List Einsteina o Bogu i religii będzie sprzedany

List Einsteina o Bogu i religii będzie sprzedany
(fot. flickr.com/ by cliff1066™)
PAP / ad

List genialnego fizyka i myśliciela Alberta Einsteina, w którym przedstawił swoje poglądy dotyczące Boga i religii będzie sprzedany w tym miesiącu na aukcji  internetowej. Cena wywoławcza wynosi 3 mln dolarów - poinformował we wtorek portal eBay.

Einstein napisał ten list po niemiecku 3 stycznia 1954 r., czyli na rok przed śmiercią, do filozofa Erika Gutkinda po przeczytaniu jego książki "Wybieraj życie: Biblijne wezwanie do buntu".

DEON.PL POLECA"Słowo +Bóg+ jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są ponadto dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić" - napisał m. in. genialny twórca teorii względności, który w 1921 r. dostał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Anonimowy właściciel listu, który będzie wystawiony na sprzedaż w oryginalnej kopercie, ze znaczkiem i stemplem pocztowym, nabył go w 2008 r. w Londynie na aukcji za 404 tys. dolarów.

"Ten list ma, moim zdaniem, naprawdę historyczną i kulturalną wagę ponieważ zawiera osobiste, prywatne przemyślenia człowieka o prawdopodobnie najgenialniejszym umyśle XX wieku" - powiedział Eric Gazin, prezes firmy Auction Cause z Los Angeles, która poprowadzi aukcję za pośrednictwem eBay. Dodał, że spodziewa się, iż list zostanie sprzedany za podwójną, a być może potrójną cenę wobec ceny wywoławczej.

10 lat temu ostatni list Einsteina został sprzedany za ponad 2 mln dolarów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List Einsteina o Bogu i religii będzie sprzedany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.