Machiny oblężnicze na zamku w Czersku
Na zamku w Czersku pod Warszawą otwarta została imponująca ekspozycja średniowiecznych machin oblężniczych.
Wszystkie machiny zostały zrekonstruowane z najwyższą dbałością o szczegóły i przy zastosowaniu średniowiecznych technik rzemieślniczych przez poznańską firmę Siege Studio w oparciu o dawne opisy i ikonografię. Na dziedzińcu zamkowym obejrzeć można potężne miotacze pocisków: trebusz i perrier, taran z okutą belką, hak niszczycielski, oraz chroniące przed ostrzałem wineję i pluteję, a w komnacie na wieży bramnej zamontowano ogromną kuszę wałową. Wszystkich machin można dotykać, co czyni wystawę szczególnie atrakcyjną dla najmłodszych. Ciekawie opracowano tablice informacyjne - obok krótkich opisów poszczególnych machin są na nich dawne ilustracje i fragmenty tekstów źródłowych, na których oparto prace rekonstruktorskie. Dzięki temu wystawa w pełni zasługuje na miano edukacyjnej.
Przy pomocy machin oblężniczych walczono już w dalekiej starożytności. W miarę ulepszania fortyfikacji tworzono coraz doskonalsze machiny, które miały je niszczyć. Choć skutecznie kruszyły grube mury, machiny nie przetrwały do dziś. Zbudowane z drewna nie oparły się czasowi, zostały jednak ich dokładne opisy umieszczane w starych kronikach i dzięki nim udało się odtworzyć te wojenne wynalazki.
- Od lat zajmujemy się unikatowymi na skalę światową projektami, szczegółowo odtwarzając najróżniejsze konstrukcje w oparciu o dostępne źródła - mówi Bartosz Styszyński, właściciel Siege Studio. - Dbamy, aby powstałe dzieła były nie tylko wierne historycznie, ale też interaktywne i jednocześnie bezpieczne - wyznajemy zasadę, że dla dzieci i młodzieży zabawa jest najlepszym sposobem na naukę.
Dziedziniec gotyckiego zamku, zrujnowanego od czasów potopu szwedzkiego, w naturalny sposób stanowi doskonałą przestrzeń dla ekspozycji.
Bardzo chcieliśmy, żeby nasz piękny zamek ożył, żeby działo się w nim coś wartościowego, co przyciągnie ludzi, co przypomni o dawnej świetności - mówi Beata Polaczyńska, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, Administratora zamku. - Wystawa machin oblężniczych ma tyle walorów, że z pewnością ten cel zostanie osiągnięty. Obok turniejów rycerskich będzie wielką atrakcją zamku.
Czersk, obecnie urokliwa wieś na wysokiej wiślanej skarpie, otoczona sadami, niegdyś był stolicą Ziemi Czerskiej i siedzibą książąt mazowieckich, potem własnością królów polskich. Do dziś trzy wyniosłe wieże górujące nad okolicą świadczą o wspaniałej historii Mazowsza.
Ekspozycję można oglądać codziennie w godzinach otwarcia zamku: od maja do sierpnia 8.00 - 20.00, we wrześniu 8.00 - 19.00.
Bilety w cenie 10 zł (normalny) oraz 7 zł (ulgowy - także dla rowerzystów) upoważniają do zwiedzania zamku i ekspozycji machin.
Wystawa w Czersku jest drugą w Polsce, po Malborku, ekspozycją machin oblężniczych w naturalnej wielkości.
Skomentuj artykuł