Ma niecały kilometr kwadratowy i własną chmurę. Poznaj wyjątkową wyspę

Ma niecały kilometr kwadratowy i własną chmurę. Poznaj wyjątkową wyspę
fot. Eileen Sandá / Flickr / CC BY-SA 2.0
National Geographic / Instagram / pk

To prawdopodobnie jedyna wyspa na świecie, która ma własną chmurę. Wyjaśniamy, skąd bierze się to niecodzienne zjawisko.

Lítla Dímun to najmniejsza z archipelagu Wysp Owczych. Jej powierzchnia nie przekracza jednego kilometra kwadratowego, nie żyją na niej żadni ludzie, a trawiastych łąk strzegą urwiste klify. Odosobnienie wyspy, brak mieszkańców oraz trudna dostępność wpłynęły na powstanie legend i osnuły Lítla Dímun tajemnicą. Jednak nie legendy są najbardziej charakterystyczną cechą wyspy ale chmura w kształcie soczewki, która często skrywa jej wierzchołek.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MyBestPlace (@mybestplace)

Chmura soczewkowata. Skąd się bierze?

Zalegająca nad Lítla Dímun chmura to zjawisko związane z przepływającym nad nią powietrzem. Po jego zetknięciu się z masą nad i za wyspą, znajdująca się w nim wilgotność ulega skropleniu i powstaniu mgły, która utrzymuje się nad wierzchołkiem tak długo, jak temperatura i wilgotność na to pozwalają.

Chmury soczewkowate (łac. Altocumulus lenticularis), które często tworzą się nad szczytami i łańcuchami górskimi, są zmorą dla samolotów i błogosławieństwem dla szybowców. Wszystko przez stabilne ale silne prądy wznoszące, które mogą z jednej strony powodować turbulencje, a z drugiej - wznosić szybowce na olbrzymie wysokości.

DEON.PL POLECA

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Anni Joensen (@annijoensen)

Skąd obserwować zjawisko?

Jak informuje Nanationl Geographic, Lítla Dímun jest wyspą trudno dostępną i aby się na niej znaleźć, trzeba skorzystać z profesjonalnego sprzętu. Niemniej wyspę i znajdującą się nad nią chmurę można wygodnie obserwować z sąsiedniej wyspy - Suðuroy.

 

Źródło: National Geographic / Instagram / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Ma niecały kilometr kwadratowy i własną chmurę. Poznaj wyjątkową wyspę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.