Listy Aldo Moro napisane w dniach niewoli

Listy Aldo Moro napisane w dniach niewoli
(fot. Wikimedia Commons)
PAP

"Jeśli litość przeważy, kraj nie będzie skończony" - to głośny cytat z listu, jaki były premier Włoch Aldo Moro napisał do jednego z polityków chadecji, gdy został porwany przez Czerwone Brygady w 1978 r. Jedenaście listów Moro można zobaczyć na wystawie w Rzymie.

Ekspozycję listów w Archiwum Państwowym otwarto we wtorek, w przeddzień 34. rocznicy odnalezienia zwłok zamordowanego polityka Chrześcijańskiej Demokracji.

Listy napisane odręcznie przez Moro na kartkach wyrwanych z notesu w trakcie 55-dniowej niewoli były przez lata przechowywane w kartotekach sądu w Rzymie i uległy poważnemu zniszczeniu. Uznane za bezcenny dokument jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń powojennej historii Włoch zostały odrestaurowane i wystawione po raz pierwszy. Z powodu ich stanu i kruchości umieszczono je w klimatyzowanych gablotach. Wcześniej ich kopie trafiły do cyfrowego archiwum.

Porwany przez Czerwone Brygady były szef włoskiego rządu wystosował przesłania do polityków z kierownictwa Chrześcijańskiej Demokracji, ówczesnego premiera Giulio Andreottiego, przewodniczących obu izb parlamentu. Najbardziej poruszający jest 9-stronicowy list do chadeckiego przywódcy Benigno Zaccagniniego z kwietnia. Moro, przekonany o tym, że wkrótce zostanie zamordowany przez porywaczy, sporządził rodzaj politycznego testamentu, w którym politykom swej macierzystej partii przypominał o ich obowiązkach, pisał o swej samotności.

Dramat Aldo Moro, którym żył niemal cały świat, rozpoczął się rano 16 marca 1978 roku. Samochód, którym 62-letni były premier jechał do Izby Deputowanych na ceremonię zaprzysiężenia rządu Giulio Andreottiego został zatrzymany na rzymskiej via Fani. Terroryści zabili na miejscu pięciu członków ochrony polityka, a następnie odjechali z nim.

Wkrótce potem włoska agencja prasowa ANSA otrzymała komunikat, w którym do porwania byłego szefa rządu przyznały się Czerwone Brygady. Terroryści poinformowali również o rozpoczęciu "procesu ludowego" swego zakładnika.

15 kwietnia 1978 r. Czerwone Brygady powiadomiły o zakończeniu "procesu" byłego premiera i wydanym na niego wyroku śmierci. Moro został zamordowany prawdopodobnie 9 maja, w dniu, gdy znaleziono jego zwłoki w bagażniku samochodu zaparkowanego w centrum Rzymu, koło siedziby chadecji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Listy Aldo Moro napisane w dniach niewoli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.