Polacy spontanicznie wpierają służbę zdrowia. Oferują darmowe posiłki

Polacy spontanicznie wpierają służbę zdrowia. Oferują darmowe posiłki
Fot. Depositphotos / Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego / Facebook
Zrzutka / Facebook / PAP / pk

Chyba nikt nie spodziewał się, że pandemia koronawirusa w takim stopniu zachęci Polaków do niesienia pomocy innym. W całym kraju powstają spontaniczne akcje, wspierające lekarzy i personel medyczny.

Dwie największe z nich to #posilekdlalekarza i #gastropomaga.

#posilekdlalekarza

"Epidemia koronawirusa wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia. Jednak najbardziej dotyczy ona służby zdrowia, która znajduje się na pierwszym froncie walki z chorobą" - napisali organizatorzy akcji #posilekdlalekarza na stronie zrzutka.pl. "Chcąc jak najbardziej odciążyć lekarzy, pielęgniarki, załogi karetek i wszystkich innych zatrudnionych w placówkach medycznych - i pozwolić skupić im się na walce z chorobą - chcemy zaoferować im darmowe posiłki z lokalnych restauracji. Każdy z nas może je opłacić, biorąc udział w zbiórce. Posiłki będą również rekompensowane dla osób przebywających w szpitalach i tych, które się nimi opiekują" - dodają.

Akcja wspiera nie tylko służbę zdrowia ale również lokalną gastronomię, która z powodu pandemii, może znaleźć się w kryzysie.

"Prosimy o zgłaszanie się wszystkich restauratorów i firmy cateringowe, chcące wziąć udział w akcji. Wystarczy wypełnić prosty formularz" - napisali organizatorzy.

Do starania się o zwrot pieniędzy wystarczy zwykłe zdjęcie. O szczegółach można przeczytać pod linkiem.

Akcja #posilekdlalekarza to nie jedyna inicjatywa podjęta w tym czasie przez Polaków. Kolejna akcja to…

#gastropomaga

… zainicjowana przez gdyńską restaurację Muszla.

"Mając na uwadze powagę sytuacji spodziewaliśmy się, że będziemy musieli zamknąć restaurację dla gości. Uznaliśmy, że w tym trudnym czasie musimy zadbać o pracowników służby zdrowia, którzy każdego dnia walczą o życie pacjentów. Postanowiliśmy, że będziemy im dowozili pizzę, aby mieli siły do pracy. Skontaktowaliśmy się z ordynatorem Izby Przyjęć Szpitala Miejskiego w Gdyni, który przyznał, że w obecnej sytuacji lekarze i personel medyczny są zapracowani i nie mają czasu na przyrządzenie posiłku" - powiedziała właścicielka restauracji Muszla Anna Wylężak.

"Sytuacja jest trudna, nie będziemy tego ukrywać. Ale naszych problemów nie da się nawet w części porównać do tego, z czym zmaga się teraz służba zdrowia. Dlatego w związku z zamknięciem lokali gastronomicznych postanowiliśmy wykorzystać nasze możliwości tak, żeby chociaż trochę pomóc w tych trudnych chwilach" - napisali organizatorzy na Facebooku.

"Od dziś, codziennie lekarze i personel szpitala mogą od nas za darmo dostać pizzę (na razie umówiliśmy się na 10 szt.), tak żeby mogli się szybko (i smacznie) posilić! Wiemy, że na takie rzeczy, jak przygotowanie jedzenia po prostu nie mają czasu" - dodali pracownicy restauracji.

Kochani, Sytuacja jest trudna, nie będziemy tego ukrywać. Ale naszych problemów nie da się nawet w części porównać do...

Opublikowany przez Muszla Gdynia Sobota, 14 marca 2020

Do akcji włączają się kolejne lokale z Trójmiasta m.in. Viva la Pizza z Gdyni, a także Zaufajni Food & Cocktail Bar, Raban - Asian Street Food, Pizza Napoli z Gdańska.

"Dołączamy do akcji #gastropomaga. Codzienne będziemy przekazywać pizzę do służby zdrowia. Lekarze, pielęgniarki, pracownicy szpitali przeżywają teraz ciężki czas, którego brakuje im na przygotowanie ciepłego posiłku. W tym ciężkim czasie pomyślmy o innych. Uważajcie na siebie i Waszych najbliższych" - napisali w mediach społecznościowych właściciele Viva la Pizza.

Rodzinne restauracje od dziś i przez najbliższe 30 dni dostarczają również darmowe posiłki dla personelu oddziałów zakaźnych w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. "Dziękujemy za wspaniałą inicjatywę i piękny gest! Dziś lekarze, pielęgniarki i sanitariuszki zjedzą m.in. kotlety schabowe, zdrowe surówki kilku rodzajów i gulasz z ryżem! Pyszne!" - napisali na Facebooku pracownicy "Żeromskiego".

Fot. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie / Facebook

Jeśli prowadzisz restaurację lub inny punkt gastronomiczny i masz zapasy jedzenia, które i tak mogą się zmarnować, dołącz do akcji. W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego od soboty lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedynie dania na wynos z odbiorem osobistym lub dowozem do domu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Kamiński, Joanna Podsadecka

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
M. Gandhi

Najpierw bezkresna zielona tajga, martwe konie na dzikich stepach Mongolii i audiencja u japońskiej księżniczki. A potem surowe ziemie tajemniczych Ajnów, żydowski „raj” na terytorium...

Skomentuj artykuł

Polacy spontanicznie wpierają służbę zdrowia. Oferują darmowe posiłki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.