorystyczna w Polsce przyciąga pod Tatry tysiące miłośników muzyki i tańca mieszkańców gór całego świata.

W ramach festiwalu zaplanowano również widowiskowe Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, podczas których góralscy wozacy zaprezentują swoje paradne zaprzęgi i pokonają nimi tor przeszkód.

Obok sceny głównej zaprezentują się m.in. laureaci III Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych podczas koncertu "Mali Górale" - przypomną dawne podhalańskie dziecięcy zabawy, zwyczaje i prace gospodarskie.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie również Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, w którym uczestnicy z różnych stron świata będą rywalizować grając na ludowych instrumentach niejednokrotnie bardzo rzadko spotykanych, o niepowtarzalnych dźwiękach. Głównym trofeum, w tym konkursie będzie "Złote zbyrkadło".

12 dziecięcych zespołów folklorystycznych z terenów górskich zaprezentuje się podczas trwającego od 22 do 29 lipca w Nowym Sączu jubileuszowego XX Święta Dzieci Gór. Na festiwalu wystąpi sześć zespołów z Iraku, Meksyku, Serbii, Gruzji, Litwy i Buriacji (Rosja) oraz tyle samo z Polski, pochodzących z Małopolski i Śląska.

Jak wyjaśnił PAP dyrektor festiwalu Antoni Malczak, imprezę rozpocznie w niedzielę korowód zespołów, który przejdzie ulicami Nowego Sącza. Następnie na scenie na sądeckim rynku odbędzie się koncert inauguracyjny. W kolejnych dniach koncerty zaplanowano w Nowym Sączu oraz Muszynie, Krynicy, a także w Bardejowie na Słowacji.

W imprezie weźmie udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Festiwal ma unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma zespołami polskimi tzw. pary kamrackie. Przez cały festiwal dzieci razem mieszkają, występują, bawią się, zwiedzają.

 

 

Koncerty Madonny, Red Hot Chili Peppers, występy gwiazd sztuki mimu i koncert "Morowe Panny" przygotowywany z okazji 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - to niektóre wydarzenia zaplanowane latem w Warszawie i woj. mazowieckim.

Jednym z największych wydarzeń rozrywkowych tego lata będzie warszawski koncert Madonny w ramach trasy promującej album "MDNA" - odbędzie się on 1 sierpnia, na Stadionie Narodowym. Artystka wystąpi z gościnnym udziałem dj-a Paula Oakenfolda.

27 lipca na lotnisku Bemowo, w ramach IMPACT Festival, wystąpi grupa Red Hot Chili Peppers. Zespół zagra w Polsce promując swój najnowszy album "I'm With You". Zespół jest jedną z najpopularniejszych rockowych formacji; zdobył ogromną popularność albumami "Blood Sugar Sex Magik" (1991), "Californication" (1999) i "By The Way" (2002). Warszawski koncert będzie drugim występem Red Hot Chili Peppers w Polsce. W 2007 roku grupa wystąpiła w Chorzowie.

Koncert "Morowe Panny" w ramach corocznego cyklu "Pamiętamy'44" odbędzie się 28 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. To historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy. Zainspirowane historiami z Archiwum Historii Mówionej polskie wokalistki zaśpiewają do swoich autorskich tekstów. Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. Wystąpią: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów.

16 sierpnia minie 35 lat od śmierci legendarnego króla rock’n’rolla Elvisa Presleya. Z tej okazji 11 i 12 sierpnia w Warszawie odbędzie się "ELVIS festival". W programie imprezy organizatorzy przewidzieli m.in. projekcję filmów i koncertów gwiazdora, konkursy na sobowtóra artysty i quiz wiedzy na temat życia i twórczości Presleya, nagradzane będą także najlepsze stylizacje z lat '60.

XII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu odbędzie się w tym roku od 18 do 26 sierpnia. Festiwal otworzy Paulo Nani - artysta, nazwany przez europejskich krytyków "mistrzem gestu". Odwiedzając nasz festiwal, po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje komediowy spektakl będący połączeniem pantomimy, parodii gatunków oraz stylów narracji. Publiczność będzie mogła zobaczyć także najnowsze spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego oraz nową produkcję Warszawskiego Centrum Pantomimy we współpracy z Spitfire Company z Czech.

W dniach 17-31 sierpnia odbędzie się ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Jego temat w tym roku to "Chopin i jego czasy w oryginalnym brzmieniu. Od Bacha do Debussy'ego i Kilara". Oprócz dzieł tytułowych bohaterów publiczność usłyszy utwory Beethovena, Brahmsa, Griega, Liszta, Mozarta, Paderewskiego, Ravela, Schumanna. Wydarzeniem będzie prezentacja rzadko wykonywanej muzyki polskiej Franciszka Lessla, Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego i Romana Maciejewskiego, a także młodych, utalentowanych polskich solistów: Aleksandry Kuls i Michała Szymanowskiego. Po raz pierwszy zabrzmią również koncerty Chopina w wersji kameralnej w wykonaniu Kevina Kennera, Casal Quartet i Grzegorza Frankowskiego.

Pomiędzy 25 sierpnia a 2 września 2012 - kolejna edycja festiwalu Warszawa Singera. Na tegorocznym festiwalu wystąpi m.in. wybitny amerykański wokalista Joshua Nelson, nazywany "księciem muzyki gospel", światowej sławy kantorzy Alberto Mizrahi, Benzion Miller i Yaakov Lemmer z towarzyszeniem Chóru Sifthey Noham z Jerozolimy, legendarny nowojorski klezmer Frank London z zespołem Klezmatics, czy wirtuoz klezmerskiej mandoliny Jeff Warschauer (USA). Festiwal uświetni też koncert wybitnej polskiej wokalistki Kayah, która wystąpi ze specjalnie przygotowanym repertuarem żydowskim.

Wydarzenia poza Warszawą organizuje Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Jednym z nich jest "Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki", który potrwa do 26 sierpnia - festiwal odwiedza sześć miejscowości - m.in. Sanniki i Łąck - w województwie mazowieckim, w których realizowany jest program artystyczny z udziałem mieszkańców.

Cykle koncertów i festiwale oferują latem organizatorzy imprez w regionie kujawsko-pomorskim. Można będzie posłuchać muzyki w zabytkowych wnętrzach, poznać gwiazdy harmonijki ustnej i zobaczyć artystów, dla których tworzywem jest światło.

Kulturalną stolicą regionu będzie w tym roku Toruń, który oferuje wydarzenia na wysokim poziomie artystycznym niemal w każdym letnim tygodniu. Władze Bydgoszczy zrezygnowały natomiast nawet z tradycyjnych już, letnich prezentacji artystycznych na Starym Rynku, oferując w zamian imprezy artystyczno-rozrywkowe rozproszone w poszczególnych dzielnicach miasta.

W każdą sobotę wakacji - od końca czerwca do końca sierpnia - w najpiękniejszych zabytkach Torunia odbywają się koncerty muzyczne Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń - Muzyka i Architektura". Po raz pierwszy zorganizowane zostaną także "Toruńskie wieczory Organowe", podczas których można będzie posłuchać utworów na ten instrument wykonywanych na instrumencie w kościele o. Jezuitów przy Rynku Staromiejskim.

Wybitny polski skrzypek Krzysztof Jakowicz wystąpi podczas koncertu inauguracyjnego trzeciej edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, która odbędzie się od 2 do 4 sierpnia w Toruniu. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą czeski reżyser i scenarzysta Vladimir Michalek oraz śpiewająca aktorka Eva Leimbergerova.

Do Torunia, jak co roku, przyjadą znani aktorzy filmowi, telewizyjni i teatralni: Sonia Bohosiewicz, Olga Bołądź, Anna Czartoryska, Kacper Kuszewski i Lesław Żurek. W ciągu trzech festiwalowych dni usłyszeć można będzie m.in. koncert "Miłośnie i filmowo" w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza i zespołu "Kameleon" Hadriana Tabęckiego.

W Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" odbędzie się przegląd filmów i spotkanie z czeskim reżyserem Vladimirem Michalkiem, znanym polskim widzom między innymi z dramatu "Zabić Sekala" z udziałem Bogusława Lindy i Olafa Lubaszenko. Natomiast przy fontannie Cosmopolis zabrzmią dźwięki muzyki filmowej Michała Lorenca w aranżacji świetlnej Bogumiła Palewicza.

"Wydarzenie nie zmienia swojej formuły i tak jak w latach wcześniejszych będzie składać się z dwóch części: Przeglądu Konkursowego, w którym biorą udział wokaliści, aktorzy i studenci szkół artystycznych oraz Koncertu Galowego na Rynku Nowomiejskim, z udziałem plejady gwiazd" - podkreślił Andrzej Szmak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Jednym z najważniejszych letnich przedsięwzięć kulturalnych w Toruniu będzie organizowany w sierpniu już po raz 12 Festiwal Harmonica Brigde. Impreza, w odróżnieniu od poprzednich edycji współorganizowanych z Bydgoszczą, tym razem odbywać się będzie wyłącznie w Toruniu.

Organizatorzy podkreślają, że tradycyjnie już zaproszono wirtuozów harmonijki wypowiadających się w różnych konwencjach muzycznych. Goście z Litwy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Węgier i Meksyku wykonywać będą nie tylko bluesa, ale także muzykę klasyczną , folk, hip-hop, bluegrass i ragtime.

Z okazji 30-lecia swej działalności wystąpi toruńska grupa Nocna Zmiana Bluesa z towarzyszeniem jazzowego big-bandu Bogdana Ciesielskiego. Poszerzeniem formuły festiwalu będzie występ wirtuozów z Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego.

Koncerty festiwalowe od 24 do 26 sierpnia organizowane będą w różnych punktach Starego Miasta w Toruniu. Dodatkową atrakcją - zwłaszcza dla grających na harmonijce - będą warsztaty instrumentalne prowadzone przez jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu - Steve'a Bakera. Po raz pierwszy zorganizowany zostanie także konkurs młodych harmonijkarzy.

Koniec sierpnia to także termin Międzynarodowego Festiwalu Światła "Skyway", który od trzech lat zadomowił się w Toruniu. Różnorodne instalacje świetlne - od projekcji w formie mappingu 3D czy projekcji interaktywnych, po mniejsze świecące rzeźby - zamienią toruńskie Stare Miasto w przestrzeń dla kreatywnych działań artystycznych.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu toruńskiej publiczności zaprezentują się zarówno uznani artyści z różnych krajów, jak i utalentowani debiutanci. Pięciodniowy festiwal będzie wzbogacony o serię warsztatów, koncertów i akcji specjalnych, a hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Narodziny Gwiazdy".

Organizatorzy liczą, że dla artystów biorących udział w wydarzeniu gwiazda i jej narodziny stanowić będą inspirację i fundament prezentacji. "Początek" gwiazdy, jej struktura, astronomiczne i poetyckie znaczenie - to wszystko ma się stać inspiracją dla instalacji, performance’ów i akcji.

Pierwszym wydarzeniem wysokiej rangi artystycznej będzie w Bydgoszczy Międzynarodowy Festiwal "Musica Antiqua Europae Orientalis". Tegoroczna edycja, zatytułowana "Wschodnie i zachodnie wpływy na tożsamość kulturową Europy" rozpocznie się 12 września i potrwa do 5 października, a poszczególne koncerty i prezentacje odbywać się będą w Bydgoszczy, ale także w Toruniu i Strzelnie.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Konferencja Słowianoznawcza pt. "Kultura, literatura, myśl filozoficzna oraz język Słowian wschodnich i południowych w powiązaniach, wzajemnych oddziaływaniach międzykulturowych".

Liczne imprezy muzyczne odbędą się w lipcu i sierpniu w województwie świętokrzyskim. Jednym z ciekawszych wydarzeń artystycznych będzie Festiwal Muzyki w Sandomierzu. Impreza rozpocznie się 11 sierpnia i potrwa do końca miesiąca.

Festiwal Muzyki w Sandomierzu odbędzie się już po raz dwudziesty drugi. Koncerty w ramach festiwalu organizowane są na dziedzińcu Zamku Królewskiego, a w razie niepogody - w sali rycerskiej zamku. W tym roku koncerty odbędą się także w sandomierskich świątyniach - m.in. koncert kresowej muzyki Renesansu w kościele Św. Jakuba, a koncert organowy prof. Władysława Szymańskiego - w bazylice katedralnej.

Festiwal zainauguruje projekt muzyczny Rock Legends - Songs from the Heart - Muzyka Serc. Widowisko jest połączeniem symfoniki, rocka, śpiewu i tańca. Artyści wykonają hity legendarnych zespołów rockowych takich jak Nazareth, Scorpions, Deep Purple, Metallica, Queen. Wystąpi pochodząca z Ukrainy Orkiestra Symfoniczna Brevis.

Podczas Sandomierskiej Nocy Jazzowej organizowanej w ramach festiwalu odbędzie się koncert Gaby Kulki z zespołem. Wystąpi także Bill Prince - legendarny wirtuoz-multiinstrumentalista z USA.

Na festiwalu zaprezentują się także mistrzowie klarnetu. Podczas jednego z festiwalowych wieczorów największe przeboje muzyki klarnetowej wykonają: Wojciech Mrozek, Karel Dohnal, Krzysztof Grzybowski i Orkiestra Kameralna Filharmonii Lwowskiej.

Festiwal zakończy koncert finałowy w bazylice katedralnej. W jego pierwszej części pt. "Cudowne dzieci" z klasycznym repertuarem wystąpią uzdolnione muzycznie dzieci i młodzież z całej Polski. W drugiej części wieczoru publiczność usłyszy "Stabat Mater" włoskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego w wykonaniu sopranistki Micaeli di Catalano i mezzosopranistki Agaty Savy oraz Orkiestry Filharmonii Lwowskiej INSO Lviv pod dyrekcją Volodymyra Sywochipa.

Koncerty i występy, głównie lokalnych wykonawców, odbywają się też przez całe lato w Kielcach. W ramach tzw. Letniej Sceny KCK (Kieleckiego Centrum Kultury) na lipcowe i sierpniowe niedziele zaplanowano m.in. koncert gitarowy z udziałem Jerzego Pikora oraz występ artystów kieleckich ze światowymi przebojami opery i operetki.

W Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się też we wrześniu kolejny Festiwal Memorial to Miles. Wystąpi m.in. Lora Szafran promująca nową płytę "Sekrety życia według Cohena", Gaba Kulka i Ryszarda Styła w duecie z raperem "Bohaterem" oraz amerykańska wokalistka jazzowa Patricia Barber i szwedzki kontrabasista jazzowy Lars Danielsson.

W tym samym miesiącu kieleckie centrum gościć będzie balet Borisa Ejfmana ze spektaklem "Rodin".

Reaktywacja Sopot Festiwal, przegląd sztuk Williama Szekspira i targi książki - to niektóre z atrakcji kulturalnych w Trójmieście w lipcu i sierpniu. Zaplanowano też koncerty zespołów muzyki świata, dawnych legend rocka i gwiazd jazzu.

Ucztę dla miłośników muzyki przygotowali w tym roku organizatorzy festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku. Podczas rozpoczynającej się 8 sierpnia imprezy wystąpi znany na świecie skrzypek Maxim Vengerov. 38-letniemu artyście z Rosji towarzyszyć będą skrzypaczka Maria Włoszczowska oraz prof. Roman Perucki, pierwszy organista Katedry w Gdańsku-Oliwie.

W trakcie Solidarity of Arts odbędzie się także widowisko jazzowe "Stańko+", do którego znany polski trębacz Tomasz Stańko z okazji swoich 70. urodzin zaprosił muzyków z całego świata.Na dwóch scenach i centralnej platformie na placu w pobliżu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpią: po raz pierwszy w naszej części Europy Quincy Jones, Bigband Radia Północnych Niemiec, Stanisław Sojka, kameruński basista Richard Bona, Chaka Khan, Kayah, Monika Brodka, Mika Urbaniak, a także R.U.T.A. Beat oraz Power of the Horns Brass Ensemble.

27 lipca rozpocznie się w Gdańsku 16. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Pasjonaci sztuk angielskiego dramaturga obejrzą m.in. trzy przedstawienia wyselekcjonowane z polskich premier szekspirowskich ostatniego sezonu: "Burzę" w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Polski z Bydgoszczy), "Makbeta" w reżyserii Marcina Libera (Teatr Współczesny ze Szczecina) oraz "Króla Ryszarda III" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi).

Podczas festiwalu pokazane zostaną także spektakle z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Macedonii, Włoch i Rosji. Na wydarzenie artystyczne imprezy zapowiada się dzieło flamandzkiego twórcy, Luka Percevala, który w Teatrze Thalia w Hamburgu zrealizował "Hamleta".

Po trzech latach przerwy do Opery Leśnej wróci w tym roku Sopot Festival. Podczas pierwszego dnia imprezy, 24 sierpnia, przewidziano koncert Top of the Top, czyli występ gwiazd z 20 państw europejskich, które w 2011 r. były liderami sprzedaży płyt w swoich krajach. Zgodnie z tradycją festiwalu zaplanowano konkurs o Nagrodę Bursztynowego Słowika.

Drugi dzień imprezy w Operze Leśnej poświęcony będzie 50-leciu zespołu The Beatles. Przeboje słynnego kwartetu z Liverpoolu wykonają z towarzyszeniem orkiestry największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Sopot Festival 2012 organizuje wraz z władzami miasta telewizja Polsat. Ostatni 46. festiwal w 2009 r. przygotowywało TVN. Od tamtego czasu trwała modernizacja Opery Leśnej, dzięki której m.in. liczba miejsc siedzących na widowni zwiększyła się o prawie 750 - do 5047.

Na miłośników world music czeka w tym roku po raz kolejny w Gdyni festiwal Globaltica. Podczas trwającej od 24 do 29 lipca imprezy zagrają m.in. Yemen Blues (Izrael), Alejandro Toledo and the Magic Tombolinos (Argentyna/Włochy), Krar Collective (Etiopia) i Antiche Ferrovie Calabro-Lucane (Włochy).

Na przełomie lipca i sierpnia (28.7-4.8) w Gdańsku i Chmielnie odbędzie się organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury 31. festiwal muzyki inspirowanej folklorem "Dźwięki Północy". Gośćmi imprezy będą m.in. zespół The Samurai, składający się z muzyków z pięciu krajów - Finlandii, Belgii, Francji, Irlandii i Włoch oraz Olav Mjelva i Erik Rydvall (Norwegia/Szwecja). Oprócz koncertów będą także warsztaty instrumentalne i taneczne.

W dniach 3-5 sierpnia w Gdyni odbędzie się I Nadmorski Plener Wydawniczy. Na Skwerze Kościuszki rozstawionych zostanie 50 namiotów, w których zobaczyć można będzie ofertę oficyn książkowych i wydawnictw prasowych. Podczas imprezy zaplanowano spotkania z autorami książek, m.in. Krzysztofem Daukszewiczem, Dorotą Gellner, Markiem Przybylikiem, Stefanem Szczepłkiem i Dorotą Zawadzką.

28 i 29 lipca w Dolinie Charlotty w Strzelinku koło Słupska odbędzie się II Słupski Festiwal Charlotta Classica. Pierwszy dzień imprezy wypełni Wielka Międzynarodowa Gala Operowa, podczas której wykonane zostaną m.in. utwory Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giuseppe Verdiego, Piotra Czajkowskiego i Sergieja Rachmaninowa.

Drugiego dnia zaprezentowany zostanie spektakl Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku "Edith i Marlene - Epizody z życia i przyjaźni dwóch gwiazd" pióra węgierskiej dramatopisarki Evy Pataki w reżyserii Andrzeja Ozgi.

Od 10 do 12 sierpnia w Dolinie Charlotty odbędzie się druga część 6. Festiwalu Legend Rocka. Na imprezie wystąpią: Thin Lizzy, Uriah Heep, Paul Rogers, Acid Drinkers, Budka Suflera i Perfect.

Muzyka klasyczna, imprezy plenerowe, ambitne kino, koncerty rockowe to letnia oferta kulturalna na Pomorzu Zachodnim. Wśród największych i najpopularniejszych imprez są m.in. Festiwal Wikingów w Wolinie czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Zachodniopomorskie latem obfituje w festiwale muzyki poważnej, głównie organowej. W gotyckich świątyniach Pomorza Zachodniego w Szczecinie, Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Trzęsaczu występują światowej sławy wirtuozi organów.

Koncerty odbywają się w Kamieniu Pomorskim i Świnoujściu w letnie weekendy aż do końca sierpnia. Inne festiwale, jak ten w Trzęsaczu proponują dawkę muzyki klasycznej w ciągu paru dni.

Festiwal świnoujski pod nazwą Świnoujskie Wieczory Organowe organizowany od 14 lat przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia. Popularyzuje muzykę organową i klasyczną, od dawnej po współczesną. Do kurortu przyjeżdżają wybitni artyści, z kraju i zza granicy.

Urozmaiceniem Festiwalu są koncerty organowe połączone z innymi instrumentami np. ze skrzypcami, z fletnią Pana, z trąbką czy fletem. Koncerty odbywają się w każdy piątek od czerwca do sierpnia.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim ma już blisko półwieczną tradycję. Tegoroczna 48. edycja festiwalu rozpoczęła się 22 czerwca i potrwa aż do 31 sierpnia. Zaplanowano 11 koncertów, które odbywać się będą tradycyjnie w piątkowe wieczory lata oraz 1 koncert dodatkowy w środę 27 czerwca. W koncertach zaprezentują się m. in. takie sławy polskiej sztuki organowej jak Joachim Grubich, Andrzej Chorosiński, Józef Serafin, a także artyści z Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Francji oraz Korei Południowej.

Od 13 do 18 sierpnia po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Do tej pory wszystkie koncerty festiwalu odbywały się w Trzęsaczu, w tym roku po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe dotrą również do Świnoujścia. Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona jest muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego.

Mieszkańcom oraz turystom przebywającym latem w regionie proponuje się również nieco łatwiejszą muzykę. 27 i 28 lipca w Kołobrzegu odbędzie się IX Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja". Piosenki patrona imprezy na koncercie "Noc Romantyczna" będą wykonywać: Piotr Machalica, Mirosław Baka, Klementyna Umer, Anna Sroka i Jacek Bończyk. Podczas festiwalu odbędzie się również koncert "Mój Staszewski" w wykonaniu Jacka Bończyka. W programie jest także prezentacja filmu o Jacku Kaczmarskim.

W szczecińskim Teatrze Letnim wystąpi 30 lipca Melody Gardot, porównywana z takimi artystkami jak Diana Krall i Norah Jones. Jej muzyka to swing, jazz i brazylijska bossa nova.

Lato to na Pomorzu Zachodnim także dwa festiwale filmowe.

Blisko 100 propozycji filmowych oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących zaplanowali dniach od 10 do 19 sierpnia organizatorzy jednego z najstarszych polskich festiwali filmowych - Ińskiego Lata Filmowego.

Ińskie Lato Filmowe propaguje filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca w programie imprezy zajmują obrazy komentujące zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców.

Od 9 do 12 sierpnia też Kołobrzeg będzie miastem filmowym. W tych dniach obędzie się I Kołobrzeski Festiwal Filmowy "Sensacyjne lato filmów". Na imprezie, której gospodarzem będzie znany krytyk Tomasz Raczek, pokazane zostaną m.in. najlepsze polskie filmy sensacyjne. Gośćmi festiwalu mają być reżyserzy Wojciech Wójcik, Władysław Pasikowski, Patryk Vega i Sylwester Chęciński, scenarzysta Cezary Harasimowicz oraz aktorzy Joanna Szczepkowska, Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, Tomasz Kot, Sonia Bohosiewicz i Robert Gonera.

W regionie latem zaplanowano również takie wydarzenia jak w pierwszy weekend sierpnia trzydniowy Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie. To podróż do epoki Wikingów i Słowian - świata ówczesnych wojowników, kupców i rzemieślników. Do miasta zjeżdżają na tę imprezę od lat ponad tysiąc uczestników, z całej Europy, a także kanady i USA. Podczas festiwalu jego goście mają okazję nie tylko podpatrzeć jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie naczynie. Poznają tajniki średniowiecznego tkactwa, jubilerstwa, snycerstwa, bicia monet, wytopu żelaza, szycia książek czy warzenie soli.

W programie imprezy są też pokazy walk, występy zespołów muzyki średniowiecznej, inscenizacje obrzędów i bitwy między Słowianami a Wikingami.

Lubiany bardzo przez szczecinian i turystów jubileuszowy V Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych odbędzie się 11-12 sierpnia w stolicy regionu.

Koncert Bryana Adamsa, a także Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk, znajdują się wśród najciekawszych wakacyjnych wydarzeń w Poznaniu. W mieście zaplanowano też m.in. festiwal współczesnej kultury żydowskiej.

Występ Bryana Adamsa odbędzie się 26 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Koncert zorganizowano w ramach proekologicznego cyklu "Poznań dla Ziemi". Jednocześnie występ artysty to element cyklu "Prestiżowe Gwiazdy, Złote Przeboje", podczas którego w Polsce prezentowane są gwiazdy światowych estrad.

Bryan Adams to jeden z najpopularniejszych wykonawców ostatniego ćwierćwiecza. Do tej pory sprzedał na całym świecie ponad 65 milionów płyt. Jego singiel "Everything I do I do it for you", za który zdobył nagrodę Grammy, jest najbardziej znanym filmowym hitem Adamsa. Piosenka wykorzystana w filmie "Robin Hood: Książę Złodziei" była w 1991 i 1992 roku numerem jeden na listach przebojów w 20 krajach.

Od 15 do 22 sierpnia w Poznaniu potrwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Widzowie zobaczą blisko 170 filmów w 18 sekcjach tematycznych. Transatlantyk to autorski projekt Jana A.P. Kaczmarka, kompozytora i laureata Oscara.

Wśród zapowiadanych festiwalowych premier są m.in. zwycięzcy tegorocznego Berlinale i festiwalu Sundance 2012, w tym zdobywca Złotego Niedźwiedzia - film braci Taviani "Cezar musi umrzeć".

Do Poznania, podobnie jak w ubiegłym roku, przyjadą uznani w świecie filmowym aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy i operatorzy. Wśród nich znajdą się aktor Julian Sands, kompozytor Peter Golub, aktor, reżyser i producent Shem Bitterman oraz mieszkający w Hollywood scenograf Waldemar Kalinowski.

Podczas festiwalu Ethno Port Poznań (3-5 sierpnia) będzie można przez trzy dni wysłuchać kilkunastu koncertów artystów world music z USA Indii, Korei, Meksyku, Izraela, Holandii, Turcji, Bułgarii i Polski. Koncertom towarzyszyć będą warsztaty muzyczne oraz pokazy filmów.

Po raz szósty odbędzie się Tzadik Poznań Festiwal (3-5 sierpnia), który popularyzuje współczesną kulturę żydowską. Zaplanowano koncerty, spotkania i projekcje filmowe. Gośćmi tegorocznej imprezy będą m.in. zespoły Balkan Sevdah Akustyk, Samech, Nor Cold Quartet oraz Hera. Uczestnicy festiwalu zobaczą też filmy nagrodzone na MFF "Żydowskie Motywy".

11 i 12 sierpnia w wielkopolskim Wolsztynie po raz trzeci zorganizowany zostanie Międzynarodowy Festiwal Czyste Country. Według jego organizatorów jest to jedyny w kraju festiwal, na którym można usłyszeć wyłącznie muzykę country. Wśród tegorocznych gwiazd imprezy będą m.in. Ray Scott, George Hamilton IV i George Hamilton V.

Między 18 a 23 września w Ostrowie Wlkp. potrwa 31. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni". Przez cztery festiwalowe dni melomani wysłuchają m.in. mistrzowskich recitali uczestników międzynarodowych konkursów chopinowskich z Japonii, Francji, Polski, USA i Bułgarii.

Zespoły Iggy and The Stooges oraz Swans, giatrzysta Tommy Denander, a także wybitny interpretator muzyki barokowej Ton Koopman z Amsterdam Baroque Orchestra - będą gościli na scenach i festiwalach województwa śląskiego od lipca do września tego roku.

Gitarzysta Tommy Denander z USA, który współpracował m.in. z BB Kingiem i Carlosem Santaną, oraz jeden z najlepszych perkusistów bluesowych młodego pokolenia Cedric Burnside będą gwiazdami 14. edycji Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla. Impreza odbędzie się w Parku Śląskim w Chorzowie w dniach 28 i 29 lipca.

Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla "Ku przestrodze" jest organizowany od 1999 roku dla przypomnienia twórczości zmarłego 18 lat temu charyzmatycznego lidera grupy Dżem. Impreza daje także młodym, rozpoczynającym dopiero karierę zespołom szansę na zaprezentowanie się szerszej publiczności.

Kilka dni później w Katowicach, w dniach od 2 do 5 sierpnia odbędzie się OFF Festival, którego twórcą jest były wokalista zespołu Myslovitz Artur Rojek. W tym roku na czterech scenach ustawionych w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach wystąpią m.in. Iggy and The Stooges, Swans, Battles, Metronomy, DOOM, Matthew Herbert, Henry Rollins, Kim Gordon & Ikue Mori, Thurston Moore.

Jak poinformował Rojek na scenach pojawi się ok. 90 zespołów z wielu krajów świata. Dodał, że imprezie będzie towarzyszyło także szereg innych wydarzeń, w tym m.in. odsłonięcie muralu Jakuba Juliana Ziółkowskiego, wystawa "Paryż-Berlin-Katowice" Sławomira Elsnera oraz Kawiarnia Literacka, którą poprowadzi Wojciech Kuczok a pojawią się w niej także Olga Tokarczuk, Sławomir Szuty.

Koniec sierpnia to festiwal Tauron Nowa Muzyka. Tegoroczną siódmą edycję otworzy koncert kanadyjskiego pianisty, kompozytora i rapera Chilly'ego Gonzales'a. Jest to jedna z ważniejszych postaci we współczesnej muzyce pop, jazz i modern hip-hop. Podczas katowickiego występu wspomogą go muzycy Tyskiej Orkiestry Kameralnej "Aukso" pod batutą Marka Mosia.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach od 23 do 26 sierpnia również na terenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach. Wystąpią m.in. także Gang Gang Dance, duet Beach House, Hot Chip, Mouse on Mars, Eskmo, Madlib. W ostatnim dniu na scenie pojawi się 18-letni muzyk ukrywający się pod scenicznym King Krule.

Na początku września mieszkańcy Katowic i nie tylko będą mieli okazję zapoznać się z dokonaniami wybitnego interpretatora muzyki barokowej Tona Koopmana, który wystąpi 6 września podczas otwarcia tegorocznych urodzin miasta Katowice.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Koopman wystąpi wraz z założoną przez siebie Amsterdam Baroque Orchestra, z którą nagrał wszystkie kantaty Jana Sebastiana Bacha, za co został obsypany wieloma nagrodami, w tym Nagrodą BBC, Prix Hector Berlioz i nominacją do nagrody Grammy.

W trakcie wrześniowego koncertu wykonane zostaną najbardziej znane kantaty Bacha, zabrzmi także Koncert na obój i skrzypce c-moll. Koopmanowi towarzyszyć będą znakomici soliści - Johannette Zomer (sopran) i Klaus Mertens (bas).

Festiwal sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów połączony z Europejską Konwencją Żonglerską, Jarmark Jagielloński, Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", Letnia Akademia Filmowa - to największe imprezy kulturalne tego lata na Lubelszczyźnie.

Już 28 lipca w Lublinie rozpocznie się trzecia edycja festiwalu sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów. W tym roku festiwal połączony będzie z 35. Europejską Konwencją Żonglerską (European Juggling Convention), która po raz pierwszy będzie zorganizowana w Polsce.

Święto sztuki cyrkowej w Lublinie potrwa dziewięć dni. Ma w nim uczestniczyć ok. trzech tysięcy artystów sztuki cyrkowej - profesjonalistów i amatorów - z całego świata. Do Lublina przyjadą żonglerzy, mimowie, akrobaci, kuglarze, clowni, monocykliści, artyści teatru ulicy, teatru ognia. Będą się prezentować na scenach w różnych miejscach miasta.

W programie Carnavalu i Konwencji jest kilkadziesiąt różnych widowiskowych przedstawień m.in. akrobatycznych czy fireshow. Zaplanowano też warsztaty żonglowania, akrobacji, chodzenia na linie. Będą też organizowane zawody, w których żonglerzy będą rywalizować między sobą. Ponadto zaplanowano Otwarte Mistrzostwa Polski w Trackline (chodzenie po linie i taśmach).

W Kazimierzu Dolnym i Janowcu, miasteczkach położonych naprzeciw siebie, na obu brzegach Wisły - także 28 lipca - rozpocznie się 6. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", którego dyrektorem artystycznym jest Grażyna Torbicka. Festiwal przyciąga każdego roku tłumy widzów.

Tegoroczną edycję zainauguruje pokaz filmu "Reality" w reż. Matteo Garrone, który zdobył Grand Prix Festiwalu Filmowego w Cannes. Na "Dwóch Brzegach" można będzie oglądać filmy prezentowane na polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. w Wenecji, San Sebastian, Berlinie, Cannes, Gdyni, Koszalinie). W programie również retrospektywa filmów Marka Koterskiego i konkurs filmów krótkometrażowych. Zaplanowano też spektakle (m.in. monodram "Moja droga B." w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej), koncerty (m.in. Włodka Pawlika, sekstetu jazzowego Marcina Maseckiego), wystawy (m.in. grafik Marca Chagalla, rysunków Stanisława Ożoga) oraz liczne spotkania ze znanymi artystami, aktorami, reżyserami.

Dużym powodzeniem cieszy z się też festiwal Letnia Akademia Filmowa organizowany w Zwierzyńcu - urokliwym miasteczku położonym na Roztoczu. Tegoroczna, trzynasta, edycja festiwalu rozpocznie się 3 sierpnia i potrwa 10 dni.

Tradycyjnie na festiwalu w Zwierzyńcu można będzie oglądać filmy rzadko wyświetlane w polskich kinach. Rektor Letniej Akademii Filmowej Piotr Kotowski zapowiada, że podczas festiwalu pokazane będą filmy braci Paolo i Vittorio Taviani oraz filmy związane z postacią pisarki, scenarzystki i reżyserki Marguerite Duras.

W tegorocznej edycji widzowie zobaczą m.in. filmy z Kuby, Haiti, Dominikany, Jamajki. Będzie można również obejrzeć cykl filmów nawiązujących do motywu lasu, najnowsze dokonania kinematografii białoruskiej i filmy białoruskiego twórcy Sergieja Łoźnicy. W programie także cykl filmów o tematyce homoerotycznej oraz pokazy kreskówek wykorzystywanych w propagandzie różnych systemów totalitarnych.

W Lublinie 17 sierpnia rozpocznie się Jarmark Jagielloński, który jest połączeniem dawnego jarmarku kupieckiego ze współczesnym jarmarkiem kulturalnym. Kontynuuje on tradycje jarmarków z XV i XVI wieku, na których spotykali się kupcy i artyści z różnych stron Polski a także z odległych krajów Europy i Azji.

Organizowany po raz szósty Jarmark Jagielloński potrwa trzy dni. Ulice Starego Miasta w Lublinie wypełnią stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego - m.in. plecionkarstwa, tkactwa, rzeźby, malarstwa, koronkarstwa, garncarstwa, kowalstwa. Na Jarmarku swoją twórczość zaprezentuje 250 wystawców i artystów z Polski i zza wschodnich jej granic - Ukrainy, Białorusi, Litwy.

Kiermaszom towarzyszyć będą warsztaty rzemiosła ludowego, ale też gry na suce biłgorajskiej, śpiewu tradycyjnego czy fujarkarstwa (obejmujące zarówno naukę konstruowania fujarki jak i gry na niej). Specjalną atrakcją będzie Letnia Szkoła Plecionkarstwa. Ponadto w programie koncerty muzyki tradycyjnej i folkowej, spektakle teatralne, dawne gry i zabawy dla publiczności np. z wykorzystaniem drewnianych klocków.

 

 

Festiwal muzyczny "Podlaska Oktawa Kultur", Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym, festiwal teatralny "Wertep" a także liczne imprezy w ramach "Lata w Pograniczu" czy impreza modowa - to niektóre z wakacyjnych propozycji kulturalnych w Podlaskiem.

We wtorek rozpocznie się w Białymstoku 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Co roku impreza przyciąga tysiące słuchaczy. Jak mówią organizatorzy, ideą imprezy jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.

W tym roku wystąpi 28 zespołów tanecznych i muzycznych m.in. z Polski, Białorusi, Rosji, Gruzji, Ekwadoru, Izraela czy Turcji. Koncerty będą odbywać się w ponad 20 miejscowościach w regionie. Oprócz Białegostoku, muzycy wystąpią w Suwałkach, Łomży, Tykocinie i Kruszynianach. Impreza potrwa do niedzieli 29 lipca.

Pod koniec lipca odbędzie się 4. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Ideą festiwalu jest prezentacja sztuk w miejscach, gdzie na co dzień nie ma teatru. Jak mówił PAP dyrektor artystyczny festiwalu Dariusz Skibiński, nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne.

Do tegorocznej edycji zostało zaproszonych 20 teatrów m.in. z Polski, Czech, Białorusi, Hiszpanii i Francji. To zarówno propozycje dla młodych widzów jak i dorosłych. Spektakle odbędą się w sześciu miejscowościach w Podlaskiem: Narewce, Michałowie, Kleszczelach, Czeremsze, Białowieży i Hajnówce.

W ostatni weekend lipca, 29 lipca, odbędą się Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie. W zawodach co roku startują konstruktorzy dziwnych pojazdów pływających. Przeróżne wehikuły będą prezentować się w augustowskiej publiczności na rzece Netta. Fanatycy imprezy od lat przyjeżdżają do Augustowa ze swymi wymyślnymi wehikułami pływającymi, by je pokazywać publiczności. Konstruują je z materiałów, które najłatwiej utrzymują się na wodzie - plastikowych butelek, puszek, opon itp. Przy okazji zawodów odbywa się w Augustowie na Błoniach wielki piknik dla mieszkańców i turystów. Co roku imprezę odwiedza kilkanaście tysięcy osób.

W sierpniu w Mielniku odbędą się dwudniowe 22. "Muzyczne Dialogi nad Bugiem". Impreza służy prezentacji kultury mniejszości narodowych i etnicznych. W województwie podlaskim są największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej, żyją tu także m.in. Ukraińcy, Rosjanie i Romowie oraz wyznający islam Tatarzy. Impreza podzielona jest na dzień folkloru i folku. Wystąpią zespoły z Polski, Litwy, Ukrainy, odbędzie się konferencja popularno-naukowa "Gawędy o kulturach", będzie też można nauczyć się tańców polskich, białoruskich i cygańskich.

Inną sierpniową propozycją jest impreza modowa "Fashionable East" w Białymstoku. Ma ona ma promować przede wszystkim białostockie środowisko mody, a także młodych polskich projektantów, którzy tworzą w kraju lub za granicą. Impreza będzie też okazją, aby spotkać się z legendami i wielkimi osobowościami polskiego świata mody. Odbędzie się 17 pokazów mody, w tym najnowszej kolekcji Macieja Zienia oraz warsztaty projektowania m.in. z legendą polskiej mody Grażyną Hase.

Do 30 sierpnia potrwa w Sejnach cykl imprez "Lato w Pograniczu" organizowane przez Ośrodek Pogranicze, sztuk, kultur, narodów. Dla turystów zaplanowano kilkadziesiąt koncertów muzycznych, seansów filmowych, przedstawień teatralnych oraz spotkań literackich.

W Sejnach można posłuchać tego lata muzyki klezmerskiej w wykonaniu Kapeli Klezmerskiej. Pogranicze zaplanowało pokaz spektaklu "Kroniki Sejneńskie" o wielokulturowej historii Sejn. Latem dawna Jesziwa żydowska w Sejnach przeistacza się w klubokawiarnię jazzową. W klubokawiarni - obok warsztatów - odbywają się koncerty oraz jam sessions. Kolejną z atrakcji będzie Filmowa Kolekcja Bajek czyli "Opowieści Pogranicza" i "Pieśni Pogranicza".

 

W lipcu i sierpniu na Warmii i Mazurach niemal każdego dnia będą się odbywać imprezy, które mają urozmaicić pobyt nad jeziorami; w Mrągowie wkrótce odbędzie się Piknik Country, a w Giżycku festiwal hip-hopu.

Tego lata na Warmii i Mazurach odbędą się kolejne edycje znanych i cieszących się popularnością wśród widzów festiwali: od 27 do 29 lipca w Mrągowie odbywać się będzie Piknik Country (w tym roku w wyremontowanym amfiteatrze nad jeziorem Czos), a w giżyckiej Twierdzy Boyen od 2 do 4 sierpnia odbywać się będzie 11 edycja festiwalu hip-hop.

W tym roku na mrągowskim pikniku gwiazdą będzie m.in. amerykański zespół Flynnville Train ale też jubileusz 20-lecia będzie nad Czosem świętował znany polski zespół Wilki, który zapowiada, że wpisze się w muzyczny klimat pikniku i wykona swoje utwory w stylu country. Piknik Country (w tym roku 31 edycja) to nie tylko muzyka - w czasie festiwalu w Mrągowie odbywają się spotkania m.in. motocyklistów, a w mieście odbywa się szereg imprez towarzyszących festiwalowi, na każdym kroku można spotkać ubranych w kowbojskim stylu ludzi.

Na giżyckim festiwalu hip-hopu zagrają w tym roku m.in. W.S.R.H., Pokahontaz Hemp Gru, Sokół i Marysia Starosta oraz Peja and Slums Attack.

Jedną z największych bezpłatnych imprez, jakie tego lata odbędą się na Mazurach będą samolotowe pokazy akrobatyczne nad jeziorem Niegocin (od 4 do 5 sierpnia). Festyn Lotniczy Mazury ma długą tradycję - najpierw odbywał się na lotnisku Wilamowo koło Kętrzyna ale od kilku lat pokazy przeniosły się nad jezioro (najlepszym punktem widokowym jest giżycka plaża i molo). W tym roku będzie można oglądać popisy zarówno zespołów pokazowych, jak i indywidualnych akrobatów.

Miłośnicy teatru od 10-12 sierpnia w Olsztynie będą mogli uczestniczyć w festiwalu Olsztyńska Trzydniówka Teatralna (12 edycja). W ramach tej imprezy odbywają się widowiska i spektakle plenerowe, recitale aktorskie, działania performatywne oraz teatralne zabawy dla dzieci. Na tegorocznej "Trzydniówce" wystąpią m.in. Karuzela Kultury z Olsztyna, Teatr From Poland z Częstochowy, Teatr Kvelb z Czech, Pracownia Tańca Współczesnego, czy Teatr Klinika Lalek ze Stacji Wolimierz.

W wielu kościołach Warmii i Mazur w każdą niedzielę do końca sierpnia odbywać się będą koncerty organowe.

 

Ponad 60. wykonawców z Polski i świata zagra na tegorocznym Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Różnorodne koncerty zaplanowano także w ramach Reggae nad Wartą czy Spotkań z Muzyką Dawną w Gorzowie Wielkopolskim. Przystanek potrwa od 2 do 4 sierpnia.

Vavamuffin, Machine Head, Ministry, Luxtorpeda, Sabaton, My Riot, Elektryczne Gitary czy syn legendy reggae Boba Marleya - Damian, to tylko niektóre gwiazdy 18. Przystanku Woodstock.

Zanim do Kostrzyna przyjadą fani Woodstocku, 27 i 28 lipca na scenie gorzowskiego amfiteatru gościć będzie pierwszy i najstarszy z letnich festiwali muzyki reggae - Reggae nad Wartą.

"Przygoda Gorzowa z reggae zaczęła się 25 lat temu. Mocną stroną festiwalu jest to, że artyści prezentują wszystkie style muzyki reggae" - powiedział Rafał Stećków z Miejskiego Centrum Kultury. Podczas tegorocznej edycji wystąpi m.in. grupa Obidaya z Paryża oraz Las Melinas i Abradab.

W sierpniu w Gorzowie odbędą się VII Gorzowskie Spotkania z Muzyką Dawną.

Od 6 sierpnia wystąpią najlepsze w kraju zespoły muzyki dawnej: Aulos z Białegostoku, Sine Nomine z Lublina, Hortus Musicus z Mielca, Portamento ze Starachowic, Carmen Alacare z Dobroszyc, Horrendus z Warszawy, Tibiarum Scholares z Toszka, Voci Unite z Łomży oraz gospodarz gorzowski zespół Preambulum.

Odbędą się także warsztaty, które poprowadzą specjaliści w dziedzinie muzyki dawnej: prof. Cezary Szyfman, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Tadeusz Czechak i Marek Nahajowski.

 

Koncerty zdominowały kulturalne lato w regionie łódzkim. Na letniej festiwalowej mapie regionu nie brakuje też imprez teatralnych czy filmowych.

"My Faceci" - to hasło przewodnie cyklu koncertów Geyer Music Factory 2012, który do końca sierpnia trwa w Łodzi. Na dziedzińcu Centralnego Muzeum Włókiennictwa, czyli "Białej Fabryki" w kolejne wakacyjne piątki wystąpią jeszcze m.in. kwartet Wojciecha Karolaka, zespół wokalny AudioFeels oraz Lech Dyblik i Aleksiej Siemieniszczew. W koncertowym cyklu wystąpi także saksofonista i klarnecista Henryk Miśkiewicz z najnowszą odsłoną projektu "Full Drive 3". Gościem specjalnym tego koncertu będzie znakomity amerykański trębacz Michael "Peatches" Stewart.

Przed łódzką publicznością wystąpi także zespół Max Klezmer Band, a tegoroczną edycję zakończy 31 sierpnia Zbigniew Zamachowski z zespołem Gołębiewski Q Band w projekcie piosenek miejskich i ludowych "Qrek polski".

Już po raz trzynasty wakacyjną podróż z koncertami do najpiękniejszych miejsc województwa odbywa latem Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Na tegoroczną edycję składa się w sumie niemal 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię oraz kilkanaście przez współorganizatorów imprezy.

Wydarzenia odbywają się w każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia, ale także w niektóre piątki m.in. w klasztorach, kościołach, a także w Arboretum w Rogowie czy w Muzeum Regionalnym w Lipcach Reymontowskich. W zależności od miejscowości rozbrzmiewają utwory różnych gatunków i epok. Koncertom towarzyszą m.in. warsztaty kulinarne, pikniki czy pokazy wyrobów ludowych.

Podczas tegorocznych "Kolorów Polski" wystąpią jeszcze m.in. Trio DagaDana, zespół Alla Vienna, Wojtek Mazolewski Quintet, zespół Kwadrofonik, Joscho Stephan Quartet i zespół Trombastic. Dwumiesięczną wędrówkę po regionie zakończy 2 września wielki koncert plenerowy "Decybele, gigawaty i Syrewicz", który odbędzie się nad zalewem Słok koło Bełchatowa. Zabrzmią m.in. suita orkiestrowa do filmu "Ferdydurke" i piosenki Stanisława Syrewicza w wykonaniu Ewy Konstancji Bułhak, Małgorzaty Walewskiej, Orkiestry Symfonicznej FŁ i zespołu Krzysztofa Herdzina.

W łódzkim klubie Wytwórnia latem króluje jazz, a to za sprawą kolejnej edycji Letniej Akademii Jazzu. Przez siedem tygodni w każdy czwartek (i dodatkowo jeden piątek) przez cały dzień odbywają się wykłady i warsztaty znanych osobowości świata jazzu, projekcje filmów o tematyce jazzowej oraz koncerty. Zagrają jeszcze: Maciej Obara International Quartet, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Władysław "Adzik" Sendecki, NDR Big Band oraz String Connection.

Z koncertem specjalnym "Od Nino Roty do Komedy" wystąpi 16 sierpnia wybitny francuski akordeonista Richard Galliano.

Na półmetku wakacji - 29 lipca, w dniu urodzin miasta - w Łodzi zagości trasa koncertowa "Lato Zet i Dwójki". Na rynku Manufaktury wystąpią m.in. zespoły IRA, Enej, Afromental, Neoretros i Boy oraz Ewy Farna, Julia, Mezo ze wsparciem chóru z "Bitwy na Głosy" oraz Marlon Roudette znany z hitu "Big city life" zespołu Matafix.

W sierpniu na rynku Manufaktury dominować będzie jazz. W ramach trzeciej edycja Manu Summer Jazz Sundays zaplanowano pięć niedzielnych, plenerowych koncertów, z których cztery łączyć będzie saksofon i mistrzostwo uznanych muzyków: Piotra Barona, Macieja Sikały, Dariusza Herbasza i Bartosza Smorągiewicza, którzy wystąpią ze swoimi zespołami. Imprezę zainauguruje trio Chłopcy Kontra Basia.

Dla miłośników teatru tradycyjnie w wakacje w Łodzi odbywa się Letnia Scena Forum, czyli ogólnopolski przegląd teatralny. W Śródmiejskim Forum Kultury wystąpią tego lata jeszcze: Towarzystwo Teatralne "Pod Górkę" (Warszawa) z recitalem "Ach Panie, Panowie", Centrum Kultury w Gdyni ze sztuką "Romanca", Teatr Zielony Wiatrak z Gdańska z przedstawieniem "Co pan na to, panie Freud".

Wystąpią także krakowski Teatr KraKoTeka ze spektaklem "Lamentacje londyńskie", Impresariat SKENE z Torunia pokaże "Demakijaż, czyli bójcie się nas Panowie", a Letnią Scenę zakończy monodram w wykonaniu Tomasza Boruszczaka "Aria dla Algernona".

Przez całe wakacje projekcje aż 50 filmów fabularnych zaplanowali w Łodzi organizatorzy letniego festiwalu filmowego "Polówka", którego założeniem jest, że pokazy odbywają się w plenerach. W tym roku filmy pokazywane są w pięciu miejscach: Textorial Parku, parku na Zdrowiu, parku Julianowskim, na osiedlu Olechów-Janów oraz w Strefie Off Piotrkowska. Festiwal zakończy się 2 września.

Natomiast 14 września rusza trzecia edycja festiwalu Łódź Czterech Kultur. W programie imprezy znajdą się wydarzenia z dziedziny literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem "Generacje" i ma połączyć różne pokolenia, zarówno twórców, jak i odbiorców.

Wśród festiwalowych wydarzeń znajdą się m.in. premiera spektaklu "Hotel Savoy" w reż. Michała Zadary, koncerty Kwartetu Czterech Kultur złożonego z muzyków z Polski, Niemiec, Izraela i Rosji, Urszuli Dudziak i Miki Urbaniak oraz zespołu Minimal Compact.

 

Święto kina autorskiego, czyli festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty, oraz festiwale muzyki poważnej w kurortach uzdrowiskowych to niektóre z kilkunastu wakacyjnych propozycji imprez kulturalnych na Dolnym Śląsku.

Lipiec to miesiąc, w którym tradycyjnie Wrocław gości miłośników dziesiątej muzy. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, który rozpoczął się w czwartek, co roku gromadzi kilkudziesięciotysięczną rzeszę widzów. To propozycja dla miłośników kina autorskiego i twórczości reżyserów "wyrazistych, z własną wizją świata i kina". W tym roku podczas 12. edycji festiwalu zostanie pokazanych ponad 460 filmów, w tym 160 po raz pierwszy w Polsce. Impreza zakończy się 29 lipca.

Z kolei już 28 lipca rozpocznie się w Świdnicy Festiwal Bachowski. We wnętrzach wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kościoła Pokoju będzie można wysłuchać wybitnych dzieł muzyki barokowej.

Koniec miesiąca przyniesie również interesującą propozycję dla fanów "mrocznych dzięków" i muzyki elektronicznej. Na dziedzicu średniowiecznej warowni w Bolkowie 27 lipca rozpocznie się festiwal muzyki gotyckiej Castle Party. To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku w trakcie festiwalu uliczki małego miasteczka położonego przy trasie Wrocław-Jelenia Góra wypełniają się kilkutysięczną rzeszą fanów muzyki gotyckiej, dark i elektro. Niektórzy z nich ubrani są w gotyckie stroje, a ich twarze zdobią barwne makijaże. Na festiwalu występują czołowe formacje grające te rodzaje muzyki z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Okres wakacyjny to tradycyjnie czas, w którym organizowane są festiwale muzyczne w kurortach uzdrowiskowych Dolnego Śląska.

3 sierpnia rozpocznie się 67. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdrój. W programie imprezy znalazło się kilkanaście recitali fortepianowych w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy.

Z kolei 20 sierpnia rozpocznie się jubileuszowy 50. Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdrój. Wydarzeniami tegorocznej edycji ma być spektakl "Straszny dwór" w wykonaniu Opery Krakowskiej w reż. Laco Adamika oraz przedstawienie "Moniuszko" w reż. Zbigniewa Lesienia. Dużą popularnością co roku cieszą się koncerty inaugurujące festiwal. Tym razem melomani wysłuchają dzieł Moniuszki, Dworaka, Verdiego czy Czajkowskiego w wykonaniu mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej oraz dwóch śpiewaków z Ukrainy - Ołeha Łychacza oraz Lubowa Kaczała.

Nowością na mapie festiwalowej Dolnego Śląska jest organizowany w Pałacu w Wojanowie Festiwal dell’ Arte. To impreza, która ma przybliżyć dziedzictwo kulturowe i architektoniczne Doliny Pałaców i Ogrodów, czyli szlaku turystycznego w Kotlinie Jeleniogórskiej, na którym znajduje się kilkanaście zabytków architektury zamkowej i pałacowej. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia festiwalowe będą połączeniem sztuk plastycznych, muzyki i poezji. Festiwal odbędzie się w dniach 19-26 sierpnia.

W sierpniu odbędzie się również Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, tradycyjnie organizowany w Strzegomiu i Nowej Rudzie. Z kolei w Bolesławcu, ceramicznym zagłębiu regionu, po raz kolejny zostanie zorganizowane Bolesławieckie Święto Ceramiki.

Okres wakacyjnych imprez we Wrocławiu zakończy się koncertem niemieckiej legendy rocka, zespołu Scorpions. Koncert odbędzie się w ramach festiwalu "wROCK for Freedom - Legendy" w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej - miejscu, gdzie w sierpniu 1980 r. tworzyła się wrocławska "Solidarność". Koncert Scorpions będzie częścią pożegnalnej trasy zespołu, który w 2010 r. zapowiedział, że kończy karierę.

 

8. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką "Rozsypaniec", XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" to niektóre z imprez, zaplanowanych na miesiące wakacyjne na Podkarpaciu.

Już 20 lipca do Iwonicza Zdroju przybędzie 17 dziecięcych zespołów folklorystycznych z siedmiu krajów świata, aby wziąć udział w 8. Polonijnym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Najliczniej reprezentowana będzie Polonia Kanady, skąd do Iwonicza przyjedzie 7 zespołów. Nie zabraknie też młodych Polonusów z USA, Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Niemiec i Rumunii.

Festiwal, wzorem lat minionych oraz "dorosłego" festiwalu folklorystycznego, który odbywa się zawsze rok wcześniej, rozpocznie w piątek (20 lipca) barwny korowód wszystkich uczestników, którzy przejdą ulicami miasteczka. Przez kilka kolejnych dni poszczególne zespoły będą na zmianę występować w Iwoniczu i innych miejscowościach regionu. Atrakcją festiwalu będzie koncert "Tańce i pieśni krajów zamieszkania". Imprezę 25 lipca zakończy koncert galowy.

Lipiec na Podkarpaciu wypełni obok tańca i muzyki także modlitwa. W ostatni pełny tydzień lipca (22-26) w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla odbędzie się bowiem 25. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM). Wśród gości imprezy znajdą się aktorzy, dziennikarze, publicyści i muzycy tacy jak: Anna Seniuk, Edward Linde Lubaszenko, Michał Lorenc, Paweł Kukiz, Tomasz Terlikowski czy polityk Marek Jurek. FSM ma charakter religijny, dlatego ze Słowem Bożym do Kalwarii przyjadą też przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik z Przemyśla i prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz.

Ostatniej niedzieli lipca w Zyndranowej w Bieszczadach z kolei odbędzie się spotkanie z kulturą i tradycją Łemków. W programie imprezy "Od Rusal do Jana" znajdą się pokazy rzemiosła łemkowskiego, wystawy, projekcje filmowe i występy zespołów folklorystycznych.

Pozostając w górach nieco dłużej będzie można posłuchać muzyki turystycznej, poetyckiej, folkowej i country, które zawładną Bieszczadami w sierpniu. Już 10 sierpnia rozpocznie się Festiwal Muzyki Country "CROCK", który po 11 latach zostanie reaktywowany w Ustrzykach Dolnych. W programie dwudniowej imprezy znajdą się koncerty muzyki country, parady motocyklowa i konna oraz pokazy jazdy konnej. W tym samym czasie w Cisnej ruszy natomiast IV edycja festiwalu Natchnieni Bieszczadem, na którym wystąpią m.in. Wolna Grupa Bukowina, Agata Rymarowicz i Tadeusz Krok, Wołosatki, ukraińska grupa Green Silence.

Z kolei kilka dni później, od 15 sierpnia w Dołżycy i Cisnej zaplanowano trzecią edycję Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką "Rozsypaniec", który wcześniej nosił nazwę Festiwal Sztuk Różnych "Bieszczadzkie Anioły". Dla festiwalowej publiczności zagra m.in. znana grupa Słodki Całus od Buby, Na bani, Ostatnia wieczerza w karczmie przeznaczonej do rozbiórki, Siódma góra czy Tomasz Wachnowski.

Tegorocznemu "Rozsypańcowi" towarzyszyć będzie piosenka Piotra Woźniaka "Gitary i korale", którą napisał z okazji trzeciej edycji imprezy.

Na zakończenie wakacji, tradycyjnie w ostatni pełny tydzień sierpnia, w dniach 19-25 odbędzie się w Jarosławiu XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" - jeden z największych tego typu festiwali w Europie.

Jak zapewniła rzeczniczka imprezy Marzena Mikosz, w tym roku program koncertowy będzie godny jubileuszu festiwalu. Rozpocznie go laureat nagrody Grammy - Jordi Savall z Hiszpanii, który wystąpi z repertuarem na viola da gamba. W trakcie imprezy usłyszeć będzie można również zespoły: Micrologus z Lucillą Galezzi (Włochy), Byzantion (Rumunia), Sequentia (Niemcy/Francja) czy School of the Night (Austria/Polska). Zaproszeni artyści wezmą też udział w jubileuszowym "Koncercie Przyjaciół".

Z końcem wakacji nie skończą się jednak festiwale. 7 września także w Jarosławiu ruszy IV Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. W programie imprezy, która potrwa do 14 września znajdą się koncerty muzyki żydowskiej, ormiańskiej, ukraińskiej, romskiej, białoruskiej, folkloru miejskiego, a także wystawy, pokazy filmowe oraz jarmark rękodzieła i potraw. Gwiazdą festiwalu będzie Irena Santor

 

Gala operowa z udziałem polskich i zagranicznych solistów, koncerty Anny Marii Jopek i Gentlemana - niemieckiej gwiazdy muzyki reggae, to cześć z wakacyjnych wydarzeń artystycznych, które odbędą się w Opolu.

Bogatą ofertę imprez muzycznych przygotowało na letnie miesiące Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. 27 lipca na deskach opolskiego amfiteatru odbędzie się koncert jazzowej wokalistki Anny Marii Jopek. W towarzystwie muzyków z Portugalii, Wysp Zielonego Przylądka, Brazylii i Angoli artystka zaśpiewa utwory z nagranej w Lizbonie płyty "Sobremesa".

Kolejny koncert w opolskim amfiteatrze to propozycja dla miłośników muzyki operowej. Podczas Międzynarodowej Gali Operowej, która odbędzie się 4 sierpnia, wystąpi kilkunastu solistów z Polski i zagranicy. W programie koncertu znalazły się m.in. dzieła Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Giuseppe Verdiego.

Ostatni dzień sierpnia będzie należał do grupy Raz Dwa Trzy, która wystąpi na symfonicznym koncercie wraz z orkiestrą ICON. Dzień później do Opola przyjedzie światowa gwiazda muzyki reggae, niemiecki muzyk Gentleman.

Muzyka reggae panować będzie również w Nysie podczas festiwalu, który odbędzie się w dniach 3-4 sierpnia. W tym mieście zaplanowano również Folk Fiestę, czyli festiwal zespołów ludowych z różnych części świata.

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki przygotowało również propozycję dla miłośników teatru muzycznego. 2 września w opolskim amfiteatrze będzie można zobaczyć "Skrzypka na dachu" w wykonaniu Teatru Rozrywki z Chorzowa.

Na letnie miesiące na Opolszczyźnie zaplanowano też kilka imprez filmowych. W Kędzierzynie-Koźlu w sierpniu odbędzie się cykl pokazów filmów w ramach Wakacyjnego Kina Samochodowego. Miłośnicy kina poprzez głosowanie sami wybiorą tytuł, które chcą obejrzeć. Projekcje będą odbywać się na parkingu przy Domu Kultury "Koźle".

Z kolei w Opolu na "Lato filmów" zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej. W ramach przeglądu pokazywane będą przede wszystkim produkcje kinematografii amerykańskiej. Projekcie będą odbywać się w sierpniowe poniedziałki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kulturalne lato w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.