Wręczono nagrody im. św. Brata Alberta

Wręczono nagrody im. św. Brata Alberta
Przewodniczący Kapituły Nagrody Św. Brata Alberta o. Wacław Oszajca SJ (P) i nagrodzona Magdalena Hozer-Chachulska (L) z Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża na uroczystości wręczenia Nagrody im. Św. Brata Alberta (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / mh

Bp Antoni Dydycz, Fundacja Ewy Błaszczyk Akogo? oraz Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża znaleźli się w gronie tegorocznych laureatów przyznawanej od 38 lat nagrody im. św. Brata Alberta. Wyróżnienia odebrali w środę podczas gali w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Ustanowiona w 1975 r. nagroda służy uhonorowywaniu osób, które ofiarnie poświęcają się, niosąc pomoc materialną i duchową potrzebującym, działają na rzecz pojednania wyznań i religii, a także promują piękno sztuki sakralnej - jak przypomniał podczas uroczystości członek kapituły nagrody, proboszcz Archikatedry Gnieźnieńskiej ks. Jan Kasprowicz. 
"Ideały, którym służy wyróżnienie, nadal są aktualne i potrzebne polskiemu społeczeństwu" - ocenił. 
W gronie laureatów znaleźli się m.in. biskup drohiczyński Antoni Dydycz, uhonorowany za "troskę i pomoc odradzającemu się Kościołowi w dawnym Związku Radzieckim, a później w Rosji, na Białorusi i Litwie". Prezes Fundacji Nagrody im. św. Brata Alberta Tomasz Klimański podkreślił, że bp Dydycz zostawił na Wschodzie kawał dobrej pracy. "Żeby z takim poświęceniem oddać się pracy na Wschodzie, to trzeba umieć kochać Wschód i tamtych ludzi" - dodał.   
Nagrodę otrzymała także Fundacja Ewy Błaszczyk Akogo? za "stworzenie kliniki +Budzik+ dla dzieci po ciężkich urazach mózgu i za dawanie nadziei rodzicom oraz za jednoczenie różnych środowisk dla budowania cywilizacji życia". 
Decyzją kapituły pod przewodnictwem o. Wacława Oszajcy wyróżnienia otrzymali również: Polskie Radio Program 2 za "znakomite upowszechnianie wiedzy o różnych wyznaniach religijnych oraz za znakomite upowszechnianie wiedzy muzycznej"; prezes Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża Magdalena Hozer- Chachulska za "działalność na rzecz osób objętych opieką paliatywno-hospicyjną, obłożnie i przewlekle chorych oraz umierających, najbiedniejszych, a także nieubezpieczonych"; Stanisław Łuniewski za "działalność charytatywną i społeczną, wyróżniającą się troską o najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących".  
Nagrodę otrzymała także Marzena Szczerkowska za "ratowanie od zniszczenia unikalnych zbiorów archiwalnych i bibliotecznych oraz ich promocję, m.in. w akcji Mecenat Skarbów Słowa" oraz dyr. Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs za "wybitne osiągnięcia w zakresie upowszechniania Pisma Św. i zbliżenia ekumenicznego w Polsce".   
   
Nagrodą im. św. Brata Alberta uhonorowano dotychczas 350 osób, m.in. społeczników, pisarzy, muzyków, architektów i malarzy. W tym roku przyznano kilkanaście tych nagród. Fundatorami nagrody od początku jej powstania są Unia Chrześcijańsko-Społeczna (do końca 1988 nosiła nazwę Chrześcijańskie Stowarzyszenie Społeczne) i Ars Christiana.
Brat Albert (Adam Chmielowski) został wybrany na patrona nagrody ze względu na swoje zaangażowanie w działalność społeczną, artystyczną i patriotyczną. Był aktywnym uczestnikiem Powstania Styczniowego, cenionym malarzem; poświęcił się pracy wśród najuboższych, jako franciszkański zakonnik. Założył Zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek. Został beatyfikowany i kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wręczono nagrody im. św. Brata Alberta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.