Mariusz Szczygieł - Dziennikarz Roku 2013

Mariusz Szczygieł - Dziennikarz Roku 2013
Mariusz Szczygieł z "Gazety Wyborczej" otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2013 w konkursie miesięcznika "Press". Obok, nominowani do tytułu: Tomasz Sekielski, Katarzyna Janowska, Cezary Gmyz i Cezary Łazarewicz (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Mariusz Szczygieł otrzymał w piątek tytuł Dziennikarza Roku 2013. Przyznano także nagrody Grand Press za materiały dziennikarskie w ośmiu kategoriach. Nagrodzono m.in. reportaż z ogarniętej wojną Syrii, teksty o ekspertach Macierewicza i zegarkach Nowaka.

Szczygieł w tekście "Śliczny i posłuszny" - opublikowanym w magazynie "Gazety Wyborczej" "Duży Format" - opisał historię nauczycielki i ekspertki Ministerstwa Edukacji Narodowej, która 30 lat temu zakatowała sześcioletniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia, ale wyrok uległ już zatarciu.

DEON.PL POLECA

"To wszystko za jeden reportaż, ja napisałem tylko jeden reportaż w tym roku" - powiedział laureat. Był zaskoczony, mówił, że za tekst "Śliczny i posłuszny" otrzymał już dwie nagrody: im. Andrzeja Woyciechowskiego i Mediatory, trzeciego wyróżnienia się nie spodziewał. "Może należałoby się zastanowić, co to znaczy, że to jest trzecia nagroda za ten sam tekst - czy coś to mówi o Polsce, czy coś to mówi o dziennikarstwie i czy coś to mówi o reportażu. Nie wiem, tylko pytania rzucam. Czasami w reportażu nie chodzi o zebranie materiału, ale o to, aby postawić pytania" - zaznaczył Szczygieł.

Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Zwycięzca jest wyłaniany w wyniku głosowania redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

Dziennikarz Roku otrzymał statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.

W kategorii news nagrodę Grand Press otrzymała w piątek Agnieszka Kublik z "Gazety Wyborczej" za artykuły o braku kompetencji ekspertów Antoniego Macierewicza i braku dowodów na ich tezy o katastrofie smoleńskiej. Dziennikarka opisała specjalistów stawiających hipotezy o zamachu na samolot, który rozbił się pod Smoleńskiem, w artykułach "Trzej zamachowcy" i "Trzej 'zamachowcy' od Macierewicza".

W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodzono trzech dziennikarzy tygodnika "Wprost" - Cezarego Bielakowskiego, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego - za artykuły o tym, jak minister transportu Sławomir Nowak rządził resortem, firmował koleżeńskie układy z biznesmenami i o jego słabości do drogich zegarków. Dziennikarze opisali tę kwestię w materiałach pt. "Nowak - złote dziecko Tuska" i "Minister Nowak ponad prawem". Nowak 15 listopada podał się do dymisji.

W kategorii publicystyka nagrodę otrzymał o. Ludwik Wiśniewski za tekst w "Tygodniku Powszechnym" "Gdzie my jesteśmy?". W tekście autor pokazuje negatywny wpływ Radia Maryja na Kościół i życie społeczne.

Jury konkursu przyznało nagrodę za reportaż prasowy Bartoszowi Wielińskiemu za materiał "Jesteś numerem 71" opublikowany w magazynie "Gazety Wyborczej" "Duży Format". Tekst był poświęcony życiu w austriackich sierocińcach dzieci, które odebrano rodzicom.

"Bieda" to tytuł materiału Magdaleny Wadowskiej z Radia Kraków nagrodzonego w kategorii reportaż radiowy. Zwycięski materiał opowiada o matce trójki dzieci, która zawodowo wyłudza pomoc charytatywną.

W kategorii reportaż telewizyjny zwyciężył materiał "Cena marzeń Syryjczyków" Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego z "Superwizjera" w stacji TVN. Obaj dziennikarze nakręcili materiał o codzienności cywilnych mieszkańców Aleppo w czasie toczącej się wojny.

W ocenie jury konkursu w 2013 r. najlepszy wywiad przeprowadziła dziennikarka Donata Subbotko z pisarzem Józefem Henem. Wywiad ukazał się w "Gazecie Wyborczej" pt. "Cudowny kraj ta Polska!".

W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono Edytę Gietkę z "Polityki" za materiał "Rżnący, szarpiący, miażdżący..." o oszczędzaniu morfiny na ciężko chorych pacjentach w polskiej służbie zdrowia.

Nagrody Grand Press w tym roku zostały przyznane po raz 17. Łącznie zgłoszono 714 materiałów prasowych, radiowych, telewizyjnych oraz internetowych. Jury nominowało do finału konkursu 51 prac.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę Grand Press Digital za wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. Otrzymał ją dziennikarz sportowy i bloger Michał Pol.

Nagrodę PKO Banku Polskiego dla dziennikarza ekonomicznego otrzymała Monika Sajewicz z "Rzeczpospolitej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mariusz Szczygieł - Dziennikarz Roku 2013
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.