Lwów. Ciężarówkę przerobił na salę operacyjną i pomaga rannym ukraińskim żołnierzom

Lwów. Ciężarówkę przerobił na salę operacyjną i pomaga rannym ukraińskim żołnierzom
Fot. Twitter
PAP/ kb

Profesor Miron Ugrin jest lwowskim chirurgiem szczękowo-twarzowym i od ośmiu lat jeździ na front, gdzie w ciężarówce przerobionej na salę operacyjną pomaga rannym. Dla mnie wojna w Ukrainie nie zaczęła się w tym roku, ona trwa już osiem lat - podkreślił w rozmowie z PAP.

"Głównie do tej pory w klinice zajmowaliśmy się dziećmi, którym nie wyrosły mleczne zęby i pacjentami onkologicznymi. Ale kiedy w 2012 roku zaczęła się wojna, to zajmujemy się również wojną" - powiedział Ugrin, który we Lwowie prowadzi klinikę chirurgii twarzowo-szczękowej, w której zorganizował też magazyn pomocy humanitarnej.

Ciężarówka stała się salą operacyjną

"Znam i rozumiem kwestie logistyczne, zapotrzebowanie lekarzy pod kątem środków medycznych i operacyjnych, dlatego udzielając pomocy rannym skupiliśmy się na kwestiach szczękowo-twarzowych i pod tym kątem prowadzimy ten magazyn środków medycznych" - wyjaśnił i dodał, że "najwięcej ran jest teraz w okolicach twarzy, ponieważ przy współczesnej wojnie się nie strzela, tylko zrzuca bomby. Dlatego najbardziej zagrożone są ręce, nogi i twarz".

"Dla mnie wojna nie zaczęła się w tym roku, ona trwa już osiem lat. Swój pierwszy wojenny zabieg operacyjny wykonałem na Majdanie. Teraz opiekujemy się rannymi żołnierzami ze zbombardowanego poligonu w Jaworowie, którzy przebywają na oddziale ratunkowym i w Szpitalu Wojskowym we Lwowie" - dodał.

Prof. Ugrin od ośmiu lat jeździ na wschód Ukrainy i operuje w specjalnym samochodzie ciężarowym przerobionym z telewizyjnego wozu w salę operacyjną. "Mam dwa takie samochody. Duży, telewizyjny samochód to Słoń. Mniejszy to ambulans i nazywam go Słonikiem. To moje miejsce pracy" - powiedział.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Lwów. Ciężarówkę przerobił na salę operacyjną i pomaga rannym ukraińskim żołnierzom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.